futbal fans

Futbal je moja vášeň od detstva. Už ako malý chlapec som obdivoval tých futbalistov, ktorí odovzdali na ihrisku všetko, aby dosiahli svoj cieľ. Obdivoval som tie typy, ktorí prístupom svojej hry dokázali motivovať nás, vtedy futbalové deti, tých, ktorí boli našimi vzormi a autoritami, lebo nás prinútili zvýšiť naše futbalové úsilie do absolútneho maxima a tvrdo, aj individuálne ténovať každý deň. Verím v emócie, ale nerád píšem o tých, ktorí hrajú futbal a robia ho len pre peniaze. Tvrdím, že pre skvelých futbalistov, ktorých obdivuje celý svet, futbal nie je len hrou, ale životným štýlom.

O futbale som sa rozhodol písať z dôvodu, že tam musí ten, kto chce vyhrávať, niekedy zodvihnúť ruky, uznať súperové kvality, zatliekať mu a povedať, áno, boli ste lepší než my, preto ste vyhrali. Alebo niekedy aj to čo mi povedal v sobotu 18. augusta po zápase KFC Komárno - MFK Dukla Banská Bystrica tréner domácich, Jozef Olejník: "Nebolo nám dnes súdené vyhrať."

Vyše 900 divákov, čo bola návšteva kola, tlieskalo v Komárne po remíze 0:0 hráčom oboch mužstiev, keď odchádzali z ihriska. Neviem prečo som sa krátko potom, keď sme spolu so spolupracovníkom portálu Športlandia.sk Štefanom Barcíkom nasmerovali naše auto na Hont, zabehol myšlienkami do druholigového futbalového ročníka v Slovenskej republike, kedy v nej bojovali o postup i futbalovú prestíž celky - MFK Košice, Slovan Bratislava, FC Senec, Tatran Prešov, MFK Zemplín Michalovce, FO ŽP Šport Podbrezová, FK LAFC Lučenec, FC DAC Dunajská Streda, ŠK Odeva Lipany, Vion Zlaté Moravce, FK Slovan Duslo Šaľa, Spartak Trnava "B", FC Nitra "B" a Družstevník Báč.

Možno preto, že to bola vtedy súťaž veľmi náročná, lebo v nej hralo množstvo futbalovo vyspelých kolektívov. Vtedy sa písal futbalový ročník 2005/2006.

Dnes píšu futbalové dejiny, až na niekoľko výnimiek, iné kluby - všetky s iným hráčskym zoskupením a v iných, domnievam sa oveľa náročnejších podmienkach. Z futbalu kadetov sa vytratila zásada, že tí vyrastajú výlučne pod drobnohľadom svojich rodičov pod kuratelou pedagógov zo škôl, ktorí ich formujú denne pri plnení svojich, pre život najpotrebnejších povinností, v prepojení na známych, praxou odskúšaných a preverených trénerov. Dnes licenčný agent presvedčí rodiča žiaka 8. či 9. ročníka, možno i mladšieho, že jeho chlapec je jedinečný, musí ísť zvyšovať nárast svojho talentu do takej či onakej akadémie, potom im navrhne, aby miesto pôsobenia zmenil a pokračoval vo futbalovej akadémii inej, lebo len tak vyzrie na svetovú futbalovú hviezdu!

A čuduj sa svete, on odíde, jedna akadémia vypláca druhej za chlapca peniaze, klub, kde bol zaregistrovaný a kde pričuchol k futbalovej lopte dostane zopár drobákov, aby o niekoľko rokov, ak sa chlapec neuplatnil vo vrcholovom futbale, zaplatil tomu, kde ho vychovávali, niekoľko tisíc eur. Aj taká býva globalizácia súčasného futbalového priemyslu. A tak sa stane, že po 5. kole II. futbalovej ligy prehrá mužstvo 6,5 tisícového mestečka Lipany v neďalekom Poprade 0:7, média velebia fantastickú, ba dokonca až famóznu hru víťazov, v mužstve ktorého nehrá, ba ani na súpiske sa neobjavuje žiaden z tých, ktorí vyhrali kvalifikáciu o postup do I. dorasteneckej ligy. Podaktorí rodičia sa sťažujú, tí druhí sú hrdí, že práve ich syn nastupuje v najvyššej dorasteneckej futbalovej súťaži, iní cestujú v II. lige dorastencov za súperom, od ktorého vyfasujú 18 gólový prídel, lebo náš slovenský mládežnícky futbal má pre vidiecke kluby tak nastavené pravidlá,že ich uplatňovaním sa z vidieckych klubov strácajú najskôr talentovaní chlapci, potom zanikajú typické futbalové liahne aj s tými, ktorí nosili vo svojich srdiečkach tiež presvedčenie, že odovzdali na ihrisku a pre dobro futbalu všetko.

