banskobystricka latka 2018

Banskobystrická latka mala vo svojom 24. vydaní úžasný ženský magnet, najlepšiu atlétku sveta za rok 2017, Rusku Mariu Lasistskene. V hale banskobystrickej Dukly na Štiavničkách štartovala 6. februára 2018 v úlohe jasnej svetovej jednotky a líderky aktuálnych tabuliek výkonom 204 cm. Keďže 25-ročná Ruska sériu 32 víťazných štartov aj pre zrakmi fantastického publika v spomínanej hale Dukly predĺžila, dala si po zdolaní výšky 202 cm položiť latku na 206 cm výšku. Jej prekonaním by definitívne zmazala doterajší rekord Banskobystrickej latky Blanky Vlašičovej.

Napriek nádejným pokusom sa halovej majsterke sveta 2014 a Európy 2015 prekonať túto výšku nepodarilo. Týždeň pred podujatím pod Urpínom však vo Volgograde zlepšila svoje halové maximum na 204 a nádejne atakovala 207 cm. To je už iba 1 cm menej ako halový svetový rekord 208 Švédky Kajsy Bergqvistovej z roku 2006.Na Banskobystrickej latke si však svoj výkon polepšila o rovných 10 cm, lebo v roku 2015 skončila v celkovom poradí piata so 192 cm. A od toho dňa už získavala vo svojej kariére len vyššie pozície.

Ženskú súťaž hlavne svojou účasťou prizdobili víťazka z moravských Hustopečí a Třinca Levern Spencerová zo Sv. Lucie, ktorá prišla na Štiavničky so svojim vyrovnaným halovým národným rekordom 195cm. Rovnako sa úžasnej diváckej priazni tešila aj olympijská medailistka z Ria Bulharka Mirela Demirevová.
Vďaka výkonom bola na 24. ročníku BBL ženská časť podujatia po stránke dosiahnutých športových výkonov hodnotnejšia ako u mužov. Taký je však šport, ak sa robí fair – play.

Skvelý Mutaž Essa Barším začal svoju tohoročnú halovú sezónu v Teheráne na halových majstrovstvách Ázie a odborníci predpokladali, že aj v Banskej Bystrici bude lietať vysoko nad latkou, hlavne ak na neho čakali vyspelí skokanskí harcovníci. Medzi takých počítali aj olympijského medailistu z roku 2012 Brita Robbie Grabarza a ďalších. Slovákov tešila predzvesť výbornej formy slovenskej jednotky Matúša Bubeníka z Dukly Banská Bystrica, ktorý skočil necelý týždeň pred BBL 230cm. Ešte lepšiu pripravenosť deklaroval výkonom poľský halový majster Európy Sylwester Bednarek, ktorý v Třinci vyrovnal banskobystricky absolútny „osobák“ z vlaňajška 233 cm.

Všetko však ostalo tentoraz len v stave prognóz špičkových výkonov mužov. Súčasťou dnešného komentára z tohoročnej Banskobystrickej latky je aj priložená fotoreportáž vo Fotogalérii Športlandia.sk. V blízkej dobe sa však k tomuto podujatiu na našich stránkach vrátime. Fantastickí diváci, ale aj skvelí organizátori a sponzori podujatia si take návraty priam žiadajú. Veď zo špičkovej atletiky sa prezentuje jej svet pravidelne v krajine pod majestátnymi Tatrami na svetoznámom Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach, na Dudinskej päťdesiatke, Banskobystrickej latke a najnovšie, čo je chvályhodné aj na obnovených pretekoch Pravda – Televízia – Slovnaft v Čilistove neďaleko Šamorína. Skvelé atletické a medzinárodné vizitky pre štát, Slovenský zväz atletiky a samotných organizátorov spomínaných podujatí!

Tu nájdete výsledky tohoročnej Banskobystrickej latky.

Lev Starew

Popis k titulnej fotografii:
Tak prekonala Ruska Maria Lasitskene na tohoročnej Banskobystrickej latke výšku 202 cm a zaslúžene sa stala jej víťazkou.
Foto: Ján Miškovič

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com