motocykel indian

Nádherná reč sa šírila včera, v sobotu 29. júna Hontom. Azda najviac v areáli Kúpeľov Dudince a.s., kde sme počítali návštevníkov znova na tisíce. A znova sme sa so zápisníkom magazínu Náš Hont presvedčili, že na svete je jedna reč, ktorej všetci rozumejú. Je to jazyk nadšenia, vecí urobených s láskou a chuťou, túžbou dosiahnuť to, o čom snívame alebo čomu veríme.


Aj vďaka tomu sme sa mali možnosť pristaviť napríklad pri elegancii historických motoriek a automobilov z 20. storočia, ochutnať špeciality a zvláštnosti kuchyne Hontu a dozvedieť sa mnoho noviniek, zaujímavých vecí i nevšedných súvislostí zo života. Napríklad aj z ochotníckeho divadla. Ale nepredbiehajme. Na tejto snímke motocyklového nadšenca Dudiniec, Marcela Klimenta, vidíme sedieť na motorke Indian, pána Romana Pudu, vďaka znalostiam ktorého sme si mohli uvedomiť, že mnohí ani nevieme čo do Dudiniec a na Hont napríklad už po tretí raz za posledné 3 roky sústredil fanatik a nadšenec historických motocyklov a automobilom, dudinský rodák, občan Dudiniec, Vladimír Brza. Nechajme však hovoriť JUDr. Romana Pudu z Olomouca, ktorý na úvodnom zábere tejto informácie sedí na svojom historickom tátošovi Indián:

„Návštevník má možnosť dnes vidieť v týchto priestoroch absolútnu historickú špičku motocyklov sveta. Také zoskupenie historických motoriek, ktoré vyrobili v Anglicku, Amerike, či Nemecku počnúc prvými rokmi 20. storočia, nevidia na mnohých iných výstavách sveta. Nič zaujímavejšie v tomto smere nemôže byť.“

Žasli sme a so zápisníkom v ruke sme mali možnosť z blízka si všímaťako si pozorne prehliada jeho Indiána prešovský „fajnšmeker“ historických automobilov a motoriek Miroslav Molčan (na snímke v pokľaku). On má vo svojej garáži zaparkovaný Mercedes s rokom výroby 1934, ale tvrdí, že v Dudinciach sú dnes aj dátumom staršie vyrobené automobily. Nechýba medzi nimi ani povestná bugatka, známa z historických filmov s legendárnymi Laurym a Hardym.

Vravíte, že aj Vy by ste prijali ponuku navštíviť tú nevšednosť, ktorá zdobila v sobotu 29. júna toho roku kúpeľné mestečko Dudince i podstatnú časť Hontu? Nuž, v jednom z najbližších dní sa všetko objaví reportážnou formou i fotoobjektívom nie len v magazíne Náš Hont, ale tiež v širších súvislostiach aj na známom internetovom portáli www.sportlandia.sk.

Aj tam sa bude môcť čitateľ dozvedieť, že to, čo chceme povedať, by malo prejsť viacerými bránami: bránou pravdy, bránou dobroty, bránou úžitku a hlavne bránou nášho srdca. Ak to, čo chceš povedať, nie je pravdivé, dobré ani užitočné a neodvíja sa od reči vlastného srdca, potom je lepšie nechať si to iba pre seba. Aj z tohto súdka o tom bude v reportáži okrem iných hovoriť napríklad i známy šéfkuchár Martin Kordulič, ktorý tú nevšednosť v Dudinciach moderoval.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Čistý, svojský dizajn, výborný motor, správne jazdné vlastnosti, bezkľúčový štart nás posunuli k motocyklu Indian, ktorý prvý raz vyrobili pod touto značkou ešte v roku 1 901. Aj o tom bude reč v jednom z ďalších príspevkov z našej redakčnej dielne práve zásluhou nášho vzácneho sprievodcu JUDr. Romana Pudu z Olomouca, ktorý nás upozornil aj na Bloughsuperior, ako vzácnu ozdobu výstavy historických motocyklov v spomínaný deň v priestranstvách Kúpeľov Dudince.a.s., Nechýbal tam ani mnohými svetovými titulmi ovenčený pretekársky motocykel MV Augusta, ktorý sedlal legendárny mnohonásobný majster sveta Giacomo Agostini.

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com