hokej rimavska sobota

Titulok článku neklame, neprináša senzácie, ako to v kapitalistickej športovej žurnalistike často býva, obsahuje pravdu o prvom finálovom zápase tohoročnej II. slovenskej národnej hokejovej lige seniorov, ktorý odohrali včera – 9. februára toho roku v Leviciach. Mužstvá oboch klubov nastúpili v zostavách:


HK Levice: Juraj Sklenár – I. päťka Filip Kuzma, Jozef Školník – Dávid Konig, Juraj Štefanka, Adam Tužinský , II. päťka - Ivan Kohút, Dušan Milo – Ľuboš Dobrý, Jozef Mihálik, Dominik Novák, III. päťka – Vladislav Buianov, Ivan Káčer – Vladislav Bogoslovskij, Erik Šramaty, Juraj Vrťo. Po II. tretine prišiel namiesto zraneného Kuzmu (pravdepodobne zlomená ruka) Patrik Bačkor. Z hráčov v poli boli pripravení zasiahnuť do hry ešte Filip Kasana a Lukáš Moravský.Hlavný tréner: Jaroslav Matejov.

Hosťujúca Rimavská Sobota: Karol Križan – I. päťka – Michal Slovák, Matej Majerík – Ján Slovák, Peter Filipiak, Michal Šagát, II. päťka – Jakub Škantár, Denis Nociar – Denis Moroz, Tibor Koniar, Georgy Vilchinskij, III. päťka –Demid Luchnikov, Radoslav Gábor –Ivan Zorvan, Artem Dmitriev, Slavomír Buda. Do poľa boli ešte pripravení: Marek Fiľo, Peter Harvan a Patrik Strelec. Trénerom mužstva bol Ján Podkonický st.

Zápas začal už od prvej minúty vo svižnom tempe. Hneď po prvých vykorčuľovaniach na ľad bolo cítiť, že ide o dobre pripravené kolektívy. V každom z mužstiev hrali známe hokejové esá aj zo svetového či európskeho hokeja, ale i mladí hokejisti, ktorých rýchle korčuľovanie, šikovné ruky, úžasná kondícia a schopnosť doslova aj „strojovo“ kombinovať „na slepo“, roztlieskavali vyše 2 600 dlaní prítomných divákov. Samozrejme, že dirigentskú taktovku , opraty hry držali v rukách skúsení hokejoví harcovníci, na strane domácich Dušan Milo s Jurajom Štefankom, z hostí brankár Karol Križan a v poli okrem s úžasným zápalom hrajúcich Rusov Artem Dmitriev či Denis Moroz, aj kapitán Ján Slovák a Tibor Koniar. Možno, odborníci by mohli v štýle svojej náročnosti vytknúť Križanovi, že brankár takých kvalít sa musí rýchlejšie prsunúť z jednej do druhej strany brány a potom nemôže dostať gól aký mu dal v závere kvalitného stretnutia výborne hrajúci Rus v domácom kolektíve, Vladislav Bogoslovskij, ale Križan chytal naozaj skvele, fantasticky. A keďže o nič za ním nezaostával ani mladučký slovenský reprezentant Juraj Sklenár v drese HK Levice, diváci často tlieskali po ich nádherných zákrokoch, čím zároveň oceňovali korčuliarsku dynamiku v útočnom ponímaní hokeja, ktorá vychádzala z dobrého a dôsledného bránenia.

