futbal 2 liga

Ani veľké letné horúčavy neubrali na kvalitnom rozbehu našej druhej najvyššej futbalovej súťaže seniorov. Najskôr si zopakujme výsledky III.kola: FC Lokomotíva Košice – MFK Dukla Banská Bystrica 0:2, FC Inter Bratislava - MFK Tatran Liptovský Mikuláš 1:3, FC Poprad - Tatran Prešov 1:3, MŠK Žilina juniori - FK Dubnica nad Váhom 3:1, FK Pohronie - Slavoj Trebišov 1:1, FK Skalica - FK Odeva Lipany 3:0, KFC Komárno - FC Petržalka 2:0 a FC ŠTK 1914 Šamorín - Partizán Bardejov 2:2.

 

Mnohé je z Futbalnetu futbalovými fanúšikmi už prečítané. Mnohé napísané nebolo. Napríklad pred súbojom druhého s prvým v druholigovej tabuľke súťaže po II. kole to, že v Komárne futbalovo úplne začínali odchovanci KFC, mestečka s 36 tisíc obyvateľmi Szilárd Németh – reprezentant Slovenska, hráč viacerých slovenských i zahraničných ligových klubov, Tamás Priskin – reprezentant Maďarska, anglického FC Watford a Slovana Bratislava, Marek Střeštík - reprezentant Českej republiky, hráč 1. FC Brno. Okrem nich však za Komárno hrali a za hranicami tohto mesta šírili i jeho slávu napríklad aj Ferdinand Daučík – v rokoch 1919 – 1924 hral za ŠK Slovan Bratislava, Anton Moravčík – slávny reprezentant ČSR v 50. rokoch minulého storočia (ŠK Slovan), Koloman Gőgh – bývalý hráč Slovana Bratislava, 72-násobný reprezentant ČSSR, majster Európy a bronzový medailista z ME, Juraj Szikora – bývalý hráč Interu Bratislava, dlhoročný reprezentant ČSSR, na zájazde v Brazílii ho domáci novinári nazvali bielym Pelém, Jozef Medgyes – bývalý hráč Spartaku Trnava, viacnásobný reprezentant ČSSR do 21 rokov, Endre Gaál – bývalý hráč Interu Bratislava a niekoľkých českých klubov, juniorský reprezentant ČSSR, Daniel Szűcs – dorastenecký majster ČSSR s mužstvom Interu Bratislava, niekoľko zápasov odohral aj za dospelých, potom sa vrátil do rodného mesta, Peter Lérant – hráč niekoľkých známych európskych mužstiev (t.č. v Slovinsku), bývalý reprezentant Slovenska do 21 rokov. Vo futbalovom Komárne pôsobila v šesťdesiatych rokoch minulého storočia Dukla Komárno, ktorá hrávala svoje divízne zápasy okrem iných s AC Nitra, Slavojom Trebišov, Partizánom Bardejov, Iskrou Otrokovice, ktoré sa neskôr prebojovali až do federálnej československej I. ligy, Novými Zámkami, Zemplínom Michalovce či Vítkovicami, takže futbalová tradícia v tomto mestečku je bohatá.

Zistila to aj Petržalka, ktorá tu odohrala zaujímavý zápas pred vyše 800 divákmi a presvedčila sa, že tí vedia vyburcovať svojich ku kvalitnej hernej aktivite, podloženej v súbojoch jedného na jedného aj slušnou kreativitou svojich miláčikov. O mužstve Petržalky sa na základe futbalovej prezentácie v Komárne toto napísať nedá. Náš spolupracovník Ing. Štefan Barcík stručne zhodnotil zápas takto: "Domáci vyhrali zaslúžene. Z hostí na seba upozornil individuálnym výkonom stopper Petráš pri plnení obranných povinností, ostatní sa snažili o futbal mnohých prihrávok, bez štipky kreativity jednotlivcov. V útočnej fáze bola Petržalka neškodná a neplodná. Domáci na základe odvedených výkonov ukázali viac bojovnosti a prejavili viac vôle i nasadenia, aby vyhrali. Pertržalka dostala po necelých 20 minútach hry pomerne lacný gól, mladý brankár Fréderik Valach, ktorý sedel ešte v minulej sezóne na lavičke náhradníkov Slovana Bratislava, napríklad v I. kole vychytal Petržalke v súboji s Lokomotívou Košice body, ale teraz doplatil na neskúsenosť, center na ktorý ďaleko z brány vybehol, vyboxoval len do šestnástky súpera a keďže obrana Petržalky po tomto zákroku svojho brankára zmeravela, ten pohotovo skóroval."

