Športovo - spoločenský
a filozoficko - vzdelávací portál

100m beh dorastenci

Keď som navštívil včera staručký a chátrajúci štadión Dukly Banskej Bystrice na Štiavničkách a pozrel sa na to množstvo pretekárov, trénerov i podaktorých rodičov, neviem prečo mi preletela mysľou informácia, že pravda je najvyššou kvalitou atletického umenia. Nuž som ju začal dešifrovať. Myslel som, že sa budem kochať pohľadom len na skvelý beh Filipa Révaja, študenta Športového gymnázia v Banskej Bystrici, mladého chlapca z dedinky Rabča na Orave, ktorého trénuje Edo Foldváry. V minulom roku ako starší žiak vyhral celoslovenské tabuľky svojej kategórie v behoch na 400, 800, 1000, 1500 a 3000 metrov.

sviecka

„V období keď slovenskí špičkoví chodci Jozef Burcl, Viliam Martinkovič a Ján Baňár brúsili svoje ostrohy v TJ Nové Zámky, v Slávii Nitra sa pripravovali slovenskí reprezentanti Milan Gnoth a Juraj Nôta“ táto informácia mi prebleskla hlavou, keď som sa od Juraja Benčíka dozvedel, že rady športovcov Slovenskej republiky navždy na tejto zemi opustil veľmi pracovitý a húževnatý človek s viacerými akademickými titulmi docent Ing. PaedDr. Jozef Gnoth, CSc., jeden z prvých trénerov chodeckej dvojice trnavskej trénerskej školy - Juraja Benčíka a Milana Belka. Tú trénerskú školu tvorili práve Jozef Burcl a Milan Gnoth. Bolo to v období šesťdesiatych rokov, kedy tak Belko ako aj Benčík vlastne iba vnikali do tajov chodeckého športu.

parso platini

logo SsFZ

Malá sonda do prvopočiatkov Stredoslovenského futbalového zväzu, ktorý si 10. apríla pripomenul 97. výročie svojho založenia. Autorsky pripravil spolupracovník internetového portálu Športlandia.sk, známy publicista Ján Beňuška.

 Je až neuveriteľné, aká nejednoznačná je slovenská športová publicistika pri uvádzaní okolností vzniku strešnej futbalovej organizácie, ktorej dnes hovoríme Stredoslovenský futbalový zväz (SsFZ). Všetky zdroje sa zhodujú akurát v jednom – dátume. Ten uveďme najsamprv, lebo jeho výpovedná hodnota má historickú patinu – 10. apríl 1921. Bola nedeľa... A v sobotu 21. apríla t. r. si teda pripomíname 97. výročie založenia Stredoslovenskej futbalovej župy (SsFŽ), lebo tak znel dobový názov.

kristina zamecnikova

Veľká a úprimná športová rodina sveta je pre mňa oboje, ako základnou jednotkou spoločnosti, tak koreňom kultúry. Je to neutíchajúci zdroj podpory, obhajoby, uistenia a emocionálneho dobitia, ktoré dodáva pri športe hlavne dieťaťu silu, aby sa sebavedome odvážilo do väčšieho sveta a stalo sa všetkým, čím môže byť. Túto pravdu som si potvrdil aj po účinkovaní našich slovenských pretekárov v atletickej chôdzi prostredníctvom dozvukov z najstarších chodeckých pretekoch sveta, po ohlasoch na účinkovanie reprezentácie pretekárov zo Slovenskej republiky z nedávneho 86. ročníka známych Chodeckých Poděbrad.

futbal mladych 01

Ostatný aprílový víkend potvrdil znova, že tam, kde sa organizátori príkladne starajú o systematickú prácu s deťmi v oblasti ich futbalového rastu, nechýba ani divácka kulisa. V nedeľu dopoludnia prišlo do areálu Dukly na Štiavničkách v Banskej Bytrici, kde sa nachádza ihrisko s umelou trávou, vyše 200 priaznivcov futbalu. Prišli, lebo mohli sledovať zaujímavé futbalové prezentácie futbalových prípraviek zásluhou chlapcov a dievčat v dresoch MFK Dukla Banská Bystrica a ŠK Novohrad Lučenec.

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com