Športovo - spoločenský
a filozoficko - vzdelávací portál

8133

casey eichfeld

Pod organizovanie legendárneho Medzinárodného tatranského slalomu (ďalej MTK) sa svojou láskou k tomuto športu v srdci slovenskej prírody podpísali nestor vodného slalomu v Slovenskej republike, vo svete kanoistiky známy pán Ondrej Cibák, s bratom Vladom .Spolu s ďalšími nadšencami z Liptovského Mikuláša zorganizovali už v roku 1949 na sútoku dravej Belej a Váhu prvé medzinárodné preteky vo vodnom slalome. Od roku 1978 sa MTS konal na tratiach novovybudovaného areálu pre vodné športy v Liptovskom Mikuláši.

Tento rok tieto preteky zorganizovali súčasní agilní funkcionári kanoistiky už po 70-ty raz a keďže za toto krásne obdobie neboli tieto preteky nikdy prerušené, radia sa medzi najdlhšie organizovanú sériu pretekov vo vodnom slalome na svete.Tým, že táto bohatá história informuje ľudí o minulosti krásneho športu v oáze zdravia pod slovenskými majestátnymi Tatrami, umožňuje žijúcim súdiť prítomnosť. Nie len z pohľadu kanoistiky či slovenského športu, ale aj celkového života v súvislostiach.

V konkurencii zahraničných pretekárov z Poľska, Japonska, USA, Kazachstanu, Ukrajiny, Holandska či ďalších krajín sa v kategórii C1 najviac darilo Poliakovi Grzegorovi Hedwigovi z Poľska, ktorý zvíťazil pred našimi Alexandrom Slafkovským a Markom Mirgorodským. Na 6. mieste spomedzi 20. pretekárov skončil Michal Martikán a hneď za ním Matej Beňuš.

Ak sme už pri týchto menách je potrebné priaznivcom kanoistiky a čitateľskej verejnosti vôbec, priblížiť nomináciu našej reprezentácie v tejto kategórii. Tvoria ju títo pretekári: Alexander Slafkovský, ktorý získal v troch nominačných pretekoch celkom 74 bodov, Michal Martikán, ktorý si vybojoval nomináciu so ziskom 66 bodov, Marko Mirgorodský, ktorý má na svojom konte po nominačných pretekoch 62 bodov a Matej Beňuš, s 54 bodovým ziskom.

Na Medzinárodnom tatranskom slalome sa nedarilo našej najúspešnejšej vodnej slalomárke, skúsenej Elene Kaliskej, ktorá nepostúpila do záverečného finále. Zvíťazila Ukrajinka Viktorija Usová pre Kristínou Nevařilovou a Holanďankou Martinou Wegmanovou. Okrem druhého miesta zásluhou Michaely Haššovej patrilo reprezentantkám Slovenskej republiky aj štvrté miesto.

Konečná nominácia SR pre rok 2018 v K1 žien vyzerá nasledovne: Kaliská 62 bodov, Mintálová 58 bodov a Haššová 54 bodov.

Domáci pretekári sa v jubilejnom 70.ročníku Medzinárodného tatranského slalomu tešili iba z jedného prvenstva v kategórii C2, keď s istotou jazdiaci Ladislav a Peter Škantárovci prešli cieľom s jasným, takmer 3 sekundovým náskokom pred Poliakmi Filipom a Andrzejom Brzezinskimi. Tretía skončila naša dvojica Tomáš Kučera - Ján Bátik. Od druhej priečky Poliakov ich v cieli delilo 9 stotín sekundy. Bratia Hochschornerovci boli štvrtí.

V K1 medzi mužmi zvíťazil Poliak Mateusz Polaczyk pred svojim krajanom Darinszom Popielom. Tretie miesto obsadil Švéd Isak Orhstrom. Z reprezentantov Slovenskej republiky bol Jakub Grigar šiesty, hneď za ním skončili ďalší dvaja naši reprezentanti Martin Halčin a Andrej Málek.

V C1 žien bolo poradie: 1. Viktoria Wolffhardtová (Rak.) 2. Monika Škáchová 108,90 3. Soňa Stanovská a 5. Simona Maceková (všetky SR).

Reprezentačné nominácie našich v ďalších kategóriách vyzerajú aj s bodovými ziskami z troch kvalifikačných nominačných súbojov nasledovne: C2: 1. L. Škantár - P. Škantár 74 2. Kučera - Bátik 62 3. Gewisler - Skákala 58
K1 muži : 1. Grigar 66 2. Halčin 60 3. Stanovský 55 C1 ženy: 1. Škáchová 66 2. Maceková 58 3. Stanovská 5.

Lev Starew

Popis k titulnej k fotografii.
Na jubilejnom 70. ročníku Medzinárodného tatranského slalomu nechýbali v bohatom štartovnom poli ani pretekári USA. Na snímke bojuje s náročnou traťou v kategórii C1 mužov Casey EICHFELD.