cvicenie 2

Mladá žena, o ktorej bude reč, šport a zdravie nemiluje slovom ani rečou, ale predovšetkým skutkom.Opravdivo. Prvý raz v živote sme sa stretli tesne potom, čo naša, slovenská hokejová reprezentácia podľahla na ZOH v Pjongčangu Slovincom, pre mnohých neočakávane, ale podľa mojej skromnej mienky zaslúžene, po záverečných nájazdoch. Nevedel som o nej takmer nič. Život mi však dovolil dotknúť sa reči jej srdca vo chvíli môjho vnútorného smútku. Začala mi nevtieravo rozprávať o regenerácii mysle, tela a duše len preto, aby sa človek mohol naštartovať znova na novú prácu, na nový deň napriek tomu, že telo bude po absolvovaní jej tréningových dávok unavené.

Moderný hotel Alexander v Bardejovských Kúpeľoch patril v ten deň aj 25 ženám z oblasti Starej Ľubovne, Pienín, ale aj Bratislavy, ktoré tu prišli počas relaxačno –tréningového víkendového pobytu znásobiť maximálnym využitím času dávku pohybu a relaxu pre svoje telo v takej miere, akú potrebuje. Jedna z nich, tentoraz ju ešte menovať nebudem, i keď je primárkou detského oddelenia jednej nemocnice, neskôr o tejto mladej žene povedala, okrem iného i toto:

"Tréningy poskytuje ženám podľa ich potrieb, je ochotná sa im maximálne prispôsobiť, preto niet divu, že v jej štúdiu sa cvičí už o šiestej hodine rannej a končí sa často o desiatej hodine večernej. Zopár hodín okolo poludnia má vyhradených len pre seba, ale netrávi ich „na gauči“, lež obúva bežecké botasky a už beží svojich 15 km na Ľubovniansky hrad, resp. na Vabec alebo keď jej to čas dovoľuje až do Kremnej. Dennodenne bez ohľadu na počasie, sviatok či piatok. Vtedy resetuje hlavu a pracuje na svojej kondícii, keďže sa už počas viacerých rokov aktívne a pravidelne zúčastňuje polmaratónskych behov a rôznych iných pretekov s behom spojených. Jej trénerská činnosť je podložená odbornosťou nie len preto, že ukončila úspešne Fakultu športu Prešovskej univerzity, ale denne dokáže spájať teoretické odbornosti s tými praktickými. Ja som v tejto oblasti laik, ale v mojich očiach dobrého trénera nerobí len kondícia a odbornosť. Je dôležitá jeho osobnosť, schopnosť nájsť si tú správnu cestu k svojim zverencom, vedieť ich správne motivovať k pohybu a športu. Sebadisciplína, pevná vôľa, vytrvalosť, morálny kredit, zmysel pre estetiku tela – to všetko sú atribúty vlastné trénerke menom Alexandra Buková. Na prvý pohľad útla fyzická schránka s veľkou dušou, otvoreným srdcom, plná optimizmu a entuziazmu. Jednoducho, taká je naša SAŠKA."

Toľko z citátu, ktorý ma po prvotných minútach rozhovoru so samotnou Saškou, ako ju budeme s jej súhlasom na našich stránkach portálu Športlandia.sk oslovovať, ešte viac motivoval otvoriť rubriku: Dotyky srdca.

Otvoriť túto rubriku sme sa rozhodli aj preto, lebo občas sa náhodne dozvieme aké konferencie, dokonca vedecké, organizujú tzv. vedátori v našom okolí, len v praxi sa málo skloňujú, používajú závery takých konferencií tam, kde sú veľmi potrebné! Ak sú, teda, z hľadiska prínosov vedy zatiaľ neobjavené, neznáme. Obávam sa však, že tých objavených vedeckých poznatkov je veľa takých, ktoré by sa pre rekreačný šport nevyužívali. Naopak, je veľa takých odborníkov, ktorí by mali výsledkami svojej práce a teda aj skúsenosťami, oponovať názorom športový život detailne nepoznajúcich vedátorov. Na skutočných skvelých vedcov však nedám dopustť ani publicisticky.

Netajím, pokiaľ budem kormidlovať obsah portálu Športlandia.sk, vždy sa budem za takých nadšencov, ale aj odborníkov, medzi ktorých patrí napríklad Mgr. Alexandra Buková zo Starej Ľubovne pýtať, čo by bolo užitočné preniesť do praxe z vedeckej konferencie, trebárs s témou: REKREAČNÝ ŠPORT, ZDRAVIE, KVALITA ŽIVOTA, keď to ciele samotnej konferencie ani náznakovo nepribližujú. My sme sa naučili pod pojem veda, žiaľ, v našom slovenskom športovom svete často poskrývať všetko, čo by tá veda z oblasti športu, v tomto prípade rekreačného, mala pre šport rekreačný samotná prinášať prostredníctvom nových, doposiaľ praxou málo preverených objavov. Moja žurnalistická maličkosť z tejto oblasti z väčšej polovice objavuje a pokúša sa prinášať pre túto oblasť úžasne kvalitné dotyky srdca človeka za účelom zdravia. Priamo z praxe. Zdravia svojho, môjho, tvojho, našich detí, vnúčat, pravnúčat, ale aj starých otcov a a starých mám. Neveríte, že aj tam pomáhajú teoretickí vedátori praxi pramálo? Mám naporúdzi viacero hodnoverných dôkazov. Prednosť dávame na portále Športlandia.sk publicistike užitočnej pre život, nie len pre samotné tzv. vedecké bádanie. Už som aj v tomto príhovore naznačil, že si skutočných vedcov života prenáramne vážim, s podaktorými roky spolupracujem, lebo výsledky ich bádania pomáhajú športu, ľuďom samotným. Naostatok, skvelý dôkaz pomoci zo strany skutočných vedcov formou výsledkov ich bádania, olympijskému víťazovi Matejovi Tóthovi.

Písať a bádať pre kancelárske šuflíky vedátorov je až príliš drahým artiklom vedeckej pokročilosti. Alebo, žeby som sa mýlil? Viem, že uverejňovaním príbehov o skutočnej pomoci rekreačným športom zdraviu, kvalite života, prinášame na neprebádanom poli aj íverom datailné spoznávania vlastného ja, vlastnej ochoty robiť na sebe odborne, nie pre veľkú časť populácie - odporne. Tí, ktorí idú cestou spájania vedeckých ponatkov s konkrétnou praxou iste vedia veľmi dobre o čom píšem.

Vy, vraj, tomu nerozumiete? Pýtate sa znova, na čo konkrétne narážam? Nuž, znova len na to, že sa nám napríklad na vysokých školách aj v oblasti športu rodia z večera na ráno doktori - vedátori bez toho, aby šport aspoň trošku spoznali prostredníctvom skutočného života a jeho potrieb v súvislostiach tohto života. Verte, aj preto to píšem. Srdce, ale aj žurnalistické poslanie, novinárska etika, mi hovoria, aby som to písal práve prostredníctvom takých obsahov. Najbližším potvrdením takého smerovania bude jeden životný príbeh, ktorý čitateľom portálu Športlandia.sk ponúkneme.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Spokojnosť, radosť z pohybu i života sú sprievodné po každom ukončení pohybových aktivít v štúdiu A. Bukovej.

Foto: archív cvičiteľky

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com