futbal mladych bozenik

Prvý raz sme sa rozprávali na jar toho roku. Na umelej tráve v Podbrezovej – Skalici pred majstrovskou jarnou prvoligovou odvetou dorastencov U19 MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina.

gula

Norbert Guľa v trénerskej pozícii na jednom z tréningov ligového dorastu U19 v MŠK Žilina. Foto: archív Norberta Guľu

Norbert Guľa, o ktorom bude reč, sotva tušil prečo sme ho oslovili. Rozcvička jeho kolektívu bola nápaditá, pestrá, na celej polovici dobre pripravenej hracej plochy. V odpovediach bol rozvážny, zdržanlivý. Pozorovateľa zarazí taký moment, hlavne keď pozerá, že rozcvička jeho zverencov je dynamická. Silný dôvod, stretnúť sa a porozprávať dlhšiu chvíľu. Stalo sa. Po týždni vo futbalovom stánku MŠK Žilina.

„Som Norbert Guľa“– podal ruku slovami, ktoré zvyknú vyslovovať skvelí vodcovia.

„Pán Guľa, hra vašich chlapcov nás oslovila, postavenie družstva v tabuľke I. dorasteneckej ligy pritiahlo až tu pod Dubeň. Prezradíte ako a kde ste sa dostali k futbalu?“ – znela naša prvá otázka dobre stavanému chlapíkovi, z ktorého správania sa nedalo vyčítať či je u neho túžba stať sa veľkým vodcom kolektívu väčšia a dôležitejšia než čokoľvek iné.

„Svoju futbalovú históriu som začal písať v rodných Novákoch, kde som sa narodil 2. novembra 1972. K futbalu ma pritiahol môj mladší brat Adrián, ktorý hrával na poste stredopoliara v Prievidzi, potom v Opave, Jablonci, v drese Viktorky Žižkov, Púchove a v Interi Bratislava. Ani presne neviem ako to všetko vzniklo, ale hráčsky som tak úspešný nebol ako on. Keď sa mi podarilo presedlať z mladého, začínajúceho futbalistu na trénerský post a postupne si úspešne zvyšovať aj trénerskú kvalifikáciu. Pracoval som pri futbalovej mládeži v Trenčíne, kde mi bol šéfom Igor Štefanko. Vlastnil som už licenciu EURO „B“ keď som sa dostal do vrcholového mládežníckeho futbalu. Pracoval som v Trenčíne pri U16 a U17. Pracoval som napríklad s Martinom Šulekom, z tých známejších aj s Erikom Prekopom, ktorý dnes pôsobí v Hradci Královom, ale spomenúť by som mohol i iných. Trebárs Denis Jančo, ktorý ako 19 ročný okúsil Ligu majstrov. Podstatnejšie je, že v súčasnosti sa futbalovej mládeži v Trenčíne nevenujem. Ten má na rozdiel od Žiliny vo futbale iné priority. Nechcite odo mňa aby som ich publikoval. Nepracujem v tomto klube.“

Zaujímavé slová človeka, ktorý trénoval v Trenčíne ligový dorast U19, s ktorým skončil v I. dorasteneckej lige druhý. Ako asistent pôsobil pri trénerovi „A“ mužstva Martinovi Ševelovi, keď Trenčín vyhral Slovenský pohár. Nepatrí sa však písať o Trenčíne v čase, keď Norbert Guľa pôsobí v MŠK Žilina. Trenčianske časy sú preč.

Podľa Guľovho vyjadrenia prišiel do klubu, kde všetko, čo dobrý klub potrebuje, funguje. Sám Norbert Guľa situáciu v práci s mládežou v MŠK Žilina vyjadruje stručne takto:

Napĺňame v klube obsah projektu, ktorý chce urobiť náš klub samoživiteľným. Preto naši chlapci z kategórie U19 trénujú so seniorským kolektívom a tí najschopnejší dostávajú príležitosť hrať aj o majstrovské ligové body. Stačí si pozrieť zostavy juniorského tímu, alebo zavše nahliadnuť aj na súpisku nášho extraligistu. Nepopieram, práca s mládežou je robotou dlhodobou a jej výsledky sa nedostavia hneď zajtra“ – vysvetľuje bez toho, aby musel hľadať súvislosti z praxe. Má ich naporúdzi dosť.

Možno sme ho zaskočili otázkou:
„Aj systém organizovania súťaží v I. dorasteneckých ligách pokladáte za zmysluplný a kvalitný?“

Odpovedá znova pokojne, bez emócií, ale presne:
„Poviem to, čo tvrdím dlhšie. Naša I. dorastenecká liga by sa mala hrať dvojkolovým systémom v kategórii U19 o s počtom 14 kolektívov. Má to viaceré opodstatnenia, ktoré prax overila. Takú myšlienkovú i názorovú podporu sa nebojím publikovať ani verejne. Body, zostup či postup súčtom umiestnení kategórií U19 a U17 slovenskému mládežníckemu futbalu škodí. Neprináša kvalitatívny nárast mladých talentov pre vyššie súťaže. Slovenská republika má v súčasnosti v práci s mládežou v kluboch dostatok kvalitných trénerov, myslím si, že vo viacerých kluboch nechýbajú ani kvalitní funkcionárski odborníci. Zlý je systém mládežníckych súťaží vrcholového mládežníckeho futbalu.“

My k tomu dodávame – ešte horšia zo strany Slovenského futbalového zväzu je starostlivosť o mládežnícky vidiecky futbal. Keď mu to povieme nahlas, usmeje sa a pokračuje.

„Naša súčasná I. dorastenecká liga má svoje kvality. Zlý je kalendár, ktorý málo pamätá na individuálne tréningy, na relaxáciu mladých, začínajúcich futbalistov, na ich školské povinnosti a aj na oddych. Záťaž, ktorou prechádzajú sa často rovná dospelým profesionálnym futbalistom, ktorí žijú len z futbalu a s futbalom. Snažím sa v tomto smere hovoriť pravdu tak, ak to v skutočnosti vidím a cítim.“

Keď pozorne načúvate týmto slovám a vžívate sa do reálneho sveta slovenského futbalu mladých, možno tiež pri takých replikách získavate presvedčenie, že také argumenty zvyknú používať tréneri, ktorí majú tendencie dostávať sa so svojimi zverencami na vrchol futbalovej hierarchie.Tak ako sa tam začína v zaujímavej holandskej lige udomácňovať mladý odchovanec žilinského futbalu Róbert Boženík z Terchovej, ktorý si už otvoril strelecký účet vo farbách 15 – násobného holandského šampióna Feyenordu Rotterdam.

Mimoriadne všímavo na nás pôsobil v súvislosti s hodnotením každej maličkosti vo výchove mladého futbalistu tréner Norbert Guľa z MŠK Žilina. Poskytol nám základy pre oživenie a sfunkčnenie stálej rubriky, zatiaľ iba v internetovom magazíne pod názvom: Futbal mladých, ktorú práve teraz čítate. Pán Guľa na nás pôsobil aj analyticky zaujímavo.

Čo si myslíte o takých príspevkoch v rubrike, ktorú sme pre čitateľov otvorili už oveľa skôr a dali sme jej vtedy názov: Futbal mladých? Napíšte! Najzaujímavejší príspevok odmeníme knižkou o futbale mladých. Naša adresa je: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. 

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Róbert Boženík si urobil dobré meno aj v seniorskom reprezentačnom drese Slovenskej republiky. Záber je zo zápasu s Azerbajdžanom.
Foto: Samo Telúch

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com