2 futbalova liga

Nevšedná otázka, ktorá sa núka verejne nastoliť po odohratí prvých piatich kôl našej druhej najvyššej futbalovej súťaži. Aj preto, lebo medializácia tejto hry má rôzne parametre, spôsoby, rôzne funkcionárske, trénerské, hráčske, rozhodcovské či divácke skúsenosti, zážitky, postrehy. Portál Športlandia.sk sa pokúša pozornejšie všímať tých, ktorým nie sú ľahostajné tradičné ľudské, občianske ani športovo – kultúrne hodnoty.

Už sme v predchádzajúcich našich komentároch stručne načrtli a verejne spomenuli podaktorých, ktorí pozitívne priamo i nepriamo prostredníctvom majstrovských stretnutí pôsobili zvlášť na mladých futbalistov, nové objavujúce sa talenty. Ostatný príklad je z Podbrezovej, nie síce z druholigového zápasu seniorov, lebo Podbrezová hrá ligovú súťaž v Slovenskej republike najvyššiu, ale zo zápasu I. dorasteneckej ligy medzi domácimi chlapcami a Dunajskou Stredou.

Zápas skončil deľbou bodov po výsledku 2:2, kopali sa v ňom 3 pokutové kopy, vylúčený bol hosťujúci hráč Marko Kelemen, lebo pri bránení udrel protihráča súpera, čo pozorný rozhodca Ing. Ján Rojček videl a správne potrestal. Zaujímavé bolI naše redakčné rozhovory s trénerom FK DAC 1904 Dunajská Streda Lászlom Szojjártom a športovým riaditeľom mládeže FO ŽP Šport Podbrezová, Jozefom Moresom. Zhovárali sme sa keď už boli vychladnuté emócie, odborníci videli videozáznamy. Pre čitateľskú verejnosť portálu Športlandia.sk povedali:

László Szijjárto - "Bol to kvalitný futbal hraný vo veľmi teplom počasí, o to si viac cením nasadenie oboch kolektívov do hry. Vedeli sme aký súper nás v Podbrezovej čaká. Keď domáci nepremenili pokutový kop, dostali sme sa do vedenia a vyhrávali v stretnutí dobrej futbalovej kvality. Podbrezová sa snažila hrať jednoduchý futbal, s dobrým fyzickým nasadením všetkých hráčov. Dala dva góly po našich individuálnych chybách. Samozrejme, že pri vylúčení pracujú emócie. Niekedy ich v momente tlmiť býva vec veľmi náročná, vylúčený bol Kelemen, ako mi video potvrdilo, zaslúžene. Urobil som dobre, že som sa aj keď vekom mladšiemu, ale správne posúdenému rozhodnutiu arbitra, dokázal už hneď po zápase prispôsobiť a aj vnútorne uveriť jeho rozhodnutiu. Za prejavené emócie som sa mu ospravedlnil. Nakoniec, žiadna veda. Rozhodca sa volá rozhodcom preto, lebo on rozhoduje

On rozhodol, že sa kopali 3 jedenástky, zápas ukázal, že aj to prospelo kvalitnej hre stretnutia, ktoré vygradovalo našim vyrovnávajúcim golom, ktorý dal Holík. V čase, keď sme hrali iba desiati. Také zápasy posúvajú futbal do vysokých športovo - spoločenských hodnôt."

Jozef Mores - "Pre diváka atraktívny, vzrušujúci futbal. Skvelá pozvánka na ďalšie mládežnícke zápasy. Ten sledovalo vyše 200 divákov. Videli spravodlivú deľbu bodov. Naši chlapci nepremenili 2 pokutové kopy, Dunajská Streda vyrovnala z pokutového kopu. Po polhodine hry sme mali v poli prevahu a jedného hráča a ešte v závere zápasu naši futbalisti zahodili 2 výborné príležitosti. Viac gólov mohol streliť aj súper."

Prečo píšeme tieto riadky do komentáru o druhej lige? Taký obsah z praxe pôsobí na mladých futbalistov, ich rodičov, na priaznivcov futbalu, na ich sny, priania, predsavzatia. Motivuje.

O návrat k tomuto zápasu požiadal jeden z našich čitateľov, ktorý chodí na futbal do Podbrezovej z Brezna. Nechce, aby sme jeho meno a priezvisko publikovali. Povedal:

"Radšej napíšte, že celkové skóre mohlo byť aj 7:6, zápas síce skončil nerozhodne, ale vyhral futbal! "

O mnohých podobných zápasoch, futbalových príhodách sme mali možnosť počúvať v sobotu 18. augusta toho roku niekoľko hodín pred zápasom KFC Komárno - MFK Dukla Banská Bystrica z úst domácich funkcionárov. Spomínali na situáciu, ktorú zažili v období, keď Komárno postupovalo z III. do II. ligy a mužstvo opustil 5 dní pred začiatkom druholigovej súťaže ich manažér Ladislav Štrasser.Odišiel do Serede a so sebou zobral aj 8 hráčov zo základného kádra. Bola streda, na ihrisko prišlo trénovať 5 futbalistov. V piatok ich už mali vyše tridsať. Rôznej futbalovej kvality, z viacerých štátov, podaktorých dokonca až z Kanady.

