dudince snp sprievod

Zachcelo sa mi šepkať verše k domovine,
nekričať, hovoriť ich srdcom pre seba.
Hľadel som na Pomník padlým na rovine,
stmievalo sa, tóny smutnej piesne šírili verš spomienky do neba.
Tónina mieru na blankytnom nebi nikdy nezanikne,
pod nebom mieru verš slobody ešte od mojej prastarej materi
K potomkom našim o tom dnes ten verš takmer neprenikne,
nešíri sa slovo slávy o Povstaní, dnes, veru, často ani v éteri.
Aj malé mestečká však majú svojich pamätníkov, existujú aj také večery

Dudince počas nich aj kultúrou slova, láskavým veršom pripomenú večer slávy
národnej hrdosti prítomnosťou mnohých dajú zelenú
Z ampliónu z úst ministerky krásne, láskavé slovo vďaky, srdcia stoviek ľudí žhaví
rozsvietia potom lampióny, obdivujete dlhočiznú stuhu ulicami mestom ministerkou,
primátorom a odbojármi vedenú. 

Noc, tá pomaly bronzy rozlievala už,
na amfiteátri folklórom Detva oslavu krásnu prizdobí,
v ten večer píše verš do bloku muž,
aj taký íver z oázy ticha a pokoja o Povstaní máva podoby.

dudince snp folklorny subor

Takto sa pre portál Športlandia.sk snažil netradičným veršom hľadať poéziu v predvečer osláv . 74. výročia Slovenského národného povstania publicista Jozef Mazár. Keď mu jeden z prítomných účastníkov povedal, že načo taký verš, veď je to večer všedný, každodenný, zareagoval:

"Máš pravdu, ak približuješ slovom postoj a praktiky našej ľahostajnej a lenivej duše. Domnievam sa však, že aj v takej existujú iskry krásy, vďačnosti, úcty, obdivu, dedovizne. Preto som sa ich snažil aj takto rozdúchať. Osobne nevnímam verš, poéziu, len ako báseň, len ako produkt duše jej autora, ktorý ten verš stvoril. Je to pre mňa aj odraz hrdosti na dobré, čisté a múdre rozhovory s ľuďmi, ktorí boli primymi účastníkmi boja za slobodu a dnes už nie sú medzi nami. Okrem iného, bol medzi nimi aj môj vlastný otec.... Ale ja takto rozmýšľam a uvažujem aj keď sledujem športové zápolenia , pomoc suseda susedovi pri sťahovaní vína, alebo pri oprave vodovodného kohútika. Pri všetkom, čo nás vie potešiť, humanizovať, vyvolávať pocity spolupatričnosti k ľudskému rodu a dobru, všetko, čo v človeku dokáže vyvolať stav obdivu, hrdosti na kvalitu toho druhého. Poznal som podaktorých vzácnych ľudí, dotkol som sa ich životných príbehov, preto večer, v deň osláv 74. výročia SNP požiadam spolupracovníka, ktorý mi pomáha robiť grafiku portálu Športlandia.sk aby všetko toto, vrátane dvoch fotografií, ktoré som si z Dudiniec v predvečer osláv 74. výročia SNP zadovážil, umiestnil do rubriky Kultúra. Mám už svoju skúsenosť, svoje roky aby som mohol povedať, že nie často počuť z úst ministrov také kultivované a úprimné, nie hrané slovo, aké som počul v Dudinciach z úst ministerky kultúry Ľubice Laššákovej. Pamätám si dobre, keď ako čerstvá absolventka FF UK v Bratislave začínala pracovať v odvetvovývh novinách Slovcepa a s akou zodpovednosťou sa pripravovala na dialógy s jednoduchými ľuďmi, ako profesionálne šperkovala svoju cestu vlastnou kultúrou často aj v nekultúrnom svete zlozvyku, ľudskej nadradenosti či pýchy, závisti, škodoradosti a vypočítavosti. Možno i to spôsobilo moje návraty k tomu, čo robím. Raz som niekde čítal, že kultúra je založená na tom, čo sa od ľudí vyžaduje, nie na tom, čo sa im poskytuje. Vtedy ma oslovil taký názor. Pani ministerka svojim slovom do ampliónu, jeho kultivovanosťou a obsahom poskytla všetkým odpoveď, že spojiť prax s teóriou vlastným životom je oveľa kultúrnejšie ako prevracať dejiny. Tie ma životom naučili, že napríklad demokracia bez hodnôt sa rýchlo premieňa na jasnú alebo kamuflovanú totalitu."

Jozef Mazár

Popis k fotografiám:
Takto to vyzeralo v predvečer osláv 74. výročia SNP v najmenšom mestečku našj republiky, v Dudinciach. Na úvodnej fotografii pohľad na malú časť spievodu ulicami mestečka smerom k amfiteátru. Na druhej snímke účastníčky folklórneho súboru z Detvy počas svojho vystúpenia na amfiteátri v Dudinciach.
Foto: Monika Sliacka

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com