ns stary tekov

Už ako pätnásťročný hral I. futbalovú dorasteneckú ligu vo Vranove. Keď navštevoval v okresnom centre horného Zemplína Gymnázium, svoje futbalové ostrohy brúsil pod drobnohľadom viacerých trénerov, medzi ktorými nechýbal ani stredoškolský učiteľ telesnej výchovy spomínaného gymnázia a vtedy aj tréner ligového dorastu Vranova, Ján Lengvarský. Motivátorom pre jeho športové aktivity bol však jeho otec. Skvelý futbalista, pedagóg a hlavne úžasne dobrácky založený človek. Osobne som s nim prežil ako redakčný elév vtedajších okresných Vranovských novín mnoho krásnych a pre mňa poučných životných chvíľ.

stary tekov

Asi najvzácnejšiu spojenú s pamätným kvalifikačným futbalovým zápasom na ME do Juhoslávie v roku 1975.Hrali sme o postup do finálového Belehradu v Bratislave so silným ZSSR. Vyhrali sme 2:0 a pokračovali v najdlhšej sérii reprezentačného futbalového Československa bez prehry na vtedy veľmi silnej futbalovej medzinárodnej scéne. Najdlhšia séria zápasov bez prehry: Presnejšie, celkom 22 po sebe idúcich ťažkých medzištátnych reprezentačných stretnutí bez jedinej prehry. Celkom 9 výhier a 13 remíz V období 13. 11. 1974 – 13. 10. 1976.

Mimochodom, jeho otec, Imrich Béreš, stopér Lokomotívy Vranov, ktorý hrával v drese Vranova nad Topľou aj druhú futbalovú ligu mi vtedy na zápase okrem iného povedal:
„ Futbalové srdiečko vie robiť divy .Ak budeš naďalej pracovať v publicistickej oblasti o futbale, všímaj si ľudí, ktorí ho vlastnia.“ Stalo sa.

Aj jeho syn ho v sebe nosí.Sám hral ligový dorastenecký futbal aj v drese Tatrana Prešov, s ktorým získal v celoštátnej súťaži bronzové medaily.Ako futbalový rozhodca neskôr rozhodoval treťoligové zápasy celoslovenskej súťaže, skupiny Západ a vlastní aj Eurolicenciu „A“. Samozrejme, že najviac sa pohyboval pri výchove detí. Veď vyštudoval v Prešove na tamojšej PdF UPJŠ aprobáciu zemepis – telesná výchova. V čase, kedy na toto štúdium vyberali jeho pedagógovia veľmi náročným spôsobom tých najkvalitnejších žiadateľov.

olympiada

Pohľad na komunikáciu členiek prípravného výbor olympiády s riaditeľkou Materskej školy Starého Tekova ( s čiernymi okuliarmi na očiach). Foto: Imrich Béreš

Známy univerzitný profesor, prvý z oblasti telesnej výchovy zo Slovenska, ktorý vyštudoval telesnú výchovu na prestížnej zahraničnej univerzite , žiaľ, dnes už nežijúci profesor Tomáš Stejskal vtedy v sebe nosil aj zásadu, ktorú verejne deklaroval napríklad,trebárs, v prípade futbalového reprezentanta Československa, Igora Nováka, keď ho prišli požiadať funkcionári Tatrana Prešov, aby mu zapísal zápočet z plávania:
„Zápočet mu bez jeho práce na sebe nedám. Isto ho naučím dobre plávať a on si tak ten zápočet zaslúži a predpísaný náročne postavený limit splní.“

Tiež sa jeho slová stali po čase pravdou...Aj také roky sme v školstve žili. Žil ich aj Imrich Béreš, v tom čase junior, ktorého som po hodnom odstupe desaťročí požiadal o tento rozhovor.

Imro, zaskočil si ma tým, že si sa stal architektom myšlienky urobiť v Starom Tekove na obsahom zameranú nevšednú olympiádu pre deti tamojšej materskej školy a ich rodičov. Prečo práve tam, keď žiješ a bývaš už desaťročia v Leviciach?.

