vernisaz

Analyzovať tvorbu výtvarníkov amatérov i profesionálov na akokoľvek veľkej ploche portálu Športlandia.sk je úsilie už vopred odsúdené na neúspech. Priznám sa však, že keď som videl ako sa mnohí obyvatelia malého kúpeľného mestečka Dudince, návštevníci z blízkeho i vzdialenejšieho okolia, ale aj klienti Kúpeľov Dudince a.s., púšťali neprestajne do rozhovorov s tými, ktorí vytvárali svoje výtvarné diela toho roku na neveľkom kúsku slovenskej zeme s priliehavým názvom Hont, ma zvedavosť čo – to napísať o tohoročnom maliarskom sympóziu celého vtiahla do deja.

dudince snp sprievod

Zachcelo sa mi šepkať verše k domovine,
nekričať, hovoriť ich srdcom pre seba.
Hľadel som na Pomník padlým na rovine,
stmievalo sa, tóny smutnej piesne šírili verš spomienky do neba.
Tónina mieru na blankytnom nebi nikdy nezanikne,
pod nebom mieru verš slobody ešte od mojej prastarej materi
K potomkom našim o tom dnes ten verš takmer neprenikne,
nešíri sa slovo slávy o Povstaní, dnes, veru, často ani v éteri.
Aj malé mestečká však majú svojich pamätníkov, existujú aj také večery

mezencev mazar

Tak navrhol Ing. Vladimír Mezencev, aby sme nazvali jeho stálu rubriku na internetovom portále Športlandia.sk. Tento bratislavský rodák, ktorý prežil podstatnú časť svojho žvota v Košiciach je svetobežníkom. Širokej čitateľskej obci priblížil jeho svet publicistiky i pracovnej odbornosti farebný časopis Svet športu.

Chcete vedieť čo sa odvíja v myšlienkovom svete tohto námorného inžiniera, čestného člena Národného zväzu novinárov Ukrajiny od roku 2013, zároveń prvého slovenského novinára akreditovaného na Ukrajine od roku 1993?

dusan strieborny primator dudince

Mesiace a roky ubiehajú, historické chvíle sú stále vzdialenejšie, ale každá krásna, povzbudivá, prospešná a radostná chviľa súčasnosti presvetľuje celý život. Okamih nepodlieha času. Ten svetlý dokáže násobiť ľudské dobro. Puto, ktoré spojuje skutočnú rodinu, životy ľudí miest a obcí, nie je v krvi, ale vo vzájomnej úcte a radosti životov. Aj o tom sa môže presvedčiť súčasný návštevník malého, ale z roka na rok krajšieho, čistejšieho, úhľadnejšieho kúpeľného mestečka Dudince na slovenskom Honte.

futbal

Raz sme sa rozprávali spolu. Neviazane. Vtedy som ho spoznal prvý raz. Okrem iného povedal: „Je lepšie niečo vyskúšať a keď to nepôjde, tak sa z toho poučiť, než celý čas nerobiť nič.“

Spolu za účasti vedenia Mestského úradu v Dudinciach, ešte za čias „primátorovania“ Ing. Štefana Pokľudu, sme s Mgr. Petrom Benedikom zorganizovali za úzkej spolupráce Slovana Dudince v tomto kúpeľnom mestečku nie všedné a nie každodenné futbalové stretnutie, v ktorom nastúpil výber docenta Jozefa Vengloša proti internacionálom Dudiniec. O podujatí, ktoré odohrali v roku 2003, obšírne písal časopis Na hrane v anglickej i slovenskej mutácii.

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com