V zápase nechýbala tvrdosť, nechýbali perfektné kombinácie i veľmi slušné technické vybavenie hráčov. Úžasný potlesk si viac raz na otvorenej scéne vyslúžili celé päťky, z jednotlivcov najviac azda Jozef Mihalík na strane jednej a už spomenutý Rus Artem Dmitriev, pôsobiaci v Rimavskej Sobote. Patrí sa podčiarknuť, že i ďalší hráči ukázali v zápase veľké hokejové srdce, ponúkli fair – play hrou tej najvyššej kvality to, čo v našom kolektívnom športe mužstvám často chýba, veľké hokejové srdiečka. Divák to cítil, tlieskal, povzbudzoval a ten, ktorý neprišiel, môže ľutovať. Rekordná hokejová návšteva na dobre pripravenej ľadovej ploche, akoby chcela hokejovému Slovensku povedať, že II. liga nechce, nemôže a nemá právo byť dehonestovaná nešportovými, nekalými prístupmi podaktorých funkcionárov Slovenského hokejového zväzu, najmä tých, ktorí v jeho vedení zastupujú extraligový hokej a v hokejovom dianí Slovenskej republiky hľadajú niečo iné, nie zdravo nastavené pravidlá súťaživosti. Slovenský hokejový divák nie je sprostý! Hokej miluje, lebo tak ho naučil funkcionárske, hráčske i trénerské veličiny tejto krásnej hry pochádzajúce zo Slovenska a žijúce na Slovensku.

Hokej a biznis je krásne spojenie, ale v hokeji nemôžu platiť tie isté pravidlá ako v biznise,. Ak sa o toto niekto snaží je to choré, nie len neslušné. Ak sa v nižších slovenských súťažiach funkcionárske, trénerské a hráčske zoskupenie snaží presadzovať štýlom svojej roboty jeden honosný a potrebný cieľ – lákať fair – play spôsobmi diváka na krásne štadióny, a na ich ľadové plochy tisícky rodičov a detí, aby si hokej vybrali ako vážnu športovo – spoločenskú či sociálnu zábavu, v zárodku sa sname vyplieniť z hokeja parazitov. To sa v tomto prípade všetkým aktérom prvého hokejového súboja II. SNHL medzi Levicami a Rimavskou Sobotou podarilo. Aj vďaka športovej atmosfére zásluhou oboch prítomných Fans klubov na zápase. Boli dominantní v sústavnom povzbudzovaní nápaditými prejavmi svojej náklonnosti svojim miláčikom, ale dokázali oceniť aj snahu súpera, hlavne korektnosť v súperení o spoločný cieľ – nevyhrávať nekalými spôsobmi za každú cenu. „ Nekalé víťazstvá a výhry za každú cenu sú Pirhove víťazstvá“ – povedal jeden z nich. Napíšme úprimne, domáci mali v tomto zápase o ten gólik „navrch“ preto zvíťazili.

Skúsený tréner Ján Podkonický, ktorý pôsobí v Rimavskej Sobote už druhú hokejovú sezónu a medzi objektívnou hokejovou pospolitosťou je váženou,vážnou a z mnohých hľadísk aj úžasne vzácnou osobnosťou za vlastné hráčske hokejové prvky a stupeň hernej kvality ešte z dresu Zvolena dobre vystihol, keď po zápase portálu www.sportlandia.sk povedal:

„Hokej sa hrá pre divákov. Je dobré, že kvalita hráčska, osobnostná, herná, motivovala nádherné hokejové prostredie aj v tejto hale. Nechýbali tu skúsení, bývalí hokejisti a tréneri či funkcionári nie len špičkového hokeja, medzi ktorými som stretol aj veľa kvalitných mladých trénerov, ale páčilo sa mi, že tu bolo množstvo hokejových zanietencov aj zo slovenského vidieka. Na taký hokej budú chodiť aj s deťmi celé rodiny, ak budú vedieť, že sa hrá fair – play zápas v súťaži, ktorú nemá právo pre svoj prospech niekto zneužívať. V našom hokeji sme mali a máme množstvo skvelých hokejistov technikov, bojovníkov, tvorcov hry. Neodháňajme talenty z hokeja a potom nelákajme lízatkami deti do škodlivých praktík hry, ktorú Slovensko milovalo a miluje.. Spájajme sa a nerozbíjajme pre hokej. Ak máme na špičkových zápasoch II. ligy vyše tisícové návštevy v Leviciach, Bardejove, Púchove, alebo vysoký stupeň fair – play súťaživosti v I. SNHL napríklad v klube Považskej Bystrice, či v iných kluboch naprieč Slovenskom, nehazardujme s tým. Vyžeňme radšej čím skôr špekulantov a príživníkov na hokejovej cti tých, ktorí pre náš hokej pracujú úprimne. Máme takých veľa. Súhlasím, učme sa od múdrejších a kvalitných. Ale poctivej a poctivou robotou v prvom rade. Hokejový priaznivec i múdry rodič to cíti. Viem o čom hovorím. Mňa dnešný súboj, atmosféra i vysoko kvalitné výkony samotných hráčov i rozhodcovskej trojice veľmi potešili.“ 

