futbal stiavnicky

Netajím, veľmi zaujímavo sa na východe republiky rozvíja treťoligový futbal dospelých. Na základe rozhovorov s futbalovými funkcionármi z Vranova, Šarišských Michalian, mestečka Lipany, naostatok aj z Humenného a ďalších sa dobre píše konštatovanie, že ten kto vstupuje do futbalového diania úprimne, miluje futbalovú pravdu v jej plnosti, nemôže nasadiť putá prívržencom futbalových podvodov, siekt, tipovacích kancelárií v úprimnej škole futbalového myslenia.

futbal podluzany

Na tohoročných oslavách 70 ročnice futbalu v Podlužanoch ponúkli jeho organizátori nahliadnuť do jedného veľkého tajomstva. Tajomstva o úprimnom živote s futbalom, športom vôbec. Skúsme sa s odstupom času pustiť po stopách tohto tajomstva v spomenutých dejinách a potom asi ľahšie pochopíme a uveríme, koľko ľudí ho spoznalo.

turnaj snp

V dňoch 18.-20.júla 2019 sa na ihriskách v Radvani, Priechode a Kremničke za účasti českýchdružstievMFK Karviná, FCFastav Zlín, maďarského Diósgyőri VTK a slovenských družstiev FK Železiarne Podbrezová a domáceho MFK Dukla uskutočnil jubilejný 50-ty ročník tradičného medzinárodného futbalového turnaja starších dorastencov U-19 „O pohár SNP“ ktorý tohto roku niesol pred celoslovenskými oslavami 75.výročia SNP názov „O pohár k 75.výročiu SNP“.

Turnaj bol dobrou konfrontáciou českej , maďarskej a slovenskej futbalovej školy a pre domácich dorastencov i vhodnou prípravou na blížiace sa zápasy prvej dorasteneckej ligy a zapracovanie nových posíl do družstva. V úvodnom štvrtkovom zápase turnaja obhajca minuloročného víťazstva družstvo MFK Karviná porazilo FK Železiarne Podbrezová 1:0 a FC FastavZlín zvíťazil nad MFK Dukla B.Bystrica 4:0 V piatkových zápasoch boli výsledky: Podbrezová- Zlín 2:4, Diósgyőri-Karviná 0:2, Podbrezová-MFK Dukla 1:1.Gól MFK Dukla strelil Galko, Karviná-Zlín 1:0, MFK Dukla-Diósgyőri 2:1. Góly MFK Dukla dali Herc a Bagarič.V sobotu vyvrcholil turnaj zápasmi v Kremničke, v ktorých Diósgyőri prehral s Podbrezovou 1:5, Karviná remizovala s MFK Dukla 1:1 Gól Dukly strelil Galko a Zlín porazil Diósgyőri 4:2. Celkové poradie v turnaji: 1.MFK Karviná 4 3 1 0 8:110 bodov, 2,FC Fastav Zlín 4 3 0 1 12:5 9 bodov 3.MFK Dukla Banská Bystrica 4 1 2 1 4:7 5 bodov. 4.ŽP Podbrezová 4 1 1 2 8:7 4 body a 5.Diósgyőri VTK 4 0 0 3 4:9 bez bodového zisku.

Najlepším brankárom turnaja sa stal Robin Křepela zo Zlína, najlepším strelcom Péter Králik Diósgyőri a najlepším hráčom turnaja Jaroslav Streit z Karvinej.

Ceny najlepším jednotlivcom a družstvám odovzdali Stanislav Mičev, riaditeľ Múzea SNP a poslanec Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici,ktorý mal záštitunad turnajom, Ján Štrba, zástupca Stredoslovenského futbalového zväzu a generálny manažér MFK Dukla Banská Bystrica, ktorý je aj poslancom Metského zastupiteľstva v Banskej Bystrici Milan Smädo.

Domáci MFK Dukla na turnaji reprezentovali: Michal Piaček,Adam Baláž,Branislav Piško,Jakub Šimúth,Martin Laurinc,Adam Kostúr,Kristián Herc,Stanislav Meňuš,Marek Výbošťok,Martin Tvrdý,Tomáš Koreň,Dalibor Gonda,Filip Galko,Adam Hanes,Michal Trnovský,Richard Šága,Patrik Ďurica,Ján Miček,Tomáš Truban,Oliver Kováčik,Daniel Prívara,Aurel Korec,Matej Palov,Marko Bagarič,Jakub Babica,Andrej Čilík,Patrik Reptiš,Matej Ďuriš a Boris Chlpáč.

