psie zaprahy

Zaujímavú otázku vyslovil jeden z vyše 2000 prítomných divákov 27. januára toho roku na Králikoch pri Banskej Bystrici, kde sa konal už 5. ročník Višegrádskeho pohára v psích záprahoch. Ide o podujatie medzi divákmi veľmi obľúbené, atraktívne. Hlasno sa v dave opýtal: Aľjaška neďaleko od Urpína? Motiváciu vysloveného sme nehľadali. Vieme, že psie záprahy majú na Slovensku dobré podmienky a dlhú tradíciu.

Slovensko býva pravidelne dejiskom viacerých medzinárodných pretekov. Tie najznámejšie bývali organizované na Donovaloch. V súčasnosti sa zvyknú organizovať podujatia v zimnom období, hlavne ak podujatiu prajú snehové podmienky aj v iných lokalitách Slovenskej republiky.

Preteky psích záprahov európskeho formátu si divák už mohol vychutnať aj na Orave či vo Veľkej Fatre.Tento milý šport je raritou aj pre deti. Záujemcovia majú možnosť záprahy si tiež vyskúšať. História potvrdzuje, že takúto príležitosť si nenechali ujsť napr. aj v lyžiarskom stredisku Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách. Na štandardné preteky nadväzujú ďalšie športové podujatia a nové disciplíny, už aj mimo zimnej sezóny (canicross, bikejoring, skijoring).

"Višegradský pohár bol koncom tohoročného januára na Králikoch lákadlom pre 60 účastníkov v pretekárskom poli z piatich krajín - Maďarska, Poľska, Českej republiky, Srbska a chýbať nemohla ani domáca slovenská pretekárska garnitúra" - povedal pre internetový portál Športlandia.sk majster Európy z roku 2007 a nositeľ striebornej medaily z ME v roku 2004 Ing. Braňo Slaný z banskobystrického Občianskeho združenia GOO, ktoré podujatie organizovalo v spolupráci s MsÚ Banská Bystrica a Obecným úradom Králiky. "Bola to skvelá ukážka súhry človeka so psom na kvalitne pripravených tratiach" - dodal sympatický nadšenec tohto atraktívneho druhu športu a úžasný obdivovateľ a milovník čistokrvných plemien z Aliašky, ktoré súťažili v deviatich kategóriách. Ako sa komu na podujatí darilo, prezrádzajú konečné výsledky. Fotogaléria tohto portálu obsahuje aj zaujímavé footoreportážne zábery z tohto podujatia prostredníctvom fotoobjektívu nášho spolupracovníka Jána Miškoviča. Všetko už teraz dôstojná motivácia na budúcoročné Majstrovstvá sveta psích záprahov čistokrvných plemien, ktoré sa budú konať práve na Králikoch pri Banskej Bystrici.

Jozef Mazár

Výsledková listina Višegradského pohára 2018.

Popis k fotografii:
Veľmi urputne sa na Králikoch bojovalo v každej disciplíne.
Foto: Ján Miškovič

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com