milan randl dzudo

Svoje účinkovanie na majstrovstvách sveta, ktoré sa toho roku konajú v Azerbajdžane v týchto dňoch, skončili slovenskí reprezentanti. Na podujatí roka, ktorého motívom bolo „Zem ohňa, zem džuda.“, zaknihovali striedavo úspešné výsledky. Majstrovstvá sveta otvorila jeho Exelencia, İlham Aliyev, prezident Azerbajdžanu, za prítomnosti ministra mládeže a športu, Azada Rahimova a predsedu IJF, Máriusa Visera. Vlajkonosičkou výprav bola najmladšia, len sedemnásťročná pretekárka, Daria Bilodid z Ukrajiny. Daria vo váhovej kategórii do 48 kg získala zlato.

Strešná organizácia svetového juda – IJF - stanovilo termín a miesto majstrovstiev sveta pre rok 2021 – 12.-19.9.2021. Majstrovstvá sveta budú vo Viedni. Predseda Slovenského zväzu juda, Ján Krišanda, sa zúčastnil zasadnutia IJF ako aj uvedenia džudistov do Siene slávy 2018, medzi ktorými bol aj legendárny kubánsky tréner ženskej reprezentácie, Ronaldo Veitia, ktorý je najúspešnejším trénerom džuda v histórii, nakoľko so svojimi zverenkyňami získal najviac medailí.

Nás však zaujímali vystúpenia pretekárov v kimonách slovenskej reprezentácie z VŠC Dukla Banská Bystrica, ktorú viedol v Baku Ján Gregor.Peter Žilka obsadil 9.miesto v hmotnostnej kategórii do 90 kg, v ktorej zápasilo 75 pretekárov. Po dvoch výhrach nad pretekárom z Nepálu a Dominikánskej republiky, nestačil v osemfinále na majstra Ázie Ustopiriyona z Tajikistanu .Do svetového rebríčka si však pripíše značnú porciu bodov (320 b), ktoré ho posunú bližšie k Olympijským hrám 2020 v Tokyu.

V tej istej kategórii skončil Milan Randl v 2.kole a obsadil tak delené 17. – 32. miesto, čo je z pohľadu očakávaní expertov sklamaním a nenaplnením prognóz pred podujatím. Ďalší reprezentant z Dukly, Matej Poliak, ktorý výkonom milo prekvapil na Memoriáli Zoltána Pálkovácsa vypadol hneď po svojom prvom zápase. V hmotnosti do 66 kg ho vyradil Kevin Loforte z Mozambiku. Matej nad Mozambičanom viedol na wazari, no po 79. sekundách o jeho vypadnutí rozhodol súperov ippon. K majstrovstvám sveta v džude sa na stránkach www.priekopnik.sk vrátime.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Milan Randl obohatil svojim výkonom počas svojej džudistickej kariéry nie jedno podujatie aj v hale VŠC Dukla na banskobystrických Štiavničkách. Jeho výkon mu nebol nikdy ľahostajný. Dokonca sa rozhodol vrátiť do pôvodnej váhovej kategórie. Na MS v Azerbajdžane sa mu však nedarilo tak, ako si predstavoval. Zo zdrojov blízkych portálu www.priekopnik.sk sa podarilo získať, že mal blízko na ceste do prvej šestnástky v spomenutej váhovej kategórii do 90 kg na svete, ale túto príležitosť skôr nepozornosťou, než natrénovaným výkonom - premrhal.