Dvaja nováčikovia sa predstavili v Družstevnej pri Hornáde taktickými manévrami, z ktorých vyšiel víťazne kolektív MFK Dukla Banská Bystrica. V I. polčase po sľubnom ostrom začiatku, keď tak Lokomotíva ako i Dukla mohli dať z dobrých príležitostí po góle, ale brankári Krejčí a Kolbas boli svojimi zákrokmi proti, sa hralo viac medzi šestnástkami než v miestach odkiaľ padajú góly. Bolo čitateľné ako mužstvo spod Urpína necháva priestor na prihrávkovú tvorivosť hráčom v modrých dresoch, núti ich k častým bežeckým súbojom po miestach, ktoré nie sú pre vsietene gólu dôležité. Naopak, Willwéber, odchovanec futbalu Banskej Bystrice, zamestnával domácu obranu i pozornosť brankára strelami z diaľky, rozhadzoval lopty buď do šírky, alebo brejkov, čím nútil prítomných k myšlienke či to nie je aj zámerné. Po zmene strán sa ukázalo, že MFK Dukla chcel oslabiť, otupiť úsilie stredu poľa Lokomotívy, Kollátim hneď od začiatku polčasu po pravej strane viac raz zakúril dosť staticky hrajúcej obrane domácich a keď po dvoch tretinách odohraného stretnutia z polkruhu v strede ihriska Přikryl vypálil bombu na Kolbasa, ktorú zastavila iba jeho ľavá tyč, ukázali sa skryté prednosti mužstva z banskobystrických Štiavničiek. Najkôr po faule na Wilwébra, ktorý sa už na šestnáske chystal k streľbe, z trestného kopu lišiacky placírkou tesne nad zemou obstrelil skúsený Snitka múr a domáci Kolbas v bráne iba z druhého rohu sledoval ako mu technická strela rozvlnila sieť. Hneď po góle odišiel z ihriska zranený Jakub Tóth, Tawanda Muchaya zo Zimbabve z hĺbky poľa uvoľnil dlhou prihrávkou medzi stopérmi na ihrisko príchodzieho Ďanovského, ktorý tak rýchle vyšprintoval, že obrancovia Lokomotívy mu už iba videli na drese číslo 77 a tak brankár Kolbas po druhý raz kapituloval. Vzápätí Muchaya druhý raz prihrávkou uvoľnil vtipne Ďanovského, ale ten bol prihrávkou tak ukvapený, že ani loptu poriadne v gólovej pozícii nezasiahol a keďže domáci boli v útočnej fáze bezzubí, na stave sa už nič nezmenilo.

