futbalisti liptovsky hradok

Keď sme sa v redakcii internetového portálu Športlandia.sk rozhodovali dať či nedať počas jarnej časti futbalového ročníka 2017/2018 pod drobnohľad III. futbalovú ligu skupiny stred, zvažovali sme viacero súvislostí. Napríklad aj to, že mnohí funkcionári mužstiev dospelých, ktorí od Lučenca cez Banskú Bystricu, Rimavskú Sobotu, Liptovský Hrádok, Kalinovo, Námestovo, Krásno nad Kysucou, Žarnovicu, Martin, Oravské Veselé, Čadcu, Novú Baňu, Liptovskú Štiavničku, Tepličku nad Váhom, Fiľakovo a Detvu v spomínaných mužstvách súčasnej III. ligy dospelých futbal kormidlujú sa dobre poznajú a striehnu - zároveň vedia, že čo je vo futbalovom živote dôležité je často očami neviditeľné!

Svet, aj ten treťoligový v stredoslovenských futbalových dimenziách však historicky dlhdobo uctieva najúspešnejšie originály. ŠK Novohrad Lučenec vznikol ako občianske združenie v júli roku 2013 riadnym zaregistrovaním klubu na ministerstve vnútra. Následne v auguste sa klub stal aj riadnym členom SFZ. Je neziskovou organizáciou. Predsedom klubu je Miroslav Beran a ten portálu Športlandia.sk potvrdil, že na území mesta Lučenec neexistoval v tom čase športový oddiel, ktorý by sa zaoberal výchovou futbalistov od raného veku, pričom základňa a záujem detí o tento druh športu bol evidentný. "Cieľom a víziou klubu bolo a zostalo vytvoriť fungujúci športový subjekt, ktorý koncepčnou prácou s mládežou v rámci mesta Lučenec a okolia, bude vychovávať mladé futbalové talenty a ponúkne im tak vštepením plnohodnotných základov futbalu spektrum možností v ich ďalšom športovom napredovaní buď v samotnom klube naďalej, alebo v iných futbalových kluboch. Klub chce kvalitným tréningovým procesom vedeným odborníkmi, ako aj pravidelnou konfrontáciou jednotlivých vekových skupín na turnajoch a zápasoch v rámci Slovenskej republiky ale aj v zahraničí, vychovať konkurencieschopných futbalistov, ktorí takto budú šíriť dobré meno klubu, mestu Lučenec a celého Novohradského regiónu " - podčiarkol túto skutočnosť už spomenutý predseda tejto futbalovej organizácie. Nesledovali sme prípadnými ďalšími otázkami zaoberať sa aktivity vzniku seniorskeho mužstva, lebo história futbalu v Lučenci je tak bohatá, že by samotná zabrala veľmi veľa priestoru, pokiaľ by sme sa dostali k skutočnosti, že práve ŠK Novohrad Lučenec vedie po jeseni so ziskom 35 bodov tabuľku súťaže pred druhým mužstvom v poradí a tým je MFK Dukla Banská Bystrica. Kolektív spod Urpína má v súťaži o 4 body menej. Na ďalších dvoch miestach sú kolektívy z Rimanvskej Soboty a Liptovského Hrádku, ktoré získali po 29 bodov.

Na chválu kormidelníkov života Liptovského Hrádku ide, že ekonomicky futbalu, pomáha v súčasnosti hlavne mesto. Šíri sa taká informácia nie len stredoslovenským futbalovým svetom. Aj tam je potrebné hľadať vlásočnice úspechov tamojšieho seniorského kolektívu v doterajších štyroch ročníkoch svojho pôsobenia v III. najvyššej slovenskej futbalovej súťaži. V prvom roku pôsobenia skončil v konečnom účtovaní Liptovský Hrádok na siedmej priečke konečnej tabuľky, potom bol tretí a v minulom súťažnom ročníku zvíťazil, ale do vyššej súťaži sa neprihlásil. " Na II. najvyššiu slovenskú súťaž nemáme vytvorené podmienky z viacerých stránok. To však neznamená, že nechceme znova zopakovať výborné umiestnenie v konečnom tohoročnom účtovaní. Máme nového trénera, viacero vízií akou cestou ísť vo futbalovej praxi nášho klubu ďalej. Jedno by sme neradi opustili - chceme hrať pre diváka zaujímavý, atraktívny futbal a víťaziť" - boli slová Ing. Romana Kapitáňa.

