petra vlhova

Slovenská reprezentantka a pretekárka VŠC Dukla Banská Bystrica Petra Vlhová získala hneď v prvý januárový deň roku 2019 pre Slovensko prvý tohoročný skalp vo Svetovom pohári. V dvoch finálových jazdách paralelného slalomu porazila pod slávnymi mostíkmi Holmenkollenu v Nórsku Američanku Mikaelu Shiffrinovú. V prvej finálovej jazde bola Slovenska rýchlejšia v cieli o 21 stotín sekundy a v druhej o 18 stotín, čím svoj náskok zvýšila na 39 stotín sekundy.

V slalome ju zdolala prvýkrát v sezóne, predtým Vlhová skončila štyrikrát druhá v klasickom slalome, raz druhá v paralelnom slalome. Je pozoruhodné, že toto jej víťazstvo sa zrodilo krátko potom, čo porazila Shiffrinovú aj v obrovskom slalome. Stalo sa tak na sklonku nedávno skončeného roku 2018 v rakúskom Semmeringu. Tretia tentoraz skončila Wendy Holdenerová, ktorá v boji o bronz zdolala Švédku Annu Swennovú Larssonovú.

Petra Vlhová už v predchádzajúcich jazdách upozornila, že do Osla prišla v dobrej forme. Najskôr v osemfinále zdolala Aline Daniothovú, vo štvrťfinále Talianku Irene Curtoniovú a v semifinále Annu Swennovú Larssonovú.

Vlhová si druhým miestom upevnila svoje druhé miesto v celkovom hodnotení SP práve za Shiffrinovou. Rovnako také je súčasné poradie aj v hodnotení slalomu.Tréner Petry Vlhovej, Talian Livio Manoni dodržal svoje slová, keď po skvelom víťazstve Petry v Semmeringu povedal, že taký darček pre celý slovenský národ je potrebné obohacovať ďalšími podobnými. Hneď od 1. januára toho roku začal vyrieknutú prognózu so svojou famóznou zverenkyňou pre skvelého priaznivca slovenského športu obohacovať prakticky.

Týmto, v poradí šiestym víťazstvom vo Svetovom pohári, prekonala v zjazdovom lyžovaní Petra Vlhová skvelú Veroniku Velez Zuzulovú z reprezentačnej kombinézy Slovenskej republiky v zjazdovom lyžovaní. Teraz ju najbližšie čakajú náročné preteky v Záhrebe

Peter Hronček

Popis k titulnej fotografii:
Petra Vlhová, pretekárka VŠC Dukla Banská Bystrica, sa rozbehla zo svahov rodného Liptova do svetovej lyžiarskej špičky famózne. Aj televízne kamery z tohoročného prvého januárového dňa v podvečer ukázali, prečo zvykne mávať Shiffrinová nepokoj na duši pred štartom v každom priamom súboji s našou Petrou Vlhovoru. Táto snímka z Jasnej však už dnes patrí len histórii a je archívnym materiálom portálu Športlandia.sk.