banska bystrica poprad

Keď kapitán Dukly Banská Bystrica Saša Savič demonštroval niekoľko brilantných technických kúskov ovládania futbalovej lopty v obkolesení dvoch či dokonca troch protihráčov zo Skalice, vyznávači technického futbalového kumštu si prišli na svoje. Keď dal v tomto zápase ostrostrelec Dolný vedúci gól Záhorákov z bezprostrednej blízkosti bombou pod žrď, lebo zadáci Dukly nereagovali na útočnú akciu z pravej strany majstrovsky, takmer 1000 dlaní na štadióne v Skalici tlieskalo a tešilo sa z vedenia v zápas po 47. minútach hry.

Keď mladý brankár Petržalky Valach svojimi zákrokmi skvele čaroval na súperovom ihrisku v zápas o prvé body v II. lige medzi Lokomotívou Košice a hosťujúcou Petržalkou, vlieval okrem iného svojim spoluhráčom sily istoty na bodový zisk. Domáci fanúšik smútil, hosťujúci sa smial a radoval.

Keď Marek Petruš, súčasný hlavný tréner FK Poprad pred začiatkom futbalového ročníka 2018/2019 v II. lige pre jedno písané médium tvrdil, že toto mužstvo má kvalitu fortunaligistu, jeden známy fanúšik v Komárne povedal, že ich mužstvo na brehu Dunaja má ostrostrelcov, ktorí vedia dávať góly súperom aj za menšie peniaze než tí v Poprade.

Aj tak to, veru, dnes chodí v našom slovenskom futbale. Medzi divákmi, funkcionármi, hráčmi, ale aj inými, na futbal sa pozerajúcimi skupinami ľudí. Jedno je isté. Druhá liga má svoje čaro i lákavú ponuku, lebo sa v nej začali znova objavovať aj skúsení prvoligisti. Petržalka, Inter Bratislava, Tatran Prešov, Lokomotíva Košice, Banská Bystrica, Dubnica nad Váhom.

Prvý zápas volá po ostražitosti v hre s Komárnom, kde niekedy tiež vyrastali vo vtedajšej Dukle viaceré významné veličiny československého futbalu. Sú tu nebezpečné celky Pohronia, Trebišova, Bardejova, rezervy extraligovej Žiliny či futbalistov z malého mestečka Lipany, ktoré už tak isto majú svoje skúsenosti s II. ligou.

Na Liptove sa budú chcieť po sprche v Komárne poriadne povytierať zo zbytočne nabažených bodových ambícií na futbalovom trávniku v už spomenutom Komárne. Predovšetkým kvalitnejšou hrou a výsledkami v najbližších súbojoch o druholigové body sa pokúsia zmazať vplyvy velikášstva a futbalovej nafúkanosti.

Všetky mužstvá prešli v I. kole vstupným testom svojich schopností, ale hneď druhé kolo môže ukázať, kde môžu pomýšľať na najvyššie ambície a kde sa zamýšľať nad cestami zvyšovania futbalovej kvality po hernej, ale aj iných stránkach.

V Dubnici tvrdia funkcionári, že vsádzajú na klubovú futbalovú hrdosť a vernosť k svojim fanúšikom. V Banskej Bystrici "Smädovci" rozmýšľajú čo všetko v sebe skrývajú slová ambiciózneho trénera Popradu Mareka Petruša, odchovanca prešovského futbalu.V Tatrane prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami. Dostal sa až do ligového mužstva, a svojimi výkonmi i komunikáciou a prístupmi k životu získal v tomto futbalovom meste minulosti - vážnosť. Počas vojenčiny pôsobil v Trenčíne,v roku 2001 hral v Slovane Bratislava, má skúsenosti z ligy v Izraeli či Turecku, hral aj 2. ruskú ligu. Vraj , k mužstvu Popradu ho presadil na trénerský post bývalý odchovanec prešovského futbalu Stanislav Šesták. Skúsený, úspešný futbalista. Ten i ďalší skúsení hráči spod Tatier chcú zo Štiavničiek všetky 3 body.

Marek Petruš chce svojim trénerským kumštom, ktorý začal v Spišskej Novej Vsi a dnes je študentom UEFA Pro licencie dokázať, že mu taký vážny post svedčí! Vážna vizitka pre hlbšie spoznávanie futbalového diania súčasného Popradu. Na trénerských postoch tam v mládežníckych družstvách pracujú aj odchovanci banskobystrického futbalu, ktorí prešli úspešne vysokoškolským štúdiom z tejto oblasti.

Prečo to píšeme?

Keď sme sa počas zápasu o postup do I. dorasteneckej ligy medzi vtedy druholigovými dorastencami MFK Dukla Banská Bystrica a FC Poprad opýtali na tribúne majiteľa klubu FK Poprad na futbalové smerovanie a výkonnosť jednotlivých družstiev v tomto klube, usmial sa a pohotovo odpovedal: " Na toto máme odborné trénerské zoskupenie ľudí." Dodávame s odstupom času - mali sme možnosť všimnúť si aj ich predsezónne manažérske a mediálne vystúpenia. Snažíme sa porovnávať, verejne uvažovať.

Zo Skalice nám v I. kole dali odpoveď, že idú náročnou cestou k futbalovým výšinám všetkými potrebnými smerníkmi. Futbal sa už dávno nehrá iba na zelenom trávniku. To dobre vedia aj pod Urpínom, aká ťažká je funkcionárska robota ak staré futbalové hriechy iných musia naprávať súčasníci. Sobota bude z toho pohľadu pre futbalovú Banskú Bystricu ďalšou úžasne dôležitou a náročnou previerkou. Trénerskej, funkcionárskej, ale i diváckej vyspelosti a zomknutia v prospech návratov na krásne miesta bohatej futbalovej minulosti. O tom oveľa viac prináša portál www.klubpriatelovdukly.sk.

Čo prinesie sobotňajší podvečer, kedy odohrajú na Štiavničkách znova dôležitý zápas o majstrovské body II.ligy ukáže až priebeh zápasu, ktorý podľa nás bude stretnutím kola.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii
Takto bojovali o prvoligový dres futbaloví dorastenci MFK Dukla Banská Bystrica a FC Poprad. Vtedy boli po jedenástkovom rozstrele na štadiióne v Ružomberku úspešnejší chlapci spod Tatier. Kto sa bude tešiť po futbalovej sobote seniorov oboch kolektívov, ktorí napíšu podstatnú časť histórie zápasov II. kola o druholigové body v sezóne 2018/2019?...
Foto: Samo Telúch

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com