dudinska patdesiatka matej toth

Aj prostredníctvom médií sa patrí poďakovať všetkým účastníkom 37. ročníka Dudinskej päťdesiatky, ale aj tým, ktorí písali tradíciu podujatia kúpeľného mestečka Dudince, aby sa stalo svetovým! Ak by v Dudinciach neboli minerálne pramene, nerodila by sa tu tradícia skvelého kúpeľníctva, ak by nebolo tej oázy ticha a pokoja, nechodili by do Dudiniec v tak hojnom počte ľudia. Do Dudiniec dnes prichádzajú ľudia z rôznych kútov sveta za relaxom, zdravím, oddychom, ak by nebolo Dudinskej päťdesiatky, nemohli by sme dnes v súvislostiach symbiózy jedinečného kúpeľníctva a športu, predovšetkým však svetovej atletiky, atletickej chôdze zvlášť skloňovať prostredníctvom prívlastkov - skvelé, fantastické, majstrovské, jedinečné Dudince a aj vďaka tomu aj celé Slovensko!

Malé mestečko slovenského Hontu, to nie sú len cesty, budovy, parky, športoviská. Sú to predovšetkým ľudia, ktorí v ňom žili a žijú, ktorí tu tvorili a tvoria hodnoty, písali a píšu bohaté tradície. Dnes už zásluhou spomínaných a nespomínaných, žijúcich i nežijúcich. Dnes ľudia píšu a tvoria v Dudinciach už tradície svetové. Podobné , veľmi kvalitné minerálne pramene, ktoré zdobia šírym svetom v diaľ a diaľ dnešné Dudince sú ešte na svete vo francúzskom mestečku Vichy a v ďalekom Japonsku. Tam však nemajú svetovú atletiku, svetovú atletickú chôdzu. šport, ktorý priniesol nášmu Slovensku i svetu dvoch olympijských víťazov, majstra sveta a majstrov Európy. Jozef Pribilinec, Matej Tóth a Pavol Blažek by o tom mohli povedať oveľa viac.

Mená zakladateľov Dudinskej päťdesiatky, bývalého československého reprezentanta, neskôr vo svetovej atletickej chôdzi skvelého a známeho trénera Juraja Benčíka s jeho vtedajšími najbližšími spolupracovníkmi Milanom Belkom, Miroslavom Klusom, Jozefom Polešenským, ale aj trinástimi pretekármi – chodcami z Československa, medzi ktorými nechýbal napríklad prvý víťaz Dudinskej päťdesiatky Pavol Szikora či riaditeľ vtedajšieho rekreačného zariadenia Pezinských tehelní Jozef Bocian, ostanú pre podaktorých z nás aj symbolmi hľadania lásky k dobru, športu, zdravia, človečiny.

Tohoročný 37. ročník Dudinskej päťdesiatky bol pre internetový portál Športlandia.sk popri športovej stránke aj hľadaním lásky u ľudí, prostredníctvom zrkadla ich srdca. Tieto i ďalšie riadky by nám mali a mohli ponúknuť nachádzať cesty lásky k tomu čo nám často chýba, k ľudskej statočnosti, úprimnosti, múdrosti života, k ľudskému dobru a človečine. Majster sveta a olympijský víťaz Matej Tóth, ktorému hlavne ľudské zlo, závisť, intrigy chceli zobrať pocty, skrývajúce sa len v jeho srdiečku, sa postavil na štart atletického defilé víťazstva v tomto ročníku Dudinskej päťdesiatky po 592 dňoch nepretekania sa medzi najlepšími, skvelými, fair – play športovcami. Takú dlhú pauzu mal preto, lebo sa medzi čestných, láskavých, ľudsky a odborne statočných, vkrádajú každým dňom dnešného sveta zla a ľudskej poroby babráci, zbabelci, zlodeji, zabalení do pozlátok súčasnej svetovej mamony. Tých si všímať v týchto riadkoch nebudeme. Dávame radšej s radosťou svetu vedieť, že Matej Tóth zaslal svojim výkonom v podobe najlepšieho tohoročného času na 50 km trati z Dudiniec znova svoju vizitku kvality lásky.

