mazar mezencev

V súvislosti pri rôznych príležitostiach – okrúhlych výročiach, vyznamenaniach, úmrtí – zvykneme aj o novinároch písať ódy. Zavše z nich robievame „nadľudí“ nevšímame si cestu, ktorou v jednotlivých obdobiach prešli, ako v nich žili všedné, „nenovinárske“ životy, ako a čo tvorili, čo ovplyvňovali, ale aj akí sú vo chvíli, o ktorej píšu o nich druhí.

jozef kuchar 02

Nie každý sa dostane do situácie, keď má verejnosti podať aspoň za priehrštie svedectva o človeku, ktorý vyše osemdesiat rokov ponúka spoločenstvu seba samého. Najskôr, tak robil ako dieťa, neskôr študentskými postojmi, potom za učiteľskou katedrou, najväčšiu časť života ako novinár, politik, telovýchovný funkcionár, človek v ktorom sa snúbi životná prax so skúsenosťou. Je to situácia náročná, zodpovedná, hlavne ak autor takej štipky z veľkosti či malosti iného - podáva s tvrdením, ktoré odpozoroval z jeho výrokov napríklad typu, že zdravý rozum je zbierka predsudkov nazhromaždených vo veku osemnástich rokov.

bencik

V ten štvrtok som skloňoval šport. Zaspomínal si aj na to, ako vynikali mladí futbalisti Dukly Banská Bystrica na veľmi kvalitne obsadenom medzinárodnom futbalovom turnaji dorastencov v rakúskom Kremse v lete roku 1993, kde chceli okamžite kúpiť do svojho klubu z Dukly Turci Rasťa Moresa a Mareka Bažíka. Obaja spomenutí, na turnaji ktorý sledoval aj Mário Kempes, už vtedy, vo svojich ranných futbalových rokoch ponúkli futbalovému svetu, toľko futbalového majstrovstva a futbalovej krásy i umenia, že to očarilo bohatých mecenášov, oligarchov, teda vládu vo futbale najbohatších, ktorá svoju moc využíva k zištným cieľom, aby tie malé, slovenské vychádzajúce hviezdičky futbalového neba mali na oblohe svojho futbalového nebíčka, vo svojom hráčskom ekonomickom portfóliu.

petras benuska oboril

Do pracovného víru sa vrhol v polovici 70. rokov minulého storočia v učiteľskej pozícii. Od roku 1977 pôsobil ako športový redaktor v denníku Smer v Banskej Bystrici, niekoľko rokov ako vedúci jeho športového oddelenia. Aj po roku 1989 sa až na krátke obdobie v istej obchodnej firme realizoval v novinárskej brandži, so zaľúbením v regionálnych médiách, v ktorých nachádzal optimálny priestor na sebarealizáciu. Okrem iného strávil istý čas vo zvolenskom okresnom týždenníku Vpred i banskobystrickom Večerníku, ďalších 11 rokov bol šéfredaktorom Zvolenských novín. Do dôchodku odchádzal formálne v roku 2011, nato sa stal šéfredaktorom ART3, štvrťročníka banskobystrickej Akadémie umení, a tým je dodnes. Poznáme ho tiež ako autora viacerých knižných publikácií, prednedávnom mu vyšiel titul Banskobystrické kiná v čase – čas v kinách. Mgr. Ján Beňuška, stále aktívny novinár a publicista so 41-ročnou praxou.

nemcok duda bencik bencikova

Rubrika Hovory s partnermi získava čoraz viac na odozve vo verejnosti. Dôkazom sú pribúdajúce listy v redakčnej pošte i osobná komunikácia s mnohými čitateľmi. Keďže sa v súvislosti s túžbou po kráse ľudského srdiečka, v súvislosti s pomocou iným, načo tajiť – aj solidaritou - spomína meno a priezvisko pani Eriky Karovej, rozhodli sme sa osloviť túto matku dvoch detí a ponúknuť jej priestor v uvedenej rubrike.

jozef frtus

 

Klub priateľov Dukly má vo svojej náplni aj pravidelnú komunikáciu na rôzne témy , s rôznymi ľuďmi i ich názormi, ale s jednou spoločnosu vlastnosťou - vážiť si športovú i ľudskú minulosť, skloňovať ju v rôznych pádoch a súvislostiach, bez rozdielu ľudí na náboženské, politické a iné druhy presvedčenia, pritom snažiť sa spoznávať spoločnosť tých, ktorí sa rozhodli spájať a skloňovať aj šport pod logom Dukly. Umením a športom i inými slovnými a v praxi veľmi potrebnými zoskupeniami. Preto tá rubrika: Naša komunikácia, preto v iných článkoch tohto portálu skloňované iné webové stránky. Netajíme, vždy pôjde v tejto rubrike najmenej o dva faktory, dve slová. Trebárs o Športlandiu a Duklu, alebo aj o dve naoko nesúvisiace slová. Architektúru a šport. Či nemajú tieto výrazy vo svojej podstate veľmi veľa spoločného? Veď to poznali už starí Gréci či Rimania. Ľudu je treba dať „chlieb a hry“. Dôkazy sú vysekané v kameni, či namaľované na antických vázach a amforách

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com