o pohar jozefa venglosa

Na sklonku minulého roka zapísali na medzinárodnom halovom futbalovom turnaji detí v Banskej Bystrici jeho 24. kapitolu, dnes už pripravujú oslavu štvrťstoročnice. Futbalový turnaj detí , ktoré neprekročili vekovú hranicu 14 rokov svojho života, v ktorom futbalové ratolesti bojujú O pohár Jozefa Vengloša, sa každoročne teší v predvianočnom čase v športovej hale Dukly na banskobystrických Štiavničkách hráčskemu, diváckemu a odbornému zázemiu.

"Podujatie, na ktorom sa po prvý raz vážnejšie zoznamovali s kvalitnými zahraničnými súpermi v boji o futbalové víťazstvá mnohí neskorší seniorski reprezentanti Slovenskej republiky ( okrem iných napríklad M. Hamšík, P. Pekarík, M. Stoch,J.Greguš M. Ďuriš, M. Škriniar a iní – pozn. autora) skrýva vo svojom obsahu vysoké pedagogické, didaktické, metodické, športovo - spoločenské, ambasádorské, trénerské, výchovné, etické, žurnalistické, ba aj preventívne hodnoty z oblasti sociálno- patologických javov. Hľadať ich, nachádzať, učiť sa na nich je šľachetnosťou, pestrosťou, zdokonaľovaním, inšpiráciou." Takto zhodnotil toto podujatie úspešný tréner súčasnej seniorskej futbalovej reprezentácie, Ján Kozák.

Krásne ceny na ňom odovzdávali mnohé iné významné futbalové osobnosti nie len zo Slovenskej či Českej republiky, ale aj podaktorých ďalších vyspelých futbalových krajín. Francúzsko nevynímajúc. V bohatej histórii uvedeného podujatia ostanú fotografie detí s majstrom sveta Christianom Karembem či olympijským víťazom Františkom Kunzom, alebo s majstrom Európy Ladislavom Jurkemikom vzácnou pamiatkou a motivačným tromfom tohto skvelého futbalového sviatku do budúcna.

Otec myšlienky, organizovať tento turnaj, mimochodom jeden zo spoluzakladateľov Lions klubu v Banskej Bystrici, trénerský futbalový mág mládežníckeho futbalu, Peter Benedik raz pri hodnotení turnaja O pohár Jozefa Vengloša výstižne povedal. „Kvalita plodí kvalitu, násobí krásu, brúsi charaktery a dáva priestor reči srdca. Veľmi ma vždy poteší, keď sa publicistikou, ale aj v osobných debatách futbalovou spoločnosťou, tiež zástojom rodičovského fóra šinie naprieč Slovenskom niť o vydarenej plodnej spolupráci organizátorov tohto podujatia s banskobystrickým Lions klubom, ktorý prostredníctvom svojich členov dlhé roky pomáha organizačne, propagátorsky i osobnostne pri šírení myšlienok dobra, medzinárodnej spolupráce a nadväzovaní nových, neformálnych priateľstiev.“ Aj tak sa rodia na známom turnaji v Banskej Bystrici drahokamy slovenského, ale dnes už aj svetového futbalu.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Na medzinárodnomhalovom futbalovom turnaji v Banskej Bystrici O pohár Jozefa Vengloša sa tešia veľkej diváckej a odbornej pozornosti aj vložené futbalové zápasy chlapcov a dievčat z prípraviek. Tento súboj dvoch banskobystrických prípraviek - Jupie a Dukly - tiež často roztlieskal dlane prítomných divákov.
Foto: Ján Miškovič

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com