Povedali o turnaji:

Eduard Gábriš,tréner Karvinej : „ Do Bystrice sme sa radi vrátili. Turnaj mal tento rok výborné obsadenie prvoligovými družstvami Pre nás to poslúžilo v úvode prípravy na skúšanie nových hráčov. Je pravdou, že formát turnaja je veľmi náročný preto, že v priebehu troch dní sme odohrali štyri zápasy. Sme radi za obhájenie vlaňajšieho prvenstva,lebo pozitívny impulz na začiatku sezóny a prípravy je veľmi dôležitý. Karviná na budúci rok určite príde obhajovať víťazstvo.Boli sme naozaj veľmi spokojní s úrovňou športovou aj spoločenskou.“

Szalma Pál, tréner Diósgyőri : „ Na turnaji sme sa zúčastnili aj minulý rok. S jeho športovou a organizačnou úrovňou sme boli veľmi spokojní. Oceňujeme, že turnaja sa opäť zúčastnili kvalitné zahraničné družstvá a nám konfrontácia s nimi pomôže oveľa viac ako stretnutia iba s maďarskými družstvami. Veľmi radi sa turnaja zúčastníme i na budúci rok.“

Jaroslav Matejíček , tréner Zlína :„ Z môjho pohľadu bol turnaj veľmi vydarený. My sme sem prišli s tým, že tvoríme nový tím U-19 do ktorého nám prešli hráči z U-17.Je to všetko vo fáze prípravy na novú sezónu. Náš výkon na turnaji mal vzostupnú tendenciu a škoda prehry s Karvinou. Veľmi sa nám páčilo prostredie spokojní sme boli i s ubytovaním a organizáciou turnaja. Sme radi, že na budúci rok sa budeme môcť turnaja opäť zúčastniť.“

Martin Poljovka, tréner Podbrezovej:„ Myslím si, že najlepšia vizitka kvality turnaja, hlavne kvality roboty ľudí, ktorí tento turnaj organizujú je jeho 50-ty ročník. V dobe,kedy organizácia podujatí tohto tipu, navyše s medzinárodnou účasťou, je veľmi náročná logisticky i finančne. Úžasné, že ľudia v Dukle tradíciu tohto turnaja stále držia a 50 rokov ju aj stále napĺňajú , čo sa zdá byť neuveriteľné.Pred ich úsilím klobúk dole! Tento jubilejný ročník bol veľmi kvalitne obsadený a z nášho športového pohľadu účasť na turnaji to rozhodne splnilo, preto ,že konfrontácia so zahraničnými družstvami je vždy vítaná.“

Dušan Tóth, tréner MFK Dukla:„ Turnaj mal dobrú úroveň.Boli tu ligové družstvá.Pre nás to bola vlastne skúška toho,že dva roky sme hrali druhú ligu,hráči sa prvýkrát stretli s takou rýchlosťou a záťažou v zápasoch.Dobre sme to zvládli a prispôsobili sme sa . Neboli sme fackovacím panákom i keď výsledky mohli byť i lepšie.Na turnaji sme nesledovali len výsledky, ale príležitosť na turnaji dostali všetci hráči. Nie všetci rovnako, ale väčšina z 29 členného kádra, ktorý sme na turnaji mali. Z nich a možno i zopár ďalších, budeme tvoriť káder na prvú ligu.“

Pre internetové magazíny Športlandia.sk,Klub priateľov Dukly a internetové portály MFK Dukla, Bystricoviny , Priekopník a bulletin Góól pripravil Jozef Ivan.

Popis k titulnej fotografii:
Aj tento záber zo zápsu Zlín – MFK Dukla dokumentuje, že chlapcom v súbojoch o loptu a futbalovú prestíž nechýbalo herné nasadenie.
Foto: Samo Telúch

mfk dukla

Mládežnícky futbal v MFK Dukla, zdá sa, po postupe dorastencov do I. ligy ožíva. Mestský futbalový klub Dukla rozšíril počet dorasteneckých družstiev o kategóriu U16, kde zostal trénerom bývalý výborný prvoligový futbalista Jozef Slobodník, kategóriu U17 zverili Ľubomírovi Faktorovi, mimochodom bývalému 5 násobnému majstrovi našej krajiny s mužstvami Slovana Bratislava a 1. FC Košice medzi seniormi.

stefan rusnak

V ten štvrtok 18. júla 2019 som bol medzi vyše 100 prítomnými divákmi na futbalovej piete k významnému výročiu Slovenského národného povstania. Sadol som si v schátralom futbalovom stánku Európskeho mesta športu 2017 v Banskej Bystrici – Radvaň na jeden zo schodíkov pomyselnej tribúny chrbtom od umelej trávy, ktorá pamätá veľa futbalových dejinných udalostí.

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com