Ľudská láska je vzácnym klenotom, ktorá nám umožňuje dosiahnuť aj tie najtajnejšie želania. Chvíľu sme obďaleč sledovali na popisovanom podujatí prítomného skvelého vedca, človeka, otca, doktora, Ing. Róberta Mistríka, keď sa rozprával s ďalším fantastickým ľudomilom, dobrákom, otcom myšlienok a reálnej pomoci ľuďom, športu, v tom dnešnom svete rôznorodého biznisu, keď sa rozprával s podpredsedom Slovenského atletického zväzu, Ing. Ladislavom Assványim. Práve pán Róbert Mistrík so svojim odborným tímom vedeckých pracovníkov a ďalšími pomohol obhájiť a svetu preukázať to, čo skutočný majster človečiny a svetového športu, Matej Tóth nikdy neurobil, ale bol pred svetom dlhý čas inými, z druhej strany barikády, neprávom a zámerne obviňovaný. Skvelý vedec Mistrík prišiel aj do Dudiniec bez fanfár, skromne, tíško, ale s úžasným pokladom v srdci, s výsledkom skvelej pomoci vďaka odbornosti a jej zásnub s rečou vlastného srdca zasväteného ľudskému dobru. Dlhodobý život pri športe nám dovolil mnoho krát poznať, že toto isté sa snúbi v srdci pána Ladislava Assványiho, ktorý úžasne, širokospektrálne, s ľudskou pokorou pomáha tam, kde len trochu môže. Tiež bez fanfár, veľhlasu médií, ale zato v úžasnej ťažobe zla tejto doby, ktorú žijeme.

Známy a úspešný filmový režisér Martin Hollý v jednej z mnohých debát, keď pôsobil na sklonku deväťdesiatych rokov minulého storočia v Prahe povedal: „Každé zlo je iba zblúdilá myšlienka dobra.“ Odvtedy podaktorí vnímame tých,ktorí blúznia vo svetskom zle svojimi nepremyslenými, nepodloženými výrokmi, že sa stavajú, žiaľ, do radov úbožiakov, chudákov, lebo tam chcú nachádzať útechu svojho srdca. Takých medzi majstrov zaradiť nehodno.. Až kým sa nezmenia, neprebudujú svoje životy. Písať o takých Športlandia.sk nemusí. Vážime si na strane druhej tých, ktorí túžia po úprimnej láske, získavajú verejný obdiv a úctu, prajeme im aj príslušné finančné ohodnotenie za skvelú, hodnotovo vzácnu robotu. 

Po skončení 37. ročníka Dudinskej päťdesiatky sme sa rozprávali aj s víťazom na 20 kilometrovej trati medzi mužmi, najčerstvejším majstrom sveta na tejto vzdialenosti, Elderom Arevalom z Kolumbie.

„V Slovenskej republike som po prvý raz. Našiel a stretol som v Dudinciach skvelých ľudí, ktorí ľúbia šport. Výborná organizácia podujatia, na môj zvyk trochu chladné počasie, ale o to teplejšie srdiečka pre fair – play súťaženie.“ Odkaz od majstra sveta z Bogoty všetkým prostredníctvom internetového portálu Športlandia.sk. Aj jeho tréner pán Marcelino rozdával prajným milovníkom atletickej chôdze úsmevy, lebo vo svojom vnútri dospel počas svojej vyše 30 ročnej trénerskej práci k citu poznania lásky, ktorá rodí ľudské víťazstvá. Užívali sme si v jeho prítomnosti prednosti vzájomnej komunikácie, ktoré on tiež zakladá na vzájomnom rešpekte a úcte k druhému. Všimli sme si ako sa jeho komunikáciou s jeho zverencami šinie niť vzájomného vzťahu k pretekárom, s ktorými do Dudiniec prišiel. A žal úspechy. Veď další jeho zverenec, Stefan Soto, skončil na 20 km trati druhý a na tretí stupienok v konečnom účtovaní tejto kategórie sa postavil slovenský reprezentant, člen Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, Miroslav Úradník.

„Skvelá reprezentácia armádneho športu pod logom Dukla. Prístupom, výkonmi, výsledkami. Matej Tóth a Mária Czáková dosiahli svetové časy, ktoré dnes idú z Dudiniec do celého sveta. Výborne išiel aj Miro Úradník, limit na ME do Berlína splnil aj ďalší pretekár Dukly Dušan Majdan. Videli sme tu však tiež dobré výkony medzi mladými, talentovanými chodcami. Mám na mysli Patrika Nemčoka, žiaka Základnej školy z Bacúcha, člena ŠK BCF Dukla Banská Bystrica , na kilometrovej vzdialenosti ma zaujala výkonom i talentom Kristínka Zámečníková z toho istého klubu. Celkom 30 súťažiacich v kategórii s rokom narodenia 2007 a mladších som napočítal na štarte v kategórii, kde bola Kristína úspešná. Svoj talent tam dokumentovali aj Liliana Holková a Alexandra Pastieriková.“

