futbal 2 liga

Čitateľ portálu Športlandia.sk dobre vie, že futbalový gordický uzol v II. lige seniorov je spletitá, zložitá vec. Každý súboj o majstrovské body v druhej najvyššej celoslovenskej súťaži mal aj vo svojom 11. kole patričné korenie. V Šamoríne a Komárne zásluhou domácich v podobe rekordného počtu gólov do sietí súperov, ale zaujímavé súboje videl futbalový divák aj na ostatných štadiónoch. Zopakujme si ešte raz výsledky 11. kola: Inter – Lokomotíva Košice 1:0, Bardejov – Banská Bystrica 1:2, L. Mikuláš – Prešov 1:0, Trebišov – Skalica 0:2, Šamorín – juniori Žiliny 6:0, Komárno – Lipany 4:0, Petržalka – Dubnica 2:1, Pohronie – Poprad 2:1.

V Liptovskom Mikuláši ukázal mladý, ale ambiciózny rozhodca Marián Ruc v 32. minúte zápasu na značku pokutového kopu. Hostia túto výhodu nevyužili Brankár Patrik Gábriš, ktorého dobrú hru nohami i hlavou sme ocenili aj v zápase na banskobystrických Štiavničkach pokutový kop chytil. Vďaka dobrému čítaniu hry a rýchlym nohám loptu rozohral spoluhráčovi v zálohe, ten prehodil na dobre postaveného Tomáša Staša, aby jeho strela prakticky z protiútoku rozhodla o výsledku zápasu. Gól sa zrodil po Stašovom pohotovom streleckom zakončení z dobrých 20 metrov.. Loptu namieril pod žrď, tá sa odtiaľ dostala na zem, za chrbát prešovského brankára Patrika Lukáča. Asistentka hlavného rozhodcu Katarína Smolíková podobne ako náš slávny Karol Galba na MS v Anglicku, rezolútne podľa rozhodcovskej moderny signalizovala hlavnému, že loptu videla za bránkovou čiarou a bolo 1:0.

Iné rozhodnutie nepadlo ani po vzhliadnutí videozáznamu. V zápase, ktorý mal dobrú futbalovú kvalitu, nechýbala futbalová šťava – dramatickosť a nápadité futbalové prejavy. Liptovský Mikuláš hral dobrých 20 minút bez vylúčeného Tomáša Gerata, ktorý videl v rukách hlavného Ruca po druhej žltej aj červenú kartu. Prešov však hráčsku prevahu v poli o jedného hráča gólovo nevyužil. Škoda, že taký zápas videlo iba 320 divákov.

Skalica tak ako predtým na súperovom ihrisku v Žiline demonštrovala aj v Trebišove pokojnú, plynulú útočnú hru, založenú na premyslenej rozohrávke z hĺbky poľa. Trebišov hral svoj typický futbal, keď sa snažil nakopávaním lôpt na skúseného Jána Nováka prekvapiť jeho streleckou potenciou súperovu obranu. Nestalo sa. Aj keď je Novák skúseným futbalistom, chýba mu dosť často nie len rýchlosť, ale aj sila v okamžiku súboja s nekompromisnými protihráčmi. Vidieť, že zenit svojej skvelej futbalovej výkonnosti má pomaly za sebou. Kuriózne bolo aj vylúčenie domáceho Špaka a hosťujúceho Opielu v 72. minúte po vzájomnom intermezze, ktoré dosť svojsky rozriešil rozhodca Kamil Horváth. Ten sa snažil znovu, ako už mnohokrát predtým o profesorské vedenie zápasu, ale k tomu je potrebné ustáliť vlastnú výkonnosť v každom momente stretnutia. Aj v takej situácii aká bola na ihrisku v spomenutej 72. minúte. Stretnutie, v ktorom bola Skalica futbalovejším mužstvom, sledovalo 545 divákov.

Zaujímavý bol futbal v Bardejove. Mestská futbalová Dukla spod banskobystrického Urpína tam prišla s trénerom Stanislavom Vargom, ktorý na trénerskom poste vymenil Dušana Tótha. (Toho už videli diváci v Kremničke na lavičke druholigových dorastencov MFK Dukla v miestnom derby s Jupie B. Bystrica – pozn. autora) Florián Štefančin, bývalý skvelý futbalista Bardejova z čias, keď toto mužstvo z mestečka, ktoré práve v deň zápasu oslavovalo svoje 777. narodeniny, patrilo zásluhou atraktívnej hry medzi ozdoby federálnej II. československej ligy, okrem iného pre portál Športlandia.sk povedal: „ Dukla bola futbalovejšia. Ale prehrávala ešte v 84. minúte o gól, lebo nedokázala využiť hernú prevahu a skórovať. Škoda, že domáci Stachura sa dal školácky po odplácaní vylúčiť. Hosťujúci Migaľa dostal po zákroku správne od objektívne rozhodujúceho Mastiča žltú kartu a Stachura nemal bez lopty po odpískaní čo odplácať. Dukla po príchode Polievku, ktorého poslal hosťujúci tréner Varga na ihrisko pár minút pred záverečným hvizdom, priniesol do mužstva priamočiarosť, živú rozohrávku a keďže Migaľa nádherne trafil ľavačkou z dobrých 25 metrov do šibenice a potom ešte Snitka pomedzi hráčov z vyše 17 metrov do siete domáceho brankára, body putujú do Banskej Bystrice. Škoda, lebo Bardejov ich potrebuje ako soľ. Raz už je tak aj vo futbale – chudobnému aj z hrnca vykypí.“

Zaujímavé budú iste aj súboje 12. kola, v ktorom sa stretnú Skalica – L. Mikuláš, Prešov – Bardejov, Lokomotíva – Pohronie, Poprad – Trebišov, Lipany – Dubnica, MFK Dukla – Petržalka, Komárno – Šamorín a juniori Žiliny – Inter.

Druholigový peletón vedie Komárno so ziskom 26 bodov, na druhom mieste je Skalica so ziskom 25 bodov a tretie je Pohronie, ktoré tiež získalo 25 bodov. Štvrtý Liptovský Mikuláš má 22 bodov. Potom nasleduje Petržalka so ziskom 21 bodov, Poprad získal 17 a juniori Žiliny 16 bodov. Po nich nasledujú 13 bodoví Prešov, Dubnica, Inter, MFK Dukla Banská Bystrica získala 12 bodov, Šamorín s Trebišovom po 11 bodov, Lokomotíva Košice a Lipany majú po 9 bodov a v tabuľke zatiaľ posledný Bardejov má 7 bodov.

Už po 12. kole však môže vyzerať poradie v tabuľke celkom inak.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Tuho sa bojuje o každý kúsok ihriska v zápasoch o druholigové body vo futbalovom ročníku 2018/2019. Dokumentuje to aj táto snímka zo zápasu MFK Dukla Banská Bystrica – Tatran Liptovský Mikuláš. Na zábere o súboji o loptu domáci Lukáš Laksik s hosťujúcim kapitánom Ivanom Očenášom. Atleticky výborne stavaný, ale čisto hrajúci stredný obranca Liptákov povyhrával aj na Štiavničkách množstvo podobných súbojov. Nie všetky zákroky sú však fair – play. Zatiaľ v 11. Zápasoch videlo až 12 hráčov v rukách hlavných rozhodcov červenú kartu. Ako tomu bude po 12. kole?