patrik nemcok

Nech už budú výsledky akékoľvek, hneď v úvode je potrebné pochváliť národné atletické zväzy Chorvátska, Maďarska, Slovenskej republiky, Slovinska a Českej republiky, že sa rozhodli už po druhý raz zorganizovať medzištátne päť stretnutie starších žiačok a starších žiakov v kategórii s rokom narodenia 2003 a mladších, teda v kategórii U16. Tentoraz súťažili v predposledný tohoročný septembrový deň v Maďarsku.

Celkom pretekali v 15 kategóriách tak dievčatá ako aj chlapci. Kým u dievčat sa naši tešili z jediného víťazstva v skoku ďalekom zásluhou pretekárky Renáty Vodnyanskej (členka klubu Mega Sport Dunajská Streda), ktorá skočila 5,71 u chlapcov dominoval Patrik Nemčok, člen BCF Dukla Banská Bystrica, ktorý hladko vyhral atletickú chôdzu na trati 3000 metrov. Naviac, na atletickej dráhe v osobnom rekorde 13:11,59, čím porazil druhého Maďara Lea Bánka časom o vyše minútu lepším. Druhý náš reprezentant, Michal Duda, tak isto z BCF Dukla skončil na 7. mieste a získal pre Slovenskú republiku do konečného bodového účtovania 5 cenných bodov. V cieli mu namerali čas 15:50,31 minúty.

majstrovstva sr trnava

Tohoročných medailistov z Majstrovstiev SR v Trnave sa takto podarilo zaknihovať do archívu fotografií mladých športovcov internetovému portálu Športlandia.sk. Na snímke zľava: Patrik Nemčok, Paulína Avenová, Ivana Dudová, Renáta Vodnyanszká, Andrea Švecová a Ladislav Lubenec.

Patrik Nemčok po pretekoch povedal:

„Boli to pre mňa kľúčové preteky v tomto roku. Pred rokom som skončil na druhom mieste a teší ma, že hoci utvoril Maďar Bánk národný rekord, na víťazstvo mu to nestačilo. Spočiatku sa mi išlo dobre, neskôr sa predsa len ukázala tréningová pauza spôsobená dlhším zranením. Už je to však za mnou, podstatnejšie je, že sa pre mňa atletická chôdza stala športom, ktorý ma vtiahol celého do svojej krásy i nárokov na prípravu. Ani v takej chvíli nezabúdam na svoj skvelý klub BCF Dukla, kde má atletická chôdza vypracovaný systém prípravy, ktorý je preverený skúseným tímovým vedením tak funkcionárskym ako aj trénerským. Po skončení sezóny mi padne pauza od tréningového zaťaženia vhod, sú tu školské povinnosti na Športovom gymnáziu v Banskej Bystrici a samozrejme aj krátkodobé či dlhodobejšie ciele ako prostriedok do ďalších rokov mojej prípravy. Potešili ma však v Maďarsku aj medailové umiestnenia viacerých našich pretekárov a pretekárok, škoda, že to v celkovom umiestnení reprezentačných družstiev nestačilo na vyššie priečky v konečnom poradí.“

Zaujímavý pohľad chlapca z Badína pri Banskej Bystrici, ktorého pre atletickú chôdzu motivovala ešte v 1. ročníku základnej školy bývalá reprezentantka Českoslovenka Janka Jergová – Benčíková, ktorú už 11 rokov pravidelne vídavame s mnohými inými pri organizovaní Žiackej chodeckej ligy v Slovenskej republike. Škoda len, že takých líg v iných disciplínach a v mnohých iných športoch nemáme čo do kvality z medzinárodných hľadísk na takej úrovni viac!

Zo slovenských reprezentantov sa ešte na stupne víťazov dostali okrem už spomenutých aj Andrea Švecová, študentka Športového gymnázia z Nitry, ktorá obsadila 3. priečku v behu na 300 metrov.Hneď štvrtá v poradí skončila za ňou v tejto bežeckej disciplíne Mia Fotulová zo Slávie TU Košice. Bronzové umiestnenie si vybojovala aj Lea Farkašová, ktorá si zabezpečila účasť v reprezentácii starších žiačok Slovenskej republiky v tričku Atletického klubu Nové Zámky za kvalitné výkony na M SR v Trnave a rovnako tretia Ema Ďurovská zo Stavbára Nitra. Najúspešnejším kolektívom v tomto krásnom päť stretnutí boli pretekári a pretekárky z Českej republiky.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Len s časom, dĺžkou trate na kvalitnom tartane a so sebou samým sa pretekal na tohoročnom päť stretnutí reprezentačných výberov Chorvátska, Slovenskej republiky, Slovinska, Českej republiky a Maďarska náš reprezentant Patrik Nemčok z BCF Dukla Banská Bystrica.