Takto zareagoval tesne po podujatí pre portál Športlandia.sk riaditeľ VŠC Dukla Banská Bystrica pplk. Roman Benčík, donedávna reprezentačný tréner slovenských chodcov. V mládežníckych kategóriách boli zo slovenských oddielov zastúpené AK Bojničky pri Hlohovci, Borský Svätý Jur, ŠK Borský Mikuláš,AK Bacúch, AK ZTS Martin, MŠK Žiar nad Hronom, AK ŠK UMB Banská Bystrica, AK Slávia TU Košice, ŠK ŠOG Nitra, AK Dukla o.z Banská Bystrica a najpočetnejší ŠK BCF Dukla Banská Bystrica. Pozorný divák si iste všimol, ako pekne, atleticky na svoj vek čisto kráčali za svojimi víťazstvami v príslušných kategóriách detí Jakub a Miloš Bátovskí. Ich otec, bývalý úspešný reprezentant Československa a neskôr Slovenskej republiky Miloš, pre Športlandia.sk okrem iného povedal: „V športe nič neoklameš. Láska k športu pre mňa nikdy neznamenala obetu. Život pri atletickej chôdzi ma naučil, ako je potrebné od začiatku pracovať v tréningu s maličkosťami. Tréning s vlastnými deťmi vnímam ako jednu krásnu hru, v ktorej hľadáme súlad tela a duše.“

Početné publikum zaujali medzi deťmi aj skvelé prezentácie talentovaných chodcov z Maďarska. Na štart sa ich postavilo v siedmych kategóriách celkom devätnásť. Kinga Tiziana Spiller zvíťazila na 3 km trati medzi staršími žiačkami, Dorotttya Tamás z Maďarska skončila v tejto kategórii tretia. Na stupeň víťazov sa postavila a striebro si v tejto kategórii si za 2. miesto vybojovala Karin Devaldová z AK Slávia TU Košice.

Medzi staršími žiačkami majstrovstiev Stredoslovenského regiónu bola najúspešnejšia Barbora Brnáková z MŠK Žiar nad Hronom ( celkovo skončila šiesta), druhé miesto obsadila Michaela Beličková z ŠK BCF Dukla( celkovo siedma) a tretia bola Laura Hubcejová z ATK Martin ( celkovo desiata). V kategórii dorasteniek boli oživením mládežníckych kategórií aj výkony pretekárok z Chorvátska a ďalekej Kolumbie.

Na tomto podujatí sme sa aj v rozhovore s brigádnym generálom vo výslužbe, Dr. Ivanom Čiernym zhodli, že zrkadlo srdca v mnohom ovplyvňuje nie len na športoviskách naše životy. Športovec mnoho krát inštiktívne, možno práve srdcom vidí čo sa vôkol neho deje, lebo okom v návale sústredenia nepostrehne postatné, čo sa vôkol neho deje. Chybou je, ak reč svojho srdca nepozná, neanalyzuje. Potom zvykne robiť chyby. Na škodu sebe, zavše i športu, disciplíne, v ktorej pôsobí“ boli slová bývalého dlhoročného veliteľa Dukly Banská Bystrica, ktorý tiež v prvých rokoch Dudinskej päťdesiatky pomáhal funkcionársky tomuto podujatiu, aby si prekliesnilo cestu medzi atletické svetové stálice. A tak aj 37. ročník Dudinskej päťdesiatky sa stal súčasťou pevného kalendára Európskej atletickej federácie. „Láska k športu, atletike zvlášť, ktorú dokážeme dávať a prijímať, zahŕňa potom súcit, pokoj, vďačnosť, mier, intimitu, vzťah pretekára k trénerovi, funkcionárovi, divákovi a opačne, vnímame ju svojim spôsobom aj ako službu“ zapísali sme si také zhodnotenie situácie Ing. Júliusom Nyarjásom, ktorý ako jeden z mála sa podieľa na organizovaní Dudinskej päťdesiatky celé desaťročia veľmi z blízkej vzdialenosti. Nie raz má možnosť okúsiť, pretaviť, stráviť slasti i strasti toho, čo môže priniesť len náročnosť takej organizácie podujatia, pod ktoré sa toho roku svojimi nefalšovanými prístupmi podpísali prostredníctvom svojho vedenia mesto Dudince, Slovenský atletický zväz, Banskobystrický samosprávny kraj , sponzorsky aj ďalšie inštitúcie a jednotlivci, ktorým patrí aj vďaka zo strany Športlandie.sk.

