futbal

Raz sme sa rozprávali spolu. Neviazane. Vtedy som ho spoznal prvý raz. Okrem iného povedal: „Je lepšie niečo vyskúšať a keď to nepôjde, tak sa z toho poučiť, než celý čas nerobiť nič.“

Spolu za účasti vedenia Mestského úradu v Dudinciach, ešte za čias „primátorovania“ Ing. Štefana Pokľudu, sme s Mgr. Petrom Benedikom zorganizovali za úzkej spolupráce Slovana Dudince v tomto kúpeľnom mestečku nie všedné a nie každodenné futbalové stretnutie, v ktorom nastúpil výber docenta Jozefa Vengloša proti internacionálom Dudiniec. O podujatí, ktoré odohrali v roku 2003, obšírne písal časopis Na hrane v anglickej i slovenskej mutácii.

Vtedy poveril pán docent Jozef Vengloš vedením svojho výberu, za ktorý okrem iných nastúpili olympijský víťaz Stanislav Seman v bráne, majster Európy Ladislav Jurkemik v obrane, ďalší majster Európy z roku 1976 v Belehrade Jozef Móder v zálohe a do tretice i na hrote útoku hral majster Európy – Zdenek Nehoda, práve úspešného trénera Dukly Banská Bystrica, ale i mládežníckych reprezentácií Československa a Slovenskej republiky, Petra Benedika.

Aby toho nebolo málo, za tento exelentný výber nastúpil aj Lajos Détari, hráč maďarskej futbalovej reprezentácie, futbalista roka vyhlásený za najlepšieho v Maďarsku, Grécku a Švajčiarsku, na Hrách dobrej vôle 1994 sa predstavil v mužstve vybraných svetových hviezd. Nuž a Peter Benedik, keď sme kráčali oázou ticha a pokoja v Kúpeľoch Dudince nerušil tú neopísateľnú predzápasovú krásnu chvíľu slovami, napriek tomu mi pribudli v redakčnom zápisníku vety:

"Kráčame spolu a sledujeme prírodu. Zelené stromy, kvety, trávu, ako rastú v tichu. Večer sa pozrieme na hviezdy, mesiac a slnko, ako sa hýbu v tichu...Teraz potrebujeme ticho, aby sme boli schopní vedľa seba vnímať veľké hviezdy futbalu a života"...

A potom sa už ozval z ampliónov na štadióne Slovana Dudince nádherný, profesionálny hlas skvelého Karola Poláka, ktorý prostredníctvom mikrofónu oznamoval, že:

...objavenie nevšedných futbatbalových stretnutí s futbalovými hviezdami znamená pre šťastie futbalového fanúšika viac, ako objavenie novej hviezdy na blankytnom nebi.

Valér sa usmieval, skromne stál v úzadí radu, ktorý na futbalový štadión vychádzal z útrob novučičkej tribúny štadióna Slovana Dudince, na ktorom vzápätí prestrihávali pásku práve docent Jozef Vengloš, jeden z dvojice trénerov majstrov Európy v Belehrade 1976, ktorí tam hrali v dresoch Československa, neskôr tréner bronzových medailistov z ME v Taliansku, tréner mužstva sveta, spolu s viceprezidentom Slovenského futbalového zväzu, doktorom práv a rozhodcom s odznakom FIFA Bohdanom Benedikom, za asistencie už spomenutého vtedajšieho primátora mesta Dudince, Ing. Štefana Pokľudu. Stovky ľudských dlaní tlieskalo, a do redaktorského bloku pribudol ďalší skvelý citát:

"Nie je nešťastie umrieť s nesplnenými snami, ale je nešťastie nesnívať... Nie je hanba nesiahať na hviezdy, ale je hanba nemať hviezdy, na ktoré by sme siahali."

Písal som pomaly a díval sa na Valéra. Mal slzy v očiach. On, ktorý pri vstupe do futbalovej kabíny precítil ten dotyk tak, ako keď preberal vysokoškolský diplom, na ktorom stálo meno a priezvisko jeho vlastníka - Valér Podolskij.

Nebolo tam napísané - futbalista. Ten diplom preberal mladý človek. S odstupom rokov mi na oslavách 70-tin Petra Benedika okrem iného povedal: 

"Jozef, je krásne mať sny, ešte krásnejšie je tie sny prežiť. Nášmu Peťkovi sa to podarilo. Veľmi miluje futbal. Snívalo sa mu o ňom - našiel ho. Spoznal jeho základy - hral ho na ligovej i reprezentačnej úrovni. Zdokonalil sa v ňom aj teoreticky - trénoval ho. Špičkovo, kvalitne, profesorsky a profesionálne. Som veľmi rád, že mu k tomu jeho krásnemu životnému jubileu môžem úprimne zablahoželať."

Stalo sa na sklonku minulého roka.

Včera večer, teda 17. apríla 2018 som čítal nad hlavami ľudí, ktorí sú takto zväčnení na fotografii nad týmito riadkami, po jednej hviezdnej akcii zorganizovanej pre radosť druhých a pod ich nohami sú napísané ich mená a priezviská tento text:

Môjmu priateľovi, vzácnemu jubilantovi, JUDr. Valérovi Podolskému - "Šťastie, zdravie, pohodu a spomienky na skvelý futbalový šarm - naše prianie k Tvojim 60. narodeninám"

Peter Benedik s manželkou Evkou.

Nevšedné riadky internetového portálu Športlandia.sk, nevšedný pamätlivo odkladaný dar - si dovolil pre všetkých dobrých ľudí zapísať a svetu z lásky k dobru, úcty k človeku takto v súvislostiach priblížiť - redaktor Jožko Mazár.

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com