slovenski velikani

Byť na zasadnutí Spoločnosti slovenských velikánov dňa 10. marca 2020 toho roku v priestranstvách hotela Partizán na Jankovom vŕšku znamenalo pre moju publicistickú maličkosť slovenskej žurnalistiky návraty k viacerým rozhovorom s pánom profesorom Fraňom Ruttkayom, ktorý nás vyučoval dejiny slovenského novinárstva na Katedre žurnalistiky Univerzity Komenského v Bratislave, ale neskôr vyučoval aj na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave. Navždy sme sa s ním rozlúčili v novembri roku 2002. Nie všetci, ako jeho študenti sme sa na tomto svete rozlúčili aj s jeho odkazom pre našu prácu.

jagiela mazar

Z pohľadu reality a veľkej zodpovednosti, sa mojej maličkosti píše pre internetové magazíny, ktoré redigujem v spolupráci s Vami, čitateľmi a hlavne pre Vás, vzácnu čitateľskú skupinu, samozrejme nie sám, ale i s vybranou skupinou spolupracovníkov z rôznych sfér života, každý prvý riadok do tohoročnej publicistiky - veľmi ťažko.

niznansky titulna

Ešte ani maskot budúcoročných Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji seniorov na Slovensku medvedík Macejko s jánošíkovským opaskom nevhodil úvodné buly, ešte saneozvalanad hlavami fanúšikov v Bratislave či v Košiciach nová hokejová hymnaa už prehrávame 2:0.Neuveriteľné! Veď nevynútené chyby sú typické skôr v tenise než v najrýchlejšej kolektívnej hre, zrodenejv krajine javorového listu.Nová i mladá krv na hokejovom zväze pumpuje k zmenám a k rýchlym manažérskymrozhodnutiam. A to v čase, keď sa očakávali rozhodnutia smerujúce k stmeľovaniu hokejovej rodiny so štátnymi orgánmi, mestskými organizáciami i so širokou verejnosťou. Lebo hokej je na Slovensku nielen najúspešnejší kolektívny šport, no predovšetkým spoločenský fenomén. Na každú negatívnu správu, na každú chybu či podraz reaguje fanúšik mimoriadne citlivo. Ešte ani poriadne nevyprchali emócie po nedávnej mediálnej vojne o kreslo prezidenta, ešte sa nestratila úplne horká pachuť po organizovanom hromadnom bojkote hokejovej reprezentácie a namiesto padajúcich listov na začiatku jesene padajú zlé rozhodnutia.

mazar mezencev

V súvislosti pri rôznych príležitostiach – okrúhlych výročiach, vyznamenaniach, úmrtí – zvykneme aj o novinároch písať ódy. Zavše z nich robievame „nadľudí“ nevšímame si cestu, ktorou v jednotlivých obdobiach prešli, ako v nich žili všedné, „nenovinárske“ životy, ako a čo tvorili, čo ovplyvňovali, ale aj akí sú vo chvíli, o ktorej píšu o nich druhí.

jozef kuchar 02

Nie každý sa dostane do situácie, keď má verejnosti podať aspoň za priehrštie svedectva o človeku, ktorý vyše osemdesiat rokov ponúka spoločenstvu seba samého. Najskôr, tak robil ako dieťa, neskôr študentskými postojmi, potom za učiteľskou katedrou, najväčšiu časť života ako novinár, politik, telovýchovný funkcionár, človek v ktorom sa snúbi životná prax so skúsenosťou. Je to situácia náročná, zodpovedná, hlavne ak autor takej štipky z veľkosti či malosti iného - podáva s tvrdením, ktoré odpozoroval z jeho výrokov napríklad typu, že zdravý rozum je zbierka predsudkov nazhromaždených vo veku osemnástich rokov.

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com