Veľmi vážne slová pre slovenský hokej, slovenský šport, pre naše životy. Z hokejového prostredia, ktoré pre pozorného žurnalistu prinieslo mnoho postrehov a výziev venovať sa tomu, čo robí Slovensko krajším, ešte vyspelejším a slušnejším s ponúkanými serióznymi atrakciami aj pre celý hokejový svet. Veď ten sa, čo nevidieť, zíde práve pod Tatrami na blížiacich sa MS.

Tí, ktorí sa teraz sústreďujú na dianie v našom hokeji, začínajú skloňovať pred finálovou odvetou mnohé otázniky: Prečo tak a nie inak? Budú mocnejší, ale nie kvalitnejší ešte stále rozhodovať?... Budú extraligoví hráči dávať bodky za súťažami, v ktorých na ich hru nebude slovenský divák zvedavý, lebo tak sa stáva hokejové prostredie neférovým?! Veď slovenský hokejový vidiek vie čo znamená pripraviť súťaž tak, aby zo športu, v ktorom pôsobia ziskuchtiví (zo slušnosti im ešte nebudeme dávať verejné prívlastky) mali vlastný biznis, nie hokejovú krásu, šľachetnosť, zdravú a nie dravú výchovu. Hokej i hokejisti peniaze potrebujú. Nepotrebujú to, aby o ich férovom rozdelení rozhodoval jeden, dvaja biznismeni! Ešte je čas pre všetkých, odstrániť neduh, ktorý znova raz v krátkom čase slovenskou hokejovou pospolitosťou prebleskol I s mnohými nezodpovedanými otázkami.

A na záver nášho komentára ešte štatistické údaje:

Prvý finálový súboj 2. hokejovej ligy v sezóne 2018/2019
HK Levice - HKM Rimavská Sobota 3:2 (1:1, 1:0, 1:1) stav série do 16. februára 2019, kedy oba celky odohrajú druhý finálový zápas je 1:0.
Góly: 5. Juraj Štefanka , 34. Jozef Mihalík ( pri vlastnom oslabení ); 53.Vladislav Bogoslovskii - 16.GeorgyVilchinskiy 49. Iva Zorvan ( v presilovej hre tečovanou zmenou strely).
Strely na bránu a mimo nej: 41:32. Vylúčenia( bežné, vyplývajúce z nasadenia a snahy herne sa presadiť): 5:6 na 2 min. Presilovky: 1:1. Oslabenia: 1:0. Rozhodcovia:Druga - Stankovič, Paulík. Diváci:niečo vyše 1300.

Prvý súboj o 3. miesto
MŠK Púchov - HK Bardejov 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
Góly: 18. Patrik Ladecký; 39. Martin Panáček - 3. Marcel Pavlovský; 22. Samuel Holéczy; 29. Peter Česelka; 60. Marek Duračinský; 60. Peter Bartoš 
Strely na bránu: 41:40. Vylúčenia: 6:6 na 2 min. Presilovky: 0:0. Oslabenia: 0:0. Rozhodcovia:Štefik - Znak, Hanko. Diváci: 289.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Z tohto kolektívu poslal na ľad tréner Ján Podkonický (na snímke v druhom rade druhý zľava) na ľad v Leviciach 3 veľmi konsolidované a herne skvelé pätice, opierajúce sa o výborný výkon Karola Križana v bráne.

Foto: archív Jána Podkonického st,.

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com