futbal 2 liga

Možno si mnohí povedia, načo na takú tému úvaha po odohranom šiestom futbalovom kole. Stačí uviesť výsledky, ktoré už všetci pozorní priaznivci futbalu zaregistrovali a tak vedia, že v 6. kole futbalovej ligy sezóny 2018/2019 boli tieto: Skalica – juniori Žiliny 5:1, Bardejov – Trebišov 0:3, MFK Dukla Banská Bystrica – Šamorín 1:1, Tatran Prešov - Komárno 1:2, Poprad - Lokomotíva 2:1, Dubnica nad Váhom - Inter 5:1, Lipany - L. Mikuláš 0:2 a Petržalka - Pohronie 1:1. Tie tabuľkovým účtovaním potvrdzujú doterajšie analytické hodnotenia na portále Športlandia.sk, ktoré vyznievajú priaznivo pre vedúce celky súťaže, najmä pre Skalicu, Komárno , Liptovský Mikuláš a Pohronie, mužstvá z čela tabuľky. Z nich až 3 zatiaľ neokúsili trpkosť prehry. Aj banskobystrická Dukla od prvého kola, kedy dosť nešťastne prehrala v Skalici, nedarovala v ďalších zápasoch svojim súperom víťazstvo.

Aj v dnešnom analytickom pohľade tvrdíme, že najmä Skalica a Komárno budú patriť k tým, ktorých ambície na vyššie futbalové méty majú reálne opodstatnenia. V oboch kluboch pracujú koncepčne, aj keď trochu iným štýlom. Pozorný futbalový znalec pomerov vo futbale mohol predpokladať, že v oboch budú úročiť futbalové investície do súčasného futbalu nie len vďaka vloženým a stále vkladaným peniazom, ale predovšetkým zásluhou tímovej koncepcii vedenia futbalového života v týchto kluboch.

Každý klub aj v súčasnej II. lige najlepšie vie aké sú jeho priority, akú majú kvalitu druholigových kádrov, akou sa uberajú vo výchove vlastných odchovancov, akú kvalitu, nie len ekonomickú, majú ich sponzori, manažéri, čo im našepkáva futbalová skúsenosť, divácka priazeň, komunikácia. Aj s najväčšími súpermi či neprajníkmi, nežičlivcami.

Skalica a Komárno majú zabehnutý systém, v ktorom ťažia z poznatkov futbalovej histórie nie len vo vlastnom klube, ale i pri uplatňovaní jej prvkov a skúseností z úspešných napredovaní v kluboch iných. Vo vynikajúcom svetle sa však v poslednom čase ukazuje aj Liptovský Mikuláš, ktorý začínal druhú ligu nelichotivou hrou v stretnutí s Komárnom. Netreba však zabúdať ani na Petržalku, ba už vôbec nemožno zabúdať či zatracovať Poprad, lebo aj v týchto kluboch majú popri ekonomickom vykrytí náročných požiadaviek na druhú ligu aj kvalitných odborníkov na iných postoch a s inými skúsenosťami. Vzájomné zápasy tímov, ktoré spomíname, nemali jasného favorita, ale v ich vzájomných súbojoch sa vyskytli v prístupe k hre, hráčskej výbave, tímovej spolupráci aj zásadné rozdiely.

Ukazuje sa, že do boja o záchranu v súťaži bude zapojených viac celkov, lebo nájsť typicky zostupové mužstvá už teraz by bolo nielen neetické, ale ani nespravodlivé. Úzke a málo kvalitné kádre si sotva kto verejne prizná, hoci zápasy upozornili, že v Lipanoch, Bardejove, na Interi, v Lokomotíve Košice, ale aj v Tatrane Prešov musia poriadne študovať historické súvislosti vo svojich kluboch kedy, za akých podmienok a vďaka akým pozitívam dosahovali tieto kluby v minulosti, podaktoré z nich dokonca aj na medzinárodnej úrovni, slušné výsledky. V žiadnom slovenskom mužstve futbal nebol a nikdy nebude mať svoju kvalitu, ak budú v mužstvách uprednostňovať pôsobenie zahraničných hráčov priemernej, ba dokoca podpriemernej úrovne vzhľadom k tým svojim, ktorých odchovali vo vlastnej futbalovej liahni.

