futbal 2 liga

Zápasom FC Petržalka – Žilina „B“ 3:1 uzavreli mužstvá III. kolo druhej najvyššej súťaže mužov. Pred zrakmi 993 divákov videli diváci zaujímavý zápas, v ktorom vyhrávala Žilina od 36. minúty gólom Ďuriša po brejkovej situácii. Po zmene strán však domáci prevalcovali futbalových tínedžerov spod Dubňa a pohodlne, zaslúžene pripísali na svoj účet ďalšie dôležité body.

Keďže rovnako tak urobili už v sobotu aj futbalisti Dubnice, ktorí hladko pokorili gólové výprasky zbierajúci Šamorín a Poprad pred návštevou kola – 1789 divákmi zdolal pod Tatrami nováčika z Košíc 3:2, tieto mužstvá sa usadili s plným bodovým ziskom na čele tabuľky.

Ak sme už pri divákoch, rekordné návštevy zaznamenávajú nie len v Poprade, ale aj pod Urpínom v Banskej Bystrici, kde videlo v troch zápasoch technický futbal v podaní skúseného mužstva MFK Dukla vyše 3 600 priaznivcov futbalu a zápasy Košíc sledovalo počas ich troch majstrovských stretnutí v Podbrezovej, doma vo Vyšnom Opátskom a teraz v Poprade celkom takmer 3 500 futbalových fanúšikov, práve spomínané mužstvá sú zatiaľ najväčším lákadlom vďaka atraktivite svojej hry.

Banskobystrická Dukla drží zatiaľ aj ďalšie rekordy, svojim súperom nastrieľala už 11 gólov a prinajmenšom rovnaké množstvo dobrých streleckých príležitostí pozahadzovala, ale má zatiaľ vďaka zraneniam po nedovolených atakoch súperových hráčov až štyroch futbalistov zo základnej zostavy na maródke.

Do kolónky dlhodobých zranených sa popri Kollátimu zo zimnej prípravy, ktorý si ešte stále doliečuje zlomeninu nohy, pribudli po súboji so Šamorínom Vajda a Laksík, v piatok po tvrdom zákroku musel absolvovať vyšetrenie dolnej končatiny jeden zo stoppérov - Ľuboš Kupčík, ku ktorému prišiel v streleckej pozícii, keď ho v šestnástke pred svojou bránkou pri jeho streleckom pokuse poslal nekompromisne na zem mladý brankár Ružomberka „B“ Pavol Kohár. S najväčšou pravdepodobnosťou budú všetci chýbať štvrtému tímu súčasnej druholigovej tabuľky aj v sobotu na pôde stále sa herne zlepšujúceho Púchova. Ten si po remíze 2:2 odviezol bod z Komárna, keď k nemu mal veľmi blízko už počas svojej druholigovej premiéry v Skalici, kde dali domáci svoj víťazný gól až v nastavenom čase.

Herne sa zatiaľ veľmi trápi Šamorín, ale aj Bardejov, kde je futbalovo nejasno. Rozlúčili sa tam nie len so svojim sponzorom, ale vo svojej trénerskej činnosti tam už nepokračuje ani Miroslav Jantek, známy zo svojich trénerských pôsobení tak v Tatrane Prešov ako aj v Interi Bratislava, od ktorého pred podpisom zmluvy s Bardejovom dostal ponuku od Interu, aby s Interom ako hlavný tréner pracoval naďalej. Túto možnosť však neprijal.

Hru domáceho Bardejova v stretnutí slabej druholigovej úrovne ako hlavný tréner viedol Jantekov dovtedajší asistent Branislav Benko a jemu už asistoval Pavel Piršč. Ani Trebišov nehral oslnivý futbal a ani nie 700 divákov videlo góly z oboch strán v rýchlom slede za sebou. Najskôr v 8. minúte sa ujali vedenia domáci, aby o 2 minúty ani nie strelou, skôr náhodným strčením nohy na loptu, vyrovnával hosťujúci Chovan, lebo tá ako jediný raz počas celého zápasu nasmerovala medzi žrde brankára Bardejova. K priamej strele na bránu sa hostia z dolného Zemplína viac počas ´ďalších futbalovo nezáživných minút nedostali.

Po domácej strate oboch bodov v domácom stretnutí s Popradom nepochodila Podbrezová bodovo ani v Skalici. Staro- nový tréner stále ašpirujúceho mužstva zo Záhoria, Jozef Kostelník okomentoval zápas takto:

„Bol to pre nás ťažký a bojovný zápas, po zápase na Slovane sme sa chceli revanžovať našim fanúšikom a myslím že sa nám to aj podarilo. Dôležité bolo, že sme sa ujali v prvom polčase vedia po štandardke. V druhom polčase mali zasa viacej z hry hostia ale my sme snahu jej hráčov ukontrolovali a podaril sa nám brejk, po ktorom prišiel faul v šestnástke a následný gól z penalty a krátko na to ďalší gól na 3:0. Som rád z návratu Šebestu, ktorý po dlhej dobe nastúpil a niektorí hráči hrali na inom poste a zafungovalo to a odviedli dobrú robotu.“

Zaujímavé stretnutie videli diváci v Liptovskom Mikuláši, kde mnohí prítomní diváci tvrdia, že na strelecké príležitosti, z ktorých zvyknú padať góly bolo 6:3 pre domácich, ale gólovo sa presadili iba Nemesgurt a Laura z aktívnejšie hrajúceho kolektívu Liptovského Mikuláša. Takže, všetky 3 rezervy extraligových mužstiev, Slovana Bratislava, Žiliny a Ružomberka síce prehrali, ale ich mladí hráči mohli nabrať nové skúsenosti, ktoré im v súbojoch s ostrieľanými kozákmi chýbali. Veď tak FC Petržalka, ako Liptovský Mikuláš, ale i MFK Dukla majú vo svojich základných zostavách dostatok skúsených futbalistov, od ktorých môžu mladí, perspektívni hráči veľa obkukať a poctivými tréningami aj individuálne cibriť. Zdokonaľovať preto, aby herný prejav talentovaných chlapcov nebol iba chvíľkový.Tak tomu bolo v zápase Petržalky so Žilinou „B“ a ružomberskej rezervy na banskobystrických Štiavničkách v súboji s tamojším MFK Dukla, kde hostia za 20 minút vyhrávali o 2 góly, aby sa potom mohli presviedčať ako futbalovo a strelecky výkonne vie prevalcovať chvíľkovú dynamiku mladých dobre herne nastavený a ťažkými súbojmi preverený skúsený mechanizmus hráčov.Tí vyhrávajú často svoje individuálne súboje tak vďaka lepšej technickej vybavenosti ako i lepšiemu výberu miesta pre okamžité úspešné riešenia zložitých herných situácií. Práve počas nich sa často láme chlieb i konečný futbalový rezultát.

Lev Starew

Popis k titulnej fotografii:
Saša Savič, kapitán MFK Dukla Banská Bystrica patrí v II. lige medzi tých futbalistov, ktorí majú skúsenosti na rozdávanie. Aj z tohto záberu sa dá vyčítať ako zmysluplne a pokojne odvíja ďalšiu fázu hry s loptou v hlave, aby snaha súpera vyšla naprázdno. Veľká devíza v pokročilom veku svojho futbalového života na druholigových trávnikoch.