chodza

„Máte skvelých funkcionárov, trénerov, športovcov. V atletickej chôdzi sveta poznám množstvo osobností, ktoré patria do siene slávy atletickej chôdze sveta. Iste by medzi nimi nemali chýbať Ukrajinec Vladimír Golubničij či československý reprezentant, olympionik Josef Doležal, strieborný na OH v roku 1952, ale i mnohí ďalší ktorí dokázali prekonávať svetové rekordy na ceste či atletickej dráhe. Mám v živej pamäti štart na podujatí , kde som šiel bok po boku s vašim slávnym a dovolím si povedať asi nenahraditeľným človekom pre atletickú chôdzu, Jurajom Benčíkom. Trénerom, ktorého na základe odvedenej roboty a jej výsledkov radím bez rozmýšľania medzi troch najúspešnejších na svete.

Mám tým na mysli skvelého Jerzyho Hauslebera, rodáka z Vilna – Gdanska, architekta atletickej chôdze Mexika. Veď skúste skloňovať špičkové osobnosti svetovej, alebo ak chcete olympijskej atletickej chôdze z tejto krajiny - José Pedrozu, Daniela Bautistu Rocha, Ernesta Canta či ďalších a zistíte, prečo tento profesor za 40 rokov svojho pôsobenia pri atletickej chôdzi má toľko úspechov, podôb ako neskôr už iba ďalší Poliak Krisztof Kiseľ, tréner slávneho poľského olympionika Korzeniovského či váš a náš Juraj Benčík“ - usmial sa Kastytis Pavilonis, dnes 73 ročný živý pamätník svetovej atletickej chôdze z Litvy.

pohronska dvadsiatka

Táto fotografia patrí histórii. Je svedectvom doby, času a odkazov. Pod Pamätníkom SNP sa rodili už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia veľké postavy a autority svetovej chôdze. Tento záber to potvrdzuje. Celkom prvý sprava stojí na štarte Pohronskej dvadsiatky štvornásobný olympionik, majster Európy v atletickej chôdzi na 20 km, pretekár Dukly Banská Bystrica Pavol Blažek. Vedľa neho je zakrytý ďalším pretekárom terajší tréner Juraj Benčík. Foto: archív portálu Športlandia.sk

Človek pri pozornom načúvaní musí zostať v šoku ak od takého športovca, skvelého trénera či funkcionára atletického diania v Litve a vo svetovej atletickej chôdzi dostáva aj informácie, akým skvelým človekom je napríklad Mauricio Damilano, ktorého na OH v Soule porazil práve náš Jožko Pribilinec.

Tak sa dostanete, trebárs, k praktikám nárastu kvality atletickej chôdze v Číne i ďalším posunom v odbornosti chápania úspechov disciplíny, ktorá napomáha zdraviu, lebo špičkoví športoví chodci zvyknú žiť vysoko nad priemerný vek radového človeka. Viktor Golubničij, olympijský víťaz na 20 km trati na LOH v Mexikuv roku 1968, ktorý dnes žije v malom mestečku západnej Ukrajiny sa dožíva krásneho veku 82 rokov a spomínaný Jerzy Hausleber zomrel v Mexiku, 13. marca 2014, keď mal vyše 83 rokov.

Takéto rozhovory aké môže viesť novinár o živote hviezd svetového športu nútia písať to, čo bežný človek zvyčajne hľadá v úspešnejšom svete, lebo nevidí, že mu to núkajú doma. Malým deťom napríklad prostredníctvom Žiackej chodeckej ligy, ktorej architektom v slovenských podmienkach nie je nikto iný, ako práve Juraj Benčík.

Kastytis Pavilonis vie dobre, čo so sebou a čo hlavne v sebe nosí náš chodecký trénerský mág.

„Idem do Banskej Bystrici vždy veľmi rád. Naši pretekári z Litvy nechýbajú na Dudinskej päťdesiatke, nechceme chýbať ani na 2.ročníku Banskobystrického chodeckého mítingu. Konfrontujeme tu tréningové postupy s tými, ktoré dlhodobo ponúka Juraj Benčík, lebo od jeho staršieho kolegu, s ktorým on tak rád rozprával, lebo mal o čom, sa už nedozvieme osobne nič. 

Robiť takým štýlom atletickú olympijskú výchovu v praxi, akú ju robíte v Slovenskej republike, vám právom môže závidieť svet. Nepotrebujem nič prikrášľovať. Chodím po svete s otvorenými očami. Včera som si všimol a očarilo ma aj krásne celoslovenské stretnutie športovcov – seniorov. Malo v Banskej Bystrici nádych skôr všestrannosti než špičkovej prezentácie Masters športovcov. Tak sa správne robí šport pre všetkých “ – povedal skôr, než opustil priestranstvo banskobystrickej reštaurácie Atlét, kde sa chodci Litvy počas svojho pobytu v Banskej Bystrici stravovali. Chodci, ktorí majú vo svojich radoch aj minuloročnú víťazku jednej disciplíny.

Na širší a ešte analytickejší rozhovor čas neostal. Tréner Kystatis Pavilonis sa so svojim kolegom, v minulosti tiež reprezentantom atletickej chôdze, ponáhľali na psychologickú časť sústredenia svojich mladých zverencov. Keď mi podával ruku jeho asistent Jozef Romaukovs, hlavou mi preletela známa myšlienka vyslovená rakúskym lekárom, zakladateľom psychoanalýzy Sigmundom Freudom, ktorý povedal, že škola síce ľudí učí, ako sa má premýšľať, nenaučí ich však samostatne rozmýšľať – na to musí prísť každý sám. Byť sám sebou vo svete, ktorý sa ťa neprestajne snaží urobiť niekým iným, je veľký úspech, ale aj veľmi zodpovedná úloha.

Organizátori 2. ročníka Banskobystrickej chôdze pod Pamätníkom SNP, Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica a Športový klub BCF Dukla sú k splneniu takej úlohy aj svojimi ďalšími aktivitami nápomocné.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotogtafii:
Rôznorodé podoby dostáva atletická chôdza vo svete. Tie slovenské sú šperkované roky, ba desaťročia skvelou odbornou robotou a fantastickými výkonmi tých, ktorých dnes pozná množstvo ľudí sveta. Na špičke pyramídy sú olympijskí víťazi Jozef Pribilinec a Matej Tóth. V úzadí svoje skúsenosti odovzdáva mladým, začínajúcim chodcom veľká trénerská postava – Juraj Benčík. Keď Martin Luther King povedal: „Máme sklony posudzovať úspech podľa výšky svojich platov alebo veľkosti svojich automobilov a nie podľa kvality svojej služby a vzťahu k ľudstvu“ kto vie či tušil, že biznis poznačí veľmi aj športové produkty svetskej slávy. Ťažko sa dnes robí šport, ešte ťažšie sa športovcom, trénerom, funkcionárom i fanúšikom píšu jeho dejiny.
Foto: archív portálu Športlandia.sk

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com