sviecka

„V období keď slovenskí špičkoví chodci Jozef Burcl, Viliam Martinkovič a Ján Baňár brúsili svoje ostrohy v TJ Nové Zámky, v Slávii Nitra sa pripravovali slovenskí reprezentanti Milan Gnoth a Juraj Nôta“ táto informácia mi prebleskla hlavou, keď som sa od Juraja Benčíka dozvedel, že rady športovcov Slovenskej republiky navždy na tejto zemi opustil veľmi pracovitý a húževnatý človek s viacerými akademickými titulmi docent Ing. PaedDr. Jozef Gnoth, CSc., jeden z prvých trénerov chodeckej dvojice trnavskej trénerskej školy - Juraja Benčíka a Milana Belka. Tú trénerskú školu tvorili práve Jozef Burcl a Milan Gnoth. Bolo to v období šesťdesiatych rokov, kedy tak Belko ako aj Benčík vlastne iba vnikali do tajov chodeckého športu.

Kým Jozef Burcl, Viliam Martinkovič a Ján Baňár v tom čase reprezentovali TJ Nové Zámky, Milan Gnoth a Juraj Nôta sa reprezentačne pripravovali v Slávii Nitra . Mesto pod Zoborom sa stalo jeho rodiskom, zoznámil sa tu i s kolískou chodeckého športu, aby neskôr, napríklad už v roku 1963 zvádzal na trati Praha – Brandýs nad Labem ako jediný Slovák v čele pretekov so štartovným číslom 44 v tričku TJ Nové Zámky súboj plece pri pleci s Pavlom Tomášekom zo Spartaka ČKD Sokolovo Praha, Václavom Platilom z Dynama Praha, Janom Brandejským z Dynama Praha, Petrom Brandejským z Baníka Sokolov či Alfrédom Zedníkom z Opavy.

Okrem športu rozvíjal svoju pracovnú odbornosť v oblasti poľnohospodárstva a pedagogiky. Keď v rodnej Nitre úspešne vyštudoval Vysokú školu poľnohospodársku a neskôr získal štúdiom i pedagogické minimum, pôsobil ako odborný asistent na Pedagogickej fakulte v Trnave, kde vyučoval predmet : práce na pozemku. Sústavnou mravčou, ale precízne systematickou prácou z oblasti pedagogiky a poľnohospodárstva získal docentúru a potom úspešne urobil aj vedeckú kandidatúru.

A tak, keď sa budeme v kruhu jeho najbližších rodinných príslušníkov, ale aj športových priateľov lúčiť s docentom Ing. PaedDr. Milanom Gnothom CSc. , pripomenieme si okrem už spomenutých pre neho typických vlastností – pracovitosti a húževnatosti, aj jeho skromnosť a pokoru, lebo tým sa prezentoval aj vtedy, keď ho v Slovenskom atletickom zväze poverili viesť ako prvého Slováka Komisiu chodeckého športu. Písal sa rok 1968.

Milan Gnoth sa narodil 13. septembra 1939 a zomrel vo stvrtok 19. apríla 2018. V 60. rokoch minulého storočia patril k popredným slovenským chodcom (osobné rekordy - 20 km: 1:35:10 v roku 1965 v Prahe, 50 km: 4:32:10,6 v roku 1966 v Poděbradoch), súťažil za Trnavu, Nové Zámky, Nitru i banskobystrickú Duklu. Po nešťastnej autohavárii prežil plných 17 rokov na vozíčku a posledné roky vo veľmi ťažkom zdravotnom stave. Ešte dva dni pred smrťou sa rozprával s JurajomBenčíkom, lebo bol zvedavý na atmosféru a výsledky 86. ročníka Chodeckých Poděbrad, ktoré dôverne poznal ako pretekár i ako tréner či aktívny funkcionár.

Odišiel z našich radov ďalší vzácny človek, s ktorým sa najbližší rozlúčia v utorok 24. apríla 2018 v bratislavskom Krematóriu Lamač. Česť jeho pamiatke!

J. Mazár, Športlandia.sk

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com