Ešte nemám vek skúsenej zrelosti, nepíšem k svojmu životu siedmy krížik, ale môj život mi dovoli pri futbale už vyše 6 krížikov napísať , preto si dovoľujem na základe odpozorovaného takto štylizovať futbalové komentáre, šíriť takým spôsobom potrebu poznania futbalových dejín a ich súvislostí. Viem, že skúsenejší a múdrejší to dokážu robiť kvalitnejšie, možno i údernejšie, ale súčasným praktikám vo futbale detí a mládeže viac publicistiky a verejných, konkrétnosťami približovaných súvislostí neuškodí.

Žil a vyrastal som pri športe v období, kedy sa polovičatosť či čudné móresy pri športe mladých netolerovali, lebo tieto prvky ani vo futbale neprinášali tam, kde existovali - výšiny. Tí, ktorí išli a idú na doraz v celom futbalovom súkolí zodpovedne, tvrdo, pravdivo a pre ktorých je futbal životným štýlom, registrujú aj dnes skvelé výsledky. Takí vytvárajú pre talentované deti prostredie, v ktorom cieľavedomosť, dôslednosť, systémovosť a vzdelávanie dýchajú z každého kúta.

Napísať, že Lipany hrali v Poprade odovzdane môže byť polopravdou, lebo tá celá pravda, ktorú treba verejnosti dávať denne na známosť, obsahuje poznať aj celoklubové problémy, s ktorými sa v Lipanoch pasujú aj nie z vlastnej viny. Odrobinku z nich som naškrtol. Tú druhú by možno vysvetlil inak kvalitný brankár ich mužstva, ktorý patrí spravidla k jeho oporám, prečo urobil pri prvých góloch v Poprade hrubé chyby a tým umožnil hrať Popradu pokojne. Nakoniec, nie len brankár je zodpovedný za taký gólový prídel. Mnohí aj skúsenejší futbalisti, nie len tí, ktorí hrali v tomto zápase vedia, že niekedy dáte gól aj z kabíny. Ak viete o súperovi, že má problémy a namiesto zomknutosti a tímovej spolupráci prepadne ľahostajnosti, odovzdanosti či laxnosti, potom môže tréner Vytykač aj z celej duše vytýkať jednotlivcom dôležitosť zodpovednej zomknutosti proti takým vyspelým súperom, ku akým treba Poprad priradiť.

Tieto riadky nemajú vôbec za cieľ znižovať kvalitu výkonu futbalistov Popradu, lebo aj jeho hráči v Skalici pocítili, čo znamená ľahostajnosť, ľahkovážnosť či odovzdanosť. Dostali výprask, ktorý málo kto čakal. Poučili sa z toho. Lipany nemajú vo svojich radoch ani v nápadoch a snoch toľko medzinárodnými či ligovými skúsenosťami ostrieľaných hráčov ako ich má Poprad, ale Lukáš Janič k tým skúsenejším patrí. Kto vie čo by nám povedal na taký názor.

Vo futbale žiaden sám vojak v poli futbalovú vojnu nevyhráva. Ani slovenský futbal nezvýši kvalitu ak pôjde cestou znižovania konkurencie súťaží na slovenskom vidieku a jeho špičkových funkcionárov nebudú zaujímať problémy vidieckeho futbalu. Ten profesionálny sa o seba vie postarať. Veď v dnešnej dobe je smiešne ak niekto prichádza s myšlienkou, aby každé druholigové mužstvo, zdôrazňujem mužstvo amatérov, nastupovalo povinne k majstrovským zápasom vo svojom základe s dvoma hráčmi do 21 rokov. Odkiaľ ich majú aj tak už dnes dosť futbalovou kvalitou okyptené kolektívy zobrať?...

Futbalový divák má právo dostať na futbale najvyšší stupeň hernej kvality. Už som načrtol vo viacerých svojich článkoch, na základe množstva rozhovorov so špičkovými futbalistami i trénermi, že naše žiacke a dorastenecké súťaže, až na malé, občasné výnimky, Slovenskej republike, jeho futbalu, špičkovú kvalitu akú produkujú vyspelé futbalové krajiny v týchto kategóriách neprinášajú. Toto je potrebné riešiť!

Samozrejme, patrí sa pochváliť všetkých, ktorí s podieľajú v súčasnosti na veľmi kvalitnej úrovni II. futbalovej ligy dospelých. Cítiť to aj v odraze návštevnosti, z ktorej kričí len jedno, že na juniorov Žiliny, ináč kolektívu, ktorý ponúka skvelú hru, mladosť, aktivitu, praktický odpočet trénerskej roboty, je doma zvedavých sotva zo dvesto divákov. Medzi nimi sú často rodičia mladých hráčov, ktorí sa v zostave objavujú. Takým štýlom pracovala za oných, ale iných, socialistických čias armádna banskobystrická Dukla. Ale s iným efektom a inými praktickými prvkami pomoci slovenskému futbalu. Bolo to v čase, keď mal slovenský šport svoju strechu a pevné zastúpenie v nej mal aj futbal. Vtedy štát do futbalu dával, ale aj z futbalu bral. Získaval hlavne futbalový vidiek.