Aj ďalšie zápasy mali svoj náboj. V Poprade takmer prvoligový. Veď na zápas prišlo takmer 1 600 divákov, známe futbalové tváre najmä v dresoch Popradu aj z medzinárodnej futbalovej scény, vzbudzovali u omladiny v dresoch Tatrana rešpekt. Po stretnutí zareagoval pre portál Športlandia.sk asistent trénera Tatrana, bývalý hráč federálnej československej ligy v dresoch Tatrana a ČH Cheb Marián Prusák takto: "Na zápas sme išli dobre pripravení. Vedeli sme, že budeme mať do činenia so skvelým súperom. Keď sme nastúpili na kvalitný trávnik štadióna v Poprade a zoznámili sa s veľmi početnou diváckou kulisou, na zápasové dianie sme z kavičky reagovali primerane. Hráči na trávniku boli dôležitejší. Podľa mňa to bol z oboch strán kvalitný futbal a vyhrali sme preto, lebo sme dali viac gólov." Po víťazstve pre čitateľa diplomatická odpoveď jedného z dvoch lodivodov víťazného kolektívu. Pred samotným stretnutím domáci tréner Marek Petruš pre média stručne povedal: "Chceme uspieť. Chceme hrať futbal, ktorý uspokojí divákov." Tréner Tatrana Anton Mišovec, 51-ročný tréner ma roky skúseností s vedením mladých hráčov. Za zmienku stoja nie len jeho pôsobenia v Slavii Praha, Baníku Ostrava, 1. FC Slovácko a Marile Příbram ale tento držiteľ PRO UEFA licencie dosiahol najväčšie úspechy na lavičke ženského tímu SK Slavia PRAHA, s ktorým do roka získal double, a v sezóne 2015/2016 postúpil do štvrťfinále Ligy majstrov. V roku 2014 si pán Mišovec prebral ocenenie pre najlepšieho trénera v kategórii ženský futbal,aby pred zápasom Poprad - Tatran médiám povedal okrem iného aj toto: "Bude to zápas ako každý iný. Žiadna nostalgia ani výhovorky. Domáci vedia využívať na gól štandardné situácie, my poznáme určité veci, ktoré sa dajú pre víťazstvo využiť." Ukázalo sa, že tieto slová obsahovali veľa pravdy. Poprad podobne ako v Banskej Bystrici vyrovnal z pokutového kopu. Rozhodca Smolák ukázal na "biele vápno" v 45. minúte hry za stavu 0:1 pre Tatran. V druhej polovici zápasu vďaka svojej rýchlosti a gólom rozhodol o výsledku, ktorý môže byť z pohľadu predvedenej hry pre Poprad aj krutý. Všetky 3 góly dal Petr Hošek.Skúsení hráči Maslo, Šesták, Zošák, Kukoľ, ktorého striedali už v 39. minúte či ďalší, s ligovými skúsenosťami nestačili gólovo na čipernú mlaď v dresoch Tatrana. To však neznamená, že Poprad je potrebné z radov favoritov na postup vyčiarknuť. Skôr aj na základe ďalších výsledkov či predvedenej hry je potrebné skonštatovať, že to môže byť zásluhou kvalitných futbalových zápasov veľmi atraktívna súťaž.

Svoju silu ukázali v II. polčase juniori MSK Žilina. Dali Dubnici 3 góly a v tabuľke poskočili za 6 bodový zisk na tretie miesto. To prvé patrí Komárnu a druhé Skalici, teda mužstvám, ktoré ešte v II. lige neprehrali. Naopak, z víťazstva sa zatiaľ netešili hráči Interu ani Lokomotívy Košice, ktorí hrali svorne po 2 zápasy na domácej pôde. Aj preto im zatiaľ patrí dno druholigovej tabuľky. Zatiaľ.

Ako to bude po najbližšom víkende ukážu zápasy L. Mikuláš - Pohronie, Bardejov - Inter, Dubnica - Komárno, MFK Dukla - MŠK Žilina juniori, Tatran Prešov - Lokomotíva košice, Skalica - Poprad, FC Petržalka - Šamorín a Lipany - Trebišov.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že napríklad Liptovský Mikuláš strieľa góly ľahko, prehral len jeden zápas, ale v ďalších dvoch dal súperom zhodne po 3 góly. Pohronie Žiar nad Hronom, Dolná Ždaňa zatiaľ tiež ešte v súťaži neprehralo. Pokoria ich svojskí Liptáci? Vyhrať bude chcieť doma i Bardejov. Ale kto by išiel svoj zápas vopred prehrať? Také nazeranie nepozerá na históriu, zásluhy, často ani na skúsenosti odžité ľahostajnou prípravou na daný futbalový zápas. Každé stretnutie je iné. Koľko divákov pritiahne na Štiavničky do Banskej Bystrice mladý kolektív, ktorý zo Žiliny privedie s bodovými chúťkami známy tréner Adrián Guľa? Tak by sme mohli ísť rad radom od zápasu k zápasu. Múdri tvrdia, život sám potvrdzuje, že soľ i svetlo prispievajú k zlepšeniu kvality vecí. A to je presne to, čo sa očakáva aj od druholigových futbalistov, ich trénerov i samotných funkcionárov futbalu, futbalových rozhodcov nevynímajúc V súčasnom, ukazuje sa veľmi náročnom a vyrovnanom súťažnom období všetci spomenutí prispejte skvalitnením seba samých, k ďalšiemu skvalitňovaniu futbalu i seba samých!

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Aj tak sa vedia futbalisti radovať, keď z ich kopačiek padajú do súperových sietí góly.
Foto Samo Teľúch

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com