cierny assvany siekel

V redakčnej praxi internetového portálu Športlandia.sk sa snažíme rešpektovať vyrieknuté americkým priemyselníkom Henrym Fordom: „Väčšina ľudí spotrebuje viac energie na rozhovory o problémoch, než na ich riešenie“

Keďže naša skúsenosť z komunikácie s prezidentom Slovenského olympijského výboru Antonom Siekelom je iná, pre našu náročnú žurnalistickú prácu hľadáme každým rozhovorom s prezidentom Slovenského olympijského výboru také míľniky, ktoré budú riešením problémov ľudí energiou nabíjať.

Aj preto sme sa rozhodli, že z piatkového rozhovoru, ktorého sa zúčastnili aj vlastník internetového portálu a časopisu Svet športu Marek Čecho, úspešný futbalový tréner mládeže Peter Benedik, ktorý dokázal aj s dospelými futbalistami bývalej Dukly Banská Bystrica postúpiť do finále Československého pohára a športový riaditeľ Hokejového klubu Levíc Slavomír Brza, priblížiť čitateľovi myšlienky najpodstatnejšie, o ktorých sme hovorili.

Z odpovede pána prezidenta na otázku: "Ako vnímate vaše videnie slovenského športu po vyše 1,5 ročnom kormidlovaní SOV ?" toto:

"Nie na každú ľahkú otázku sa ľahko odpovedá. Záleží, či sa budeme zaoberať športom vrcholovým, alebo budeme skloňovať šport amatérsky, či dôraz položíme na šport pre všetkých. Rozhodne však moje vnímanie postavenia slovenského športu ovplyvnili prístupy a výsledky nedávnych ZOH v Pjongčangu v podaní Anastasije Kuzminovej. Nie takým vnemom či je Ruska, alebo že má naše občianstvo, ale ako reprezentovala a čo vniesla svojimi postojmi, svojim vystupovaním, tréningovými metódami a životnými postojmi do slovenského a svetového športu zároveň ako výzvu športovej potreby. Mám na mysli jej tréningovú i ľudskú sebadisciplínu, náročnosť, úžasnú ochotu chcieť víťaziť, byť najlepšou, ale aj schopnosť uznať športovo víťazstvá a majstrovstvo iných. Ako nevtieravo ponúkla svetu svoju jedinenčnú a nenapodobniteľnú ľudskosť a tým i veľkosť a jedinečnosť olympijskej víťazky. V praxi potvrdila akými prvkami je dnes šport dominantný, že dokáže ľudí spájať a nie rozdeľovať, čo v tomto náročnom poslaní nemá perspektívu. Šport, ten špičkový, olympijský, je o tom ako krásne dokážu olympijskí víťazi akceptovať autority z rôznych oblastí, ak každý ctí vopred stanovené pravidlá, či dokáže popri svojom majstrovstve byť aj empatický.

Nedávna olympiáda nám ukázala, že ako celok sme odišli súperiť s najlepšími zomknutí v jednoliaty kolektív, v ktorom jeden športovec dokázal úprimne fandiť a priať tomu druhému. Aj v biatlone, kde potešili i výkony Paulíny Fialkovej a ďalších, ktorí sa aj v iných športoch snažili odviesť so všetkou dôslednosťou a náročnosťou to, čo bolo v ich silách. Pod vlajkou SOV sme so športovcami a našimi priaznivcami prežívali skvelú atmosféru a ukázalo sa ako je dôležité ísť na štart s tým, že potrebujeme už v príprave všetko, od každého detailu robiť, aby sme tam odviedli čo najzodpovednejšie výkony, aby sme mohli a dokázali športom vyhrávať v prvom rade nad sebou samým, potom aj nad súperom a tešiť sa z víťazstiev."

Zaujímavá bola prezidentová odpoveď o potrebe strechy pre slovenský šport a koľko je na tom pravdy, že tou strechou by mal byť Slovenský olympijský výbor? Znova citujeme najpodstatnejšie z odpovede Antona Siekela:

"Je pravda, že chceme vytvorením strechy športu, ktorou SOV chce byť, lebo na základe komunikácie s Konfederáciou športových zväzov a s ich čelnými predstaviteľmi sme dospeli k záveru, že práve SOV dokáže zastupovať širokú športovú rodinu v komunikácii do vnútra i na vonok športových aktivít dôstojne, zodpovedne a odborne, na prospech zvyšovania kvality športu i jednotlivcov v nej. Je potrebné však rešpektovať 2 aspekty, prvým je súhlas Konfederácie, ktorý sa v komunkácii zrodil a tým druhým aspektom je prijatie nových Stanov SOV, čo by sa mohlo v štvrtom štvrťroku 2018 stať skutočnosťou. Jedno je isté, slovenský šport svoju strechu nutne potrebuje. Taká je požiadavka z dola a je to požiadavka opodstatnená. Vyžiadal si ju život sám."

Z oblastí života a kvality športových médií boli rozhovormi skloňované a rešpektované cesty a žurnalistické výstupy každého média v Slovenskej republike. Športlandia deklarovala svoje postupy, ktoré sú obsiahnuté vo verejne priblíženom projekte na portále, obohatené o hľadanie odpovedí na verejnosti nie často zodpovedané otázky zo strany športovcov, funkcionárov, trénerov, rozhodcov či samotných novinárov. Aj keď sme ich už na stránkach Športlandia.sk čitateľskej verejnosti priblížili na inom mieste, v rozhovore s pánom prezidentom sme ich znovu zopakovali a tak sa objavujú aj v tomto dôležitom míľniku žurnalistických výstupov a prístupov k publicistike. Koľko je medzi nami takých, ktorí vlastnia v sebe takú veľkú schopnosť, aby realizovali v tomto svete zložitých problémov jednotlivé prvky sebadisciplíny? Koľkí dokážeme udržiavať skutočne láskyplne a konštruktívne vzťahy v rodine i mimo nej? Kde všade sa dá v spoločenstve odrátavať, že sloboda a láska tam idú ruka v ruke? Na stretnutiach istej skupiny ľudí sa stále presviedčam, že bez sebadisciplíny, ktorá sprevádza skutočnú lásku, je sloboda vždy bezcitná a deštruktívna.

To boli a sú dôvody i míľniky potrebnej spolupráce, medzi ktoré počíta Športlandia aj čo najčastejšie priame komunikačné prepojenia formovania žurnalistického majstrovstva v dôležitej publicistike o športe detí a všetkým čo s tým súvisí.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
"Keď som vyberal ilustračnú fotografiu k vyššie uverejnenému článku, nie náhodou som si vybral práve túto a pod mená a priezviská ( zľava do prava) brigádneho generála vo výslužbe, dlhoročného veliteľa Dukly Banská Bystrica PaedDr. Ivana Čierneho, bývalého atléta, neskôr úspešného trénera atlétov - bežcov, v súčasnosti podnikateľa a viceprezidenta Slovenského atletického zväzu Ing. Ladislava Assványiho a bývalého aktívneho pretekára džuda, podnikateľa a súčasného prezidenta SOV Ing. Antona Siekela som si dovolil doplniť: Umenie súčasného života v športe a so športom spočíva v tom, že sa učíme trpieť, ale zároveň sa učíme pri tom náročnom a zložitom umení súčasnosti usmievať."
Text Jozef Mazár, foto: Ján Miškovič

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com