3 liga stred

Tohoročná treťoligová futbalová jar, skupiny Stred, ktorej sa športlandia.sk rozhodla systémovo venovať dostala prostredníctvom zimy zaujímavý prológ. Napísali ho mužstvá, ktoré napriek nežičlivosti futbalového počasia odohrali svoje nedeľňajšie majstrovské futbalové zápasy zápasy.

Zopakujme si ich výsledky:

Žarnovica 2:1 N. Baňa
Krásno n. Kysucou 0:4 Námestovo
MFK Dukla Banská Bystrica 2:1 Kalinovo

Zostávajúcich 5 zápasov 29. kola nami komentovanej súťaže sa nehralo. Nedovolil to stav ihrísk na ktorých sa malo hrať. Stredoslovenský futbalový zvňz rozhodol, že stretnutia: Lučenec - Liptovská Štiavnica, Fiľakovo - Detva, Liptovský Hrádok - Teplička nad Váhom, Čadca - Martin, Oravské Veselé - Rimavská Sobota odohrajú začiatkom mája. Bez neodohraných zápasov momentálna, teda neúplná tabuľka vyzerá takto:

 1.  Lučenec  35 
 2.  Banská Bystrica  34
 3.  Rimavská Sobota  29
 4.  Liptovský Hrádok  29
 5.  Kalinovo  27
 6.  Námestovo  26
 7.  Žarnovica  24
 8.  Martin  21
 9.  Krásno n. Kysucou  21
 10.  Čadca  20
 11.  Oravské Veselé  20
 12.  Nová Baňa  19
 13.  Teplička n. Váhom  18
 14.  Liptovská Štiavnica  18
 15.  Fiľakovo  9
 16.  Detva  0

 

Ak sa bude v najbližší víkend III. liga Stred hrať, bodové rozdiely budú isto iné.
Vráťme sa však k tým zápasom, ktoré boli v 29. kole odohrané. Na derby stretnutie do Žarnovice prišlo v nefutbalovom počasí sotva 100 divákov. Videli priemerné stretnutie so skvelým hosťujúcim Romanom Smieškom v bráne hostí. Ten po množstve výhodných streleckých príležitostí zo strany futbalistov Žarnovice, doslova čaroval. V poli to však nevyzeralo podľa hry na jednostrannú záležitosť domácich. Mokrý, mäkký terén a začiatok sezóny rozhodne poznačili kvalitu súboja, ktorý veľmi dobre rozhodoval Michal Bútora. Hralo sa obojstranne slušne. Mužstvá potvrdili, že amatérsky futbal má svoje čaro, ale aj zákonitosti.

Už v pohárovom súboji Námestova s extraligovou Trnavou, ktoré Námestovo prehralo tesne 0:1 bolo vidieť, čo znamená vložiť do hry celé svoje futbalové umenie, vrátane srdiečka chcieť sa vyrovnať najlepším. Treba napísať, že práve III. liga je súťažou, v ktorej sa snúbi skúsenosť s rozvojom talentu. V mužstvách sa objavujú mladí jedinci, ktorí aj zo Stredoslovenského kraja odchádzajú do vyspelého futbalového sveta. Odchovanci Dominik Topoľský a Samuel Farský, ktorí medzi žiakmi a dorastencami upozornili na svoj nesporný futbalový talent práve v Námestove, dnes patria medzi mládežnícke ozdoby európskeho futbalu. Obaja sú reprezentantmi Slovenskej republiky vo svojich vekových kategóriách a prvý z nich spoznal z blízka futbalový život v anglických FC Chelsea, Fulhame a teraz pôsobí v Olympicque Marseille.

Majstrovské stretnutie dospelých Krásno nad Kysucou - Námestovo gólovo patrilo hosťom i keď sa hralo na neutrálnej umelej tráve v Kysuckom Novom Meste. Ani tam zápas nesledovalo veľa divákov. Prišlo ich na zápas sotva päťdesiat. Bývalý brankár Námestova Silvester Habiňák, počas svojej hráčskej kariéry známy z prvoligového dresu niekdajších slávnych košických VSS pre Športlandia.sk povedal: "My, skôr narodení sa často uchyľujeme k tvrdeniam, že niekdy sa hral v tretej najvyššej súťaži republiky atraktívnejší futbal, pred oveľa väčšími návštevami. Dnes sa ukazuje viac ako inokedy potrebné motivovať deti pre futbal a podaktorých funkcionársky schopných rodičov pre dobrovoľnú prácu v kluboch s deťmi. Cesta hádok o pokutovom kope či mal, alebo nemal byť, kvalitu súťaží na amatérskej úrovni nezvýši. Fanúšik má právo hromžiť, aj slušne počastovať súpera či rozhodcu svojim videním situácie, ale dobrý funkcionár musí v súčasnosti napomáhať zvyšovať futbalu žičlivú atmosféru v tom svojom klube, potom aj v regióne. taký je amatérsky futbal." Nezainteresovaný divák isto nečakal tak vysoké víťazstvo Námestova nad nebezpečným Krásnom. Futbal je však často práve svojim koloritom v súvislostiach nenapodobniteľným a atraktívnym.