Na jeseň malo Komárno vo futbalovej sezóne 2017/2018 zo 17 - tich odohraných zápasov - 2 z nich boli predohrávkou jarnej časti - v tabuľke 15 bodov, po skončení súťaže skončilo mužstvo KFC Komárno na šiestom mieste. Imrich Tarcsi, tlačový referent, ktorý bol v jednom období aj prezidentom futbalu vo Veľkom Mederi zaspomínal ešte na prvý zápas v histórii futbalu tohto klubu, keď začali hrať II. ligu. Prvým súperom bol populárny Slavoj Trebišov. Vtedy, vo futbalovom ročníku 1976/77 sa súťaž hrala ako Slovenská národná futbalová liga za účasti 16 družstiev. Prvou ligou bola federálna. Pretože sa rušila 2. liga, víťaz nepostupoval a zo súťaže vypadlo do dvoch skupín divízie až 9 družstiev. O sezónu neskôr, teda vo futbalovom ročníku 1977/78 sa tiež hrala súťaž pod názvom Slovenská národná futbalová liga za účasti 16 družstiev. Víťaz hral baráž o postup do 1. ligy s víťazom Českej národnej futbalovej ligy, posledné družstvá vypadávali do dvoch skupín divízie. Nuž, na ich premiérove stretnutie prišiel do Komárna Slavoj Trebišov. Populárne futbalové mužstvo, ktoré v iných obdobiach trénovali také futbalové i trénerské osobnosti akými boli Ing. Jozef Karel, Vojtech Malaga a ďalší. Do Komárna prišli o deň skôr a ubytovali sa v hotele Európa. Aj sa tam večer zabavili a dali fanúšikom vtedajšieho Spartaka Komárna vedieť, že futbalového trpaslíka vyprášia jedna radosť. Na druhý deň prehrali zápas 0 : 9. Do Komárna vtedy chodilo na futbal aj 2000 ľudí. Hráčske obdobie Ladislava Brodského, Vojtecha Noska, Jozefa Kajána, Jána Dõmbyho, Eugena Nagya, Pavla Šebu, Juraja Majoroša, Imra Angyala, Jozefa Ruska, Vladimíra Gendu, Františka Čõbeneja, brankára Dušana Gálika, ktorého volali spiaca bábika, či Viliama Bilka je preč.

V Komárne prostredníctvom ich futbalových životov nechcú dnes demonštrovať idealizáciu futbalu úspešných. Ich históriu, ktorou oni vtedy nadviazali na svojich predchodcov, priblížili vzájomnou komunikáciou na milom stretnutí s terajšími funkcionármi. Tí súčasní v KFC Komárno tvrdia, že radi oživujú časy z minulosti, aby im obnovovali dnešnú motiváciu. Rozmýšľajú pragmaticky ako značí globalizácia súčasný futbalový priemysel. Dnes majú v klube okrem druholigových seniorov vyše 200 mladých chlapcov v jedenástich družstvách. Sú tam započítané aj ženy, ktoré trénuje Gábor Hajabáč.

Prezidentom klubu je Juraj Baráth, viceprezidentom Ing. Vojtech Szullõ. Všetci sú súčasťou jedného občianskeho združenia. Keď prišlo na majstrovský zápas KFC Komárno - MFK Dukla Banská Bystrica vyše 900 divákov, všetci vytvorili športový rámec, ktorí prizdobili futblovými výkonmi za úmornej horúčavy hráči oboch mužstiev.

Športové portály už včera priblížili rôznorodo z rôznych pohľadov dej zápasu.My sme tak urobili na našich partnerských - www.klubpriatelovdukly.sk a www.priekopnik.sk a v tejto chvíli a situácii sme sa rozhodli nevšedne využiť novú skúsenosť z pohľadov a prístupov na futbal. Šíriť ju týmto spôsobom v šíru diaľ. Aj prostredníctvom od premiéra Maďarska Orbána pre BFC Komárno odsuhlásených 5,9 milióna eur na rekonštrukciu futbalového štadióna. Mládežnícky futbal tohto klubu dostal strechu v podobe partnerstiev s Puskásovou akadémiou, ktorá má sídlo v rodisku premiéra Orbána- Felosúte.

Plnenie metód a foriem práce tejto akadémie sleduje v KFC Komárno bývalý 55 násobný reprezentant Maďarska, ktorý bol najmladším futbalistom tejto krajiny čo dostal možnosť prestúpiť do zahraničia. Jeho meno a priezvisko je Ištván Vincze a zahraničným pôsobiskom v rannej futbalovej mladosti sa mu stal taliansky klub Lecce. My sa snažíme pripojiť k takým skupinám, ktorých príklady pozitívnych prístupov k futbalovým životom nepublikujeme ako rozprávky pre zle formované deti vo svete zla. Možno sa mnohí vo futbalovom svete v ťažkých sitáciách obracajú k Bohu a prosia o zdravie, šťastie, spokojnosť pre všetkých ľudí dobrej vôle, bez ohľadu toho či sú bieli, čierni, budhisti či moslimovia, mladí či skôr narodení, chudobní, alebo aj bohatí...My takú silu meniť veci nemáme. Preto sa pokúšame našimi publicistickými prvotinami na základe vašich skúseností prinášať príbehy, ktoré spájajú ľudské dobro, vytvárajú úprimné, čestné športové priateľstvá a obstarávajú futbalovými zápasmi napríklad aj v druhej najvyššej slovenskej súťaži šancu na život bez vojen, v mieri, bez čižmy nenažraného gladiátora pokojného futbalového života.

Jozef Mazár

Popis k ilustračnej foto k článku:
Mnohí skvelí futbalisti tvrdia, že srdce máme k tomu, aby to, čo nepochopila hlava, pochopilo ono...
Foto: Samo Teľúch

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com