rimavska sobota levice

Ten, kto prišiel v Rimavskej Sobote do hokejovej haly na druhý finálový zápas o víťaza II. slovenskej národnej hokejovej ligy v sezóne 2018/2019 urobil dobre. Znova zažil drámu, akú vie hokej zrežírovať, ak sa hrá s nasadením a fair – play. Na Gemeri tomu tak 16. februára toho roku bolo. Už od úvodných minút bolo zrejmé, že pôjde viac o útočné poňatie hokeja, v ktorom budú rozhodovať detaily.

Každá tretina bola iná. V tej prvej za šesť minút dostali hráči v bielo – čiernom oblečení, teda domáci, svojho súpera pod úžasný tlak. Viac raz preverili skvelého reprezentačného brankára Slovenskej republiky do 20 rokov, Juraja Sklenára, v bráne Levíc aj preto, lebo s nasadením hrajúci hostia boli za šesť minút dvakrát tesne po sebe na trestnej lavici. Najskôr v necelej 3. minúte v útočnom pásme zbytočne fauloval Juraj Štefanka a o pár minút na to si šiel oddýchnuť na lavicu hanby aj jeho pravý krídelnik v I. útoku David Konig.

Keď sa zverenci trénera Jána Podkonického snažili roztočiť pred Sklenárom hokejový kolotoč, naturalizovaný Rus, Denis Moroz, v snahe o zisk puku hákoval protihráča a tým dal podnet pre zeleno – žltých k zvýšeniu útočnej ofenzívy. Stalo sa. V bráne Rimavskej Soboty čaroval skúsený Karol Križan, hostia boli v zakončovaní počas I. tretiny priamočiarejší, viac sa tlačili pred jeho bránu, umne vykrývali a menili miesta v priestore pred