Vieme, že tým najlepším v živote dobrého človeka sú jeho drobné, bezmenné, zabudnuté prejavy dobroty a lásky. V tomto prípade k atletickej chôdzi. Preto sme sa po skvelom a fantastickom výkone opýtali Márie Czákovej, koľko rokov sa venuje tomuto športu a ako vníma hodnotu výkonu, ktorý sa na 50 km trati v kategórii žien radí v celosvetovom rebríčku na šieste miesto? Usmiala sa, chvíľu rozmýšľala a skonštatovala: „ Atletickej chôdzi sa venujem 14 rokov, začala som v športovej triede v rodnej Nitre pod odborným vedením učiteľa M. Páleníka, potom ma trénoval Peter Mečiar a dnes je to Matej Spišiak. Z dosiahnutého výsledku mám radosť, keď sa tesne po absolvovaní nad svojou prvou päťdesiatkou zamýšľam zisťujem, že vlastne som mala ešte aj rezervy. Chýbala len skúsenosť. Ale radosť z úspechu asi zostane na večnosť.“

Preto dávame tieto slová na papier, aby sa časom neznehodnotila tá úprimne prejavená sila lásky k športu, aby sa nezjavil názor, že ľudia s veľkou láskou milujúci svoj šport ostávajú zavše hluchí a slepí, sentimentálni. Pre lásku nevedia triezvo vnímať vlastné vnútorné bolesti či problémy, alebo utrpenie či problémy vonkajšieho sveta. Keď sme sa po 37. ročníku Dudinskej päťdesiatky rozprávali s primátorom mesta Dudince PaedDr. Dušanom Strieborným o stave možnej či nemožnej lásky k Dudinskej päťdesiatke zhodli sme sa, že oplatí sa pochopiť a v súvislostiach chápať silu milujúceho srdca k športu, v tomto prípade k Dudinskej päťdesiatke, ale i ostatným športovým odvetviam na teritóriu mesta.

„Dobrú tradíciu sa nepatrí zničiť, znevážiť to, čo pre Dudince, ľudí v meste, pre Kúpele Dudince.a.s, pre ďalšie organizácie na tomto teritóriu, ale i pre celé Slovensko so sebou prináša v súvislostiach. Každá láska však prináša aj boľačky, trápenie, prekážky, konflikty. Ťažko je za jednotlivcov v meste hovoriť kto a do akej miery je športom a jeho súvislosťami schopný spoznať a tým aj rozvíjať silu lásky prostredníctvom tejto aktivity. Ale na druhej strane žiť v strachu z toho, že to poznať ani každý nedokáže, znamená zamrznúť. Každá láska, a to pozná mnoho ľudí, je liekom proti strachu.“

Názor veľmi zaujímavý, veľavravný, múdry, potrebný. Dobre, že odznel. Dôvod? Duchovná prax založená na nenávisti k sebe samému, k nepoznaniu seba samého nemá dlhú trvácnosť. Musíme začať ľúbiť sami seba, objaviť a objať všetky časti svojho ja práve tak ako všetky časti sveta, aby sme pochopili vlastnú schopnosť úprimne ľúbiť. Ak úprimne ľúbime seba, nedokážeme ubližovať iným. Rozlišovať silu viny a silu svedomia, znamená v tomto prípade zároveň pochopiť a oceniť silu schopností tých, ktorí dokázali a dokazujú realizovať so všetkými nárokmi a nástrahami úspešné ročníky Dudinskej päťdesiatky. Aj preto sú Dudince skvelé, vyhľadávané, rôznorodé, aj preto môžu zostať aj v budúcnosti, vrátane nášho celého Slovenska svetové!

Jednoducho, ľudsky, výstižne to pomenovala aj predsedníčka veľmi úspešného Športového klubu BCF Dukla Banská Bystrica, Erika Karová, keď skonštatovala: "Skutočne chcieť znamená venovať veľa času zo svojho osobného voľna, zo svojho vnútra, z presvedčenia a reči vlastného srdca, odovzdať seba samého deťom, športu, všetkým, ktorí sú presvedčení, že robíme to pre zdravie, dobro, pre všetkých ktorí prídu po nás! Samozrejme, že to znamená zabezpečiť na také a podobné podujatia aj ekonomické krytie. Ale čo už len človek z presvedčenia pre ľudské dobro neurobí...." Všetky myšlienky na uvažovanie, alebo ak chcete, vyslovené a zapísané futbalovou terminológiou, správny zdravý a dravý ťah na bránu....

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Matej Tóth na trati pri občerstvovacej stanici, ktorú obhospodarovoval jeho tréner Matej Spišiak.
Foto: Ján Miškovič

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com