Poznáš dobre môj športový životopis k tomu ti dodám ešte toto: v rokoch 2017 - 2018 som ako profesionálny tréner SFZ mal na starosti vo FK Slovan Levice kategórie U 11 - U 6, do ktorej spadal projekt SFZ Dajme spolu gól, ktorý sme rozšírili až na 8 škôlok v Leviciach, čím sme záberom boli naj... na Slovensku. V rámci projektu SFZ som vypracoval k tejto aktivite jej organizačné zabezpečenie.
Nakoľko mám dvoch podarených vnukov v MŠ Starý Tekov Matúška a Lukáška, s určitou obmenou pod názvom Zdravý životný štýl so zameraním na šport som to aplikoval aj v MŠ Starý Tekov.Ústretovo k projektu pristúpila i pani riaditeľka Tatiana Senciová. Rámcový program projektu počítal s olympiádou už v roku 2018, ale darí sa nám to uskutočniť teraz.
Po spracovaní projektu k olympiáde sme tento zaregistrovali v rámci Slovenského olympijského a športového výboru, ktorý nám poskytol materiálnu pomoc. Záštitu nad organizáciou prevzala Rada Združenia rodičov pri MŠ Starý Tekov.

Rozumiem. Ale čo rodičia? Čo kvalita a funkčnosť spomenutého podujatia? My sa chceme z nášho internetového magazínu Športlandia práve z dôvodu nevšedného obsahu do projektu zapojiť. Vážime si každú kvalitu praktickej realizácie športových aktivít. Ako sa pozeráš na taký postoj a výstup po uskutočnení tebou zostaveného projektu?

stejskal

„Veľká láska – to je reč srdca. Rozum vtedy načúva. Motivuj deti tam k zdraviu a ľudskej kráse, kde prežívajú radosť. Nechaj ich plávať takou radosťou celý život...“ Odkaz pána profesora Tomáša Stejskala, aj profesora nášho života s internetovým magazínom Športlandia. Tam niekde treba hľadať motiváciu magazínu Športlandia zaoberať sa systematicky a systémovo pohybom a športom detí v rodinách v prepojení na školy, športové kluby v regiónoch. Foto: archív redakcie Športlandia. sk

K novému zodpovední ľudia vždy pristupujú opatrne, sú často neveriaci. Ako tréner futbalu v Starom Tekove mám skúsenosti s prácou od vekovo dospelých až po materské škôlky, 12 rokov ktoré som odučil na základnej škole mi dalo, že učiť niekoho k športu už v dnešnej dobe je potrebné začať čo najskôr. Deti v MŠ sú najlepší. Sú nepokazení. Na rade sú rodičia. Oni samotní musia vlastnou životnou rodičovskou praxou zistiť a pochopiť, že šport nie je len kopa svalov ale i zdravie, učenie komunikácii v záťaži, súťaživosť v podmienkach fair play a mnoho ďalších atribútov športového výkonu. U našich detí ide projektom predovšetkým o hru detí s vlastnými rodičmi. O hru kolektívnu, teda rodín.
Preto je naša olympiáda hravá, chce sa stať neformálnou prípravou k športovaniu a zodpovedným prístupom k rodinnému zdraviu. Zdôrazňujem neformálna, hravá, ale veľmi potrebná. Na základe mojich pedagogických i rodičovských skúseností, ktoré boli už vo Vranove v našej rodine vzácne kvalitné, takto postavená štruktúra olympiády skôr zaujme detí a ich rodičov ako známe proklamácie zo súčasného futbalu, hokeja či iných športových disciplín. Dokladom toho je narastajúci počet detí v mojom záujmovom útvare k športu. Predovšetkým tu ide o získanie pohybovej všestrannosti, vedieť skočiť, urobiť kotúľ, hodiť kameňom, vyliezť na strom, nebáť sa vody, bicyklovať, prirodzene bežať atď., z toho sa dá prirodzenejšie pokračovať do vyšších sfér športových zručnosti.Počas našej olympiády s našimi malými účastníkmi budú zapojení i ich rodinní príslušníci. Tu je dôkaz, že to ide a môže byť i tradícia bez mimoriadnych finančných nákladov. Treba len chcieť. A atmosféra či kvalita bude taká, akú ju samotní týmto projektom vytvoríme. Nakoniec, vy ste sa zo Športlandie zaviazali, že o tom budete písať..

Nuž prvým dielom sme práve v tejto chvíli o tejto olympiáde , deťoch, ich pohybe s celými rodinami práve začali...

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Deti z MŠ Starého Tekova vo vestičkách idú do soľnej jaskyne v rámci krúžku.
Foto: Imrich Béreš

 

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com