Ten kto videl jesenný súboj Kalinova s MFK Dukla Banská Bystrica musel očakávať vyrovnaný súboj aj pod Urpínom. Kalinovo má dlhodobo zabudovaný systém futbalovej práce vo svojom klube, o ten sa opiera aj teraz. Vyplýva z fair - play prístupov k hre. Hráči pod taktovkou trénera Juraja Randlíska nehrajú pd tlakom žiaden zápas, lebo aj majstrovské súboje vnímajú ako ponuku krásy futbalu svojmu fanúšikovi. Ich uvoľnenosť a hráčsku vyspelosť bolo cítiť aj v súboji na umelej tráve banskobystrických Štiavničiek. Náš spolupracovník Jozef Ivan pre portál Športlandia.sk povedal, že najmä Brazílčan v zostave Kalinova, bol pre hráčov Dukly často neudržateľný. Dodávame, celé mužstvo Kalinova tvorí partiu skvelého, za jeden povraz ťahajúceho, dlhodobo tvoreného kolektívu. V tom je jeho úžasná sila.

A domáca Dukla? Tamojší futbalový divák volá neúprosne a verejne po návrate Dukly do II. ligy. V nedeľu dopoludnia sa dal počuť aj v súboji s Kalinovom rôznorodo. Ten z Fan klubu už tradične dymovnicami, ktoré sa vo svetskej futbalovej móde vyspelých klubov vytrácajú. Je dobré, že zo zostavy Dukly sa nevytratila klubová vernosť, do kádra sa vrátli viacerí jej bývalí odchovanci. Vrátane extraligou prevereného trénera Dušana Tótha. Ten nám na margo zápasu povedal: "O Kalinove sme vedeli, že sa bude opierať o kolektívne poňatie. Aj od ďalších súperov očakávame, že prídu do Banskej Bystrice s obranným systémom hry hlavne vo chvíli, keď sa im podarí z náhodného protiútoku dostať do vedenia. Úvod stretnutia sme začali dobre, ale s pribúdajúcimi minútami doliehala na mnohých mojich zverencov psychická ťarcha z povinného bodového zisku na domácom ihrisku. Kalinovo to v určitých fázach prvého polčasu vycítilo a sťažilo nám situáciu v našej snahe za víťazstvom. V prestávke som prestriedal viacerých hráčov, začali sme hrať ofenzívne a aj keď sa súper dostal do vedenia Laksík gólom za dve minúty vyrovnal. Dal signál k nášmu tlaku, ktorý sme stupňovali, ale tak Kostúrik, ako i podaktorí ďalší hráči neboli gólovo produktívni. Súpera sme zatláčali do defenzívy, pred vlastnú bránu centrovanými loptami z krídelnej hry. Keď sme počas 5 minútového nastavenia kopali jeden z viacerých rohových kopov, naši hráči ho zahrali na krátko, potom Kollár odcentroval loptu do šestnástky a Snitka dal druhý gól, ktorým zakončil úspešne našu enormnú snahu po víťazstve."
Spolupracovník Jozef Ivan pre obsah komentára ešte pridal toto svoje videnie. "Dukla to nebude mať v tohoročnej jari ani v jednom súboji ľahké. Nezávidím trénerovi Tóthovi jeho úlohu, chlapcov pripraviť na každý zápas veľmi dobre hlavne po stránke psychickej. Mne sa zdá, že oproti jeseni začíname hrať iný, účelnejší, ľúbivejší i efektívnejší futbal. Už len keby aj divák prišiel ešte v hojnejšom počte našich podporiť."

K tomu treba dodať, že futbalový súboj Dukla B. Bystrica - Kalinovo videlo niečo viac ako 300 divákov. Darmo, každý vidí treťoligový futbal okuliarmi svojej futbalovej optiky. Fanúšikovskej, trénerskej, funkcionárskej i publicistickej. Násobme všetko pre napredovanie nárastu futbalovej kvality v celom regióne bývalého Stredoslovenského kraja. Toho kraja, kde sa chodil pred rokmi futbalový fanúšik pozerať na skvelých súperov z najvyššších poschodí európskeho klubového futbalu.

Lev Starew

Popis k titulnej fotografii:
Toto nie je záber z 29.kola, ktorým začala tohoročná odveta v III. lige dospelých skupiny Stred. Je to návrat do osláv 50 ročnice Dukly Banská Bystrica. Priamo na futbalovú tribúnu Dukly. Aj na nej sa často počas zápasu internacionálov banskobystrickej a pražskej menovkyne skloňovali možnosti či nemožnosti Dukly prinavrátiť mestu pod Urpínom druholigovú súťaž. Prvé kolo jarnej odvety nevyvrátilo ani nepotvrdilo pravdivosť o reálnej možnosti návratu do tejto súťaže. Čo ukážu ďalšie jarné kolá?...
Foto: Marek Čecho

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com