Priaznivci futbalu z Trebišova sa dali po zápase s Liprovským Mikulášom počuť, že ich mužstvo hralo zle. Náš pozorovazeľ na stretnutí povedal, hralo to, čo mu súper dovolil. Nič nové pod slnkom. Stále to tak býva. Liptovský Mikuláš hral kultivovný futbal vo viacerých tohoročných majstrovských zápasoch. Aj v Trebišove boli jeho hráči kompaktnejšie zoskupení pre tímovú spoluprácu, boli rýchlejší, tvorivejší a hlavne preukázali viac chcenia zvíťaziť.

Každý zápas mal a bude mať svoje špecifiká. Zvlášť derby stretnuti majú inú, svojskú ,príchuť. Potvrdil to i súboj Interu s Petržalkou. Zdá sa, že pomaly a isto začínajú odskakovať do hornej polovici tabuľky mužstvá, ktoré dokázali priviesť body zo súperových ihrísk. Doma body nestratili len Skalica, Petržalka a juniori extraligovej Žiliny. Najviac bodov zo súperových ihrísk, celkom šesť, priviezol Liptovský Mikuláš, o jeden bod menej Pohronie. Skalica, Komárno a MFK Dukla Banská Bystrica si priviezli od súperov svorne body štyri. Ešte jeden prvok si je zo súčasného druholigového diania dobre a v súvislostiach futbalu a spoločenského diania všimnúť . Kolegialitu, športové priateľstvá, k čomu vlastne podstata futbalu tiež slúži. Pekne to vystihol v Trebišove bývalý, ešte vo federálnej československej lge pôsobiaci prvoligový rozhodca Stanislav Bomba, vraj dnes už nie z Ružomberka, ale Liptovského Mikuláša. Tá zmena bydliska ani nemusí byť v tejto konštrukcii článku dôležitá. Veď každý človek ide a spravidla pôsobí tam, kde si jeho prácu vážia a vytvárajú pre jej rozvoj a zvyšovanie kvality aj úprimné tvorivé ovzdušie.

Keď prišiel s týmto kolektívom do Trebišova a aj tam ho vyobjímal jeden z futbalových činovníkov domáceho mužstva, tentoraz pán Hasan, zvedavcom na otázku: Prečo práve jeho si v slovenských kluboch mnohí vážia? - odpovedal: "Jedovaté plody rozhodcovských osudov sa odvíjajú od toho, aké semienka svojho účinkovania si samotný rozhodca počas svojej činnosti vo futbalových kluboch zasadí."

V predchádzajúcich riadkoch som spomenul aj futbalový ročník 2005/2006. Aj vtedy Lipany okúsili horkosť a trpkú príchuť vysokej prehry. Doma ich pokoril hrou ai výsledkom Senec. Vyhral 5:0, z čoho sa vtedy Lipany rýchlo vystrábili.

Teraz ich však čaká doma v sobotu 25. augusta súper, ktorý získal zatiaľ na súperových ihriskách najviac bodov, Liptovský Mikuláš. Atraktívnosť a zaujímavé súboje ponúkajú aj ďalšie zápasy v ktorých sa stretnú: Bardejov - Trebišov, Skalica - juniori Žiliny, oba zápasy sa hrajú v piatok 24. augusta, MFK Dukla B. Bystrica - Šamorín, Prešov - Komárno, Dubnica - Inter Bratislava, Poprad - Lokomotíva Košice (všetky tieto zápasy sú termínované na sobotu 25. augusta) Petržalka - Pohronie odohrajú v nedeľu dopoludnia 26. augusta 2018.

Jozef Mazár

Podpis pod ilustračné foto:
Dnes je mnohé zo slovenského futbalu zahalené do clony, akú vedia na futblových štadiónoch vytvárať mnohé fans kluby. Tak ako pohľad na tento záber vyvolá u podaktorých myšlienky na uvažovanie, aj riadky k doterajším súvislostiam v druholigovom futbalovom peletóne seniorov, pre ktorý boli, sú a budú dôležitou súčasťou kvality aj vidiecke bašty futbalu detí a mládeže, by mohli nájsť odozvu nie len u samotného čitateľa, ktorý si také témy svojimi vyjadreniami aj prostredníctvom iných internetových portálov žiada denne.
Foto: Samo Teľúch

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com