Ak sme sa už rozhodli skloňovať súčasnú futbalovú situáciu v tomto klube, ktorý odohrá prvé majstrovské zápasy jarnej odvety na domácej pôde ( prvý s Tepličkou nad Váhom 17. marca a o týždeň na to s MŠK Dukla Banská Bystrica - pozn. autora článku) patrí sa dať slovo aj trénerovi Jozefovi Šinovi. Lodivodovi, ktorý priviedol do II. ligy pred pár rokmi Dolný Kubín a tiež Martin. Jeho trénerský rukopis je pozoruhodný. majú s ním svoje skúsenosti aj dnešní skúsení prvoligisti Peter Kleščík, Peter Čôgley z Trenčína i ďalší, ktorí hrali v roku 2005 za AS Trenčín v kategórii staršieho dorastu najvyššiu slovenskú dorasteneckú súťaž ( spolu s nimi napr. aj vtedy úžasný futbalový talen Gergel, Godál, Hlohovský a iní - pozn. autora článku). "Súčasná III. liga skupiny stred je atraktívna, bude iste zaujímavá, lebo v nej dostanú príležitosť znova viacerí zaujímaví hráči. Očakávam, že napr. v Tepličke sa objavia podaktoré talenty z kvalitnej futbalovej liahne Žiliny, MŠK Dukla Banská Bystrica isto vystuží svoj kolektív a príchodom trénera Dušana Tótha získala rešpekt u súperov tým, že tento bývalý viacnásobný majster v československej dorasteneckej lige a neskôr aj medzi slovenskými seniormi má v sebe nabudovaných dosť osobných skúseností i kontaktov s tými, ktorí pred rokmi svojimi trénerskými rukopismi zdobili náš futbal výchovou i dotváraním hráčov po futbalovej i ľudskej stránke do najvyšších podlaží európskej futbalovej kvality. Je tu ďalej nebezpečná Rimavská Sobota, skúsené Kalinovo a pozor na mužstvá z Kysúc - Krásno, Čadcu, ale i ďalšie. Keď som dal v roku 2015 prednosť trénovaniu v rodnom Martine pred Liptovským Hrádkom, vedel som o náročnej práci v tomto mužstve, kde som dnes. Z Liptovského Hrádku odišiel po úspešnej minuloročnej sezóne nie len tréner Haspra, ale s ním aj množstvo hráčov. Prišli iní, tvárni, ale aj skúsení, vrátil sa po dlhodobom zranení skúsený Michal Hoško. Nesúhlasím s tými, ktorí tvrdia, že z našej II. dorasteneckej ligy môžu hrať kvalitný futbal v III.lige medzi seniormi tí najúspešnejší. Taká cesta by nepoviedla ani L. Hrádok k cieľom, ktoré pred nami stoja v náročnej jarnej odvete. Mnohí hovoria, že z Lučenca odišiel tréner i s najlepšími hráčmi do Fiľakova. Ale aj tam prišli iní, noví, ktorí budú chcieť získavať svoj futbalový kredit. Tu v Hrádku nás čaká tvrdá robota a náročná futbalová jar. Funkcionári i diváci čakajú znova víťazstvá. Pre nás to znamená seriózne zostaviť celok pre také ciele. Prípravné obdobie sa kráti, prvý raz som viedol mužstvo v priateľskom zápase s Liptovským Mikulášom u nich, doma. Podaktorých hráčov som už poznal pred týmt súbojom, s inými sa postupne zoznamujem. Futbal je ťažká hra, o loptu sa nedá v mužstve hráčom, ktorých povediem, opierať... Názory Jozefa Šinu nemá možnosť spoznávať futbalový fanúšik, ale ani súper, každý deň.

V podaktorých iných futbalových kluboch spomínanej III.ligy zvykli nahlas pošepnúť: Kvalitných futbalistov sme už popredali, ale v krčmách máme ešte značnú zásobu nádejných politrukov futbalovej roboty... Nuž, hor sa do roboty skôr, ako začne futbalová jar. Najbližšie sa budete môcť na portále Športlandia.sk viac dozvedieť spoza kulís iných futbalových klubov III. ligy skupiny stred.
Váš Rudy Rudohorský

Popis k titulnej fotografii:
Prvá predzápasová rozcvička futbalistov Liptovského Hrádku pod drobnohľadom trénera Jozefa Šina.
Foto: archív Športlandia.sk

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com