futbal 2 liga

Ak zosumarizujeme výsledky IV. kola druhej najvyššej futbalovej súťaže seniorov a skonfrontujeme ich s tými z predchádzajúcich kôl zistíme, že už len Komárno, Skalica a Pohronie neokúsili v sľubne sa rozbiehajúcom futbalovom ročníku 2018/2019 trpkosť prehry. Výsledky ostatného víkendu boli nasledovné: L. Mikuláš – Pohronie 1:1, Bardejov – Inter Bratislava 0:0, Dubnica n. Váh. – Komárno 1:3, MFK Dukla - MŠK Žilina juniori 2:1 Prešov – Lokomotíva Košice 5:1, Skalica Poprad 4:0, Petržalka - Šamorín 3:0 a Lipany - Trebišov 1:0 .

Zatiaľ trpkosť porážky neokúsili mužstvá, ktoré majú skvele mentálne nastavené tímy a so skúseným futbalovým vedením úročia víťazstvami dlhodobejšie nastavené koncepčné klubové futbalové zámery. Pravda, jednym ťahom písania treba dodať, že okrem spomenutých klubov bez prehry aj v Petržalke, MFK Dukla Banská Bystrica, Prešove či Liptovskom Mikuláši urobili tréneri veľa, aby dokázali zapáliť hráčov - amatérov, popri plnení svojich denných pracovných povinností svoje "ja" pre futbal.

Ak sa futbalovým vedeniam druholigových klubov podarí zapojiť do načrtnutých mentálno, futbalovo, organizačných a hlavne ekonomických aktivít aj vedenia mestských úradov, začnú prostredníctvom futbalu, tak ako to bolo u mnohých za čias ich najväčšj futbalovej slávy, registrovať stále viac prírastkov medzi deťmi vo futbalových prípravkách, v žiackych kolektívoch, ale aj v družstvách dorasteneckých. Na trénerov týchto kategórií potom pribudnú nároky na výsledky ich odbornej roboty, lebo nie je dobrým vysvedčením, ak v tohoročnej druholigovej kvalite nesú jej pečať zásluhou skvelých výkonov, prevažne skúsení hráči.

Lavičky náhradníkov už vyšší kredit výkonnosti takmer v každom mužstve neregistrujú. Kde sú tie časy, keď ligové dorastenecké tímy dokázali zavše zdolať v prípravných zápasoch aj európskymi pohármi preverené prvoligové zostavy. Už sme na našom portále spomínali, že mnohí bývalí špičkoví futbalisti na základe ich tvrdení nechodia vôbec, či pravidelne na majstrovské a priateľské futbalové zápasy preto, lebo z predpokladaných zostáv vedia vydedukovať, čo už len asi tieto hráčske zoskupenia môžu herne produkovať?!...

Zastaneme sa mnohých i keď zďaleka nie všetkých druholigových futbalistov. Spomenieme napríklad Lukáša Opielu, Daniela Šebestu, Jozefa Dojčana zo Skalice, Patrika Jacka, Tomáša Jenču z FK Pohronie, Dušana Kucharčíka, Tomáša Staša z Liptovského Mikuláša, Sašu Saviča, Gabriela Snitku, Lukáša Laksíka, Ľubomíra Wilwébra z MFK Dukla Banská Bystrica, Jaroslava Kolbasa z Trebišova a mohli by sme i ďalších z tej staršej futbalovej školy, alebo brankára Petržalky Frederika Valacha či 17 ročného Tomáša Nemčíka z juniorky MŠK Žilina z kategórie najmladších, ktorí svojimi výkonmi vedia vyvolať u prítomného diváka pocit spokojnosti a radosti i vďaka ich brilantným futbalovým výkonom.

Objektívny divák vie oceniť, zatliekať, pochváliť futbalovo zdravo drzého, kreativitou vyzbrojeného futbalistu, ak odovzdáva svoj výkon v prospech kolektívu a k tomu pridá napríklad skúsenosťami vyšperkované čítanie hry. Preto v sobotu 11. augusta tlieskal banskobystrický divák často nie len už spomenutým z dresu MFK Dukla či juniorky Žilina, ale aj celej obrane domáceho mužstva, lebo tá dokázala až na jednu výnimku vyzametať priestor aj v tých najzložitejších situáciách pred svojim brankárom. Mužstvo Dukly predvádzalo v I. polčase prítomnému divákovi slušnú ligovú fazónu, po zmene strán pre zmenu juniori Žiliny demonštrovali hrou cesty, akými sa má uberať práca s mladými, tvorivými hráčmi, ako ich aj za nepriaznivého polčasového výsledku motivovať pre zvýšenie kvality a úsilia vo svojej hre. Preto najpočetnejšia divácka kulisa IV. kola v druhej lige často tliekala.

Krásne futbalové predstavenia forsírovali v hodnotiacom kole aj mužstvá Tatrana Prešov, Skalice či Komárna, zabudnúť pochváliť neslobodno Petržalku a pochváliť bude potrebné čoraz viac menovite hlavne futbalové žolíky aj v mužstvách Šamorína, Popradu, Bardejova,Lokomotívy Košice, Dubnice nad Váhom či Interu Bratislava. Mediálneho času na to bude dosť. Aj na nadviazanie konkrétnej, trvalej dlhodobej spolupráce so zástupcami týchto klubov. Pre dobro futbalu, zvyšovanie jeho kvality i diváckeho a čitateľského záujmu.

Lev Starew

Popis k titulnej fotografii:
Za ostatné 3 zápasy ukázali traja rozhodcovia, v každom vždy iný, na značku pokutového kopu a vždy sa kopalo proti MFK Dukla Banská Bystrica. Dvakrát to bolo v domácich stretnutiach Dukly na Štiavničkách v súbojoch s Popradom ( 82. minúta zápasu), juniormi MŠK Zilina ( 86. minúta stretnutia) a raz vo Fiľakove v Slovenskom pohári ( 2. minúta futbalového súboja). Toto je záber na reakciu hráčov MFK Dukla po odpískanej "penalte" v stretnutí MFK Dukla - juniori Žilina. Zápas vyhrali domáci 2:1, lebo hosťujúci kapitán Kopas v nastavenom čase zo šestnásky z dobrej pozície bránu dobre chytajúceho Krejčího prestrelil.