futbal 2 liga 02

Ťažko sa dnes v II. futbalovej lige bojuje o každú piaď aj amatérskeho futbalového chlebíčka. Hlavne, ak ide o zmiešané ihrisko amatérov a zahraničných profesionálov. Foto: Samo Teľúch

Skúsení futbaloví šíbri druhej najvyššej súťaže v náročnej federálnej československej či neskôr slovenskej II. lige by o tom mohli veľa hovoriť a doložiť mnohými konkrétnosťami a aj na tomto mieste deklarovanými pravdami. Preč sú časy, keď Zemplín Michalovce či Partizán Bardejov, alebo aj Tesla Stropkov, Bukóza Vranov, ba v tých časoch ešte Lokomotíva Vranov a ďalšie mužstvá z východu republiky dokázali kvalitnými odchovancami šperkovať prvoligovú futbalovú kvalitu federálnej ligy, ale aj československú reprezentáciu, či dokonca európsky a svetový futbal. ( Andrej Kvašnák - Jednota Košice, Jozef Bomba - Bardejov, Pavol Ondo a Andrej Daňko - Zemlín Michalovce, ale existujú i iné príklady a futbalovo zaujímavé iné úspešné futbalové príbehy. Napríklad Igora Nováka, Mikuláša Komanického, Jozefa Bubenka, ostatne aj Stanislava Šestáka, chlapca z malej šarišskej dedinky Demjata).

Také príklady existujú z neskoršieho obdobia aj z mnohých súčasných druholigových klubov naprieč celým Slovensko. Nedávno sme v súvislosti s Komárnom spomínali mená a priezviská Szilárda Németha, Tamáša Priškina či Martina Štřešníka.

Pravda je, že klubový futbal už dávno stratil národnú identitu. Nesúhlasíme s tými, ktorí tvrdia, že každé mužstvo, ktoré chce kvalitu, ak má peniaze, tak si ju kúpi. Náš názor - pozor! Všeobecné a sčasti veľmi zavádzajúce proklamácie. Za žiadne peniaze nemožno kúpiť zosúladenú hráčsku, funkcionársku, trénerskú chémiu úspešného klubu a v ňom silnú, vyspelú, hrdosťou k tradíciám klubu existujúcu divácku kulisu. Ak je potieraný v danom klube jeden jednoduchý základ - čestnosť v skutočnej láske ku kvalite futbalu, potom existuje ťažká futbalová choroba na ktorú sa zvykne futbalovo zomierať!

Aj zo slovenskej produkcie existujú príklady, že také tvrdnia sú pravdivé. Potom aj preto často počúvame a čítame, že najkvalitnejší slovenskí hráči odchádzajú do zahraničia, mladí, talentovaní futbalisti zasa do zahraničných akadémií a doma ostáva len slabší priemer. Dá sa súhlasiť s tými, ktorí vidia v dovoze priemerných a podpriemerných legionárov do slovenských druholigových klubov len obchod. S hráčmi, medzi funkcionármi a do takých projektov aj mnohými zainteresovanými ďalšími zoskupeniami pri iných sférach činností, než je len tá, futbalová.

V kvalitných mužstvách vyžadujú od hráčov zo zahraničia aj náročnú kvalitu. Hernú, ľudskú, spoločenskú. Pre futbal a pôsobiacich v tak formovanom klube aj motivačnú. Nesúhlasíme ani s názorom, že u nás sú novinári k priemerným zahraničným hráčom v druhej lige tolerantní. Nech skúsia autori takých tvrdení povedať, akí a ktorí novinári? Máme ich? Jeden, dvaja, traja?... Kvalitní, fundovaní? Podľa nášho poznania a našich kritérií stotožnených s tými z vyspelého futbalového sveta, ani piati v našich slovenských podmienkach neexistujú! Pripravujeme ich pre takú náročnú prácu? Ak áno, kde, kedy, ako, s kým? Podľa nás, ani vo futbale neuzávame úctu k histórii a slávnym. K múdrym, nie len vzdelaným... Vo svete futbalu však stále uznávaným. Hromžíme, snažíme sa obchádzať či objektivizovať často vlastné chyby, lebo ich náprava spravidla bolí. Vyžaduje rušiť nekalé praktiky, ktoré Kropáčovci, Fialovci, Nógradiovci, Nižníkovci, Bugalovci, Mäsiarykovci, Baťovci, Jírovci, Venglošovci, Karelovci, Malatinskí, Vičanovci, Ježkovci a im podobní - netolerovali. Sami sa chodili učiť do zahraničia a ponúkať k verejnej futbalovej konfrontácii svoje poznatky. V konkurencii slávneho futbalového sveta.

Keď svet zistil, že takých máme, začal si takých vážiť. Dnes dávame v mnohých prípadoch talentované deti zo Slovenska do mnohých akadémií, aby sa skôr, či neskôr z futbalu, z rôznych príčin tu opisovaných, naznačených či nenaznačených, často hlavne z dôvodu nekoncepčných praktík, vytrácali. V druhej lige potom z hráčov patria k špičke aj takí, ktorí so sebou do súťažných stretnutí roky prinášali zlé návyky z preberania lopty, telesnej nekoordinácie vlastného tela či ďalšie neduhy, ktoré často končia až pri neúcte k rodnej hrude, hrdosti na klub, ktorý daného jedinca pre futbal v začiatkoch prichýlil, ale rôzne iné súvislosti ho odtiaľ do futbalového sveta vytiahli. Žiaľ, často aj za judášsky groš.

Keď hral veľký a slávny Slovan Bratislava víťazné partie s najvyspelejšími klubovými celkami sveta, keď porazil FC Barcelonu, keď pražská Dukla porážala v šesťdesiatych rokoch minulého storočia nie len hádam najslávnejšie klubové mužstvo sveta, brazílsky FC Santos s legendárnym Pelém, keď Ježek s Venglošom porazili Európu vďaka skvelej družine vyspelých jednotlivcov, ktorí dokázali podriadiť svoje egoistické záujmy skupinovým, tímovým, futbalový svet nám ležal pri nohách. Dnes z nás ťaží aj preto, lebo si často nahovárame, že sme pupkom sveta, jedineční, nenahraditeľní.

Dá sa súhlasiť s názormi tých, ktorí tvrdia, že pokiaľ bude nie len vo futbalovom svete múdrosť a hlúposť, dobro a zlo, sila a slabosť, dovtedy medzi ľuďmi nebude rovnosť, symbióza zmieru kvalitnejších s menej nadanými, šikovnejších s málo zručnými, málo kreatívnymi. Po majstrovskom zápase MFK Dukla - Šamorín, z futbalovej tribúny odchádzajúci divák rozprával svojmu, tiež skôr narodenému, zrejme futbalovému priateľovi: Práve v súboji medzi dobrom a zlom tkvie zmysel futbalového života. On spočíva aj v nádeji, že dobro zvíťazí. A práve táto nádej je odpoveďou, ktorú hľadáme, roky tu chodíme, zabávame sa nad takým hľadaním, smútime i nadávame, ale nezdá sa mi, že si pritom dôsledne všímame skutočnej úprimnej lásky k futbalu, okoliu, sebe samým.

Aj preto portál Športlandia.sk prináša aj takú úvahu po jednom z mnohých kôl odohraných v našej druhej lige.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Aj v našom slovenskom futbale sú bolesti, v ktorých futbalista iba sám si môže pomôcť, a silné srdce sa chce v takej chvíli iba na svoju silu spoľahnúť.
Foto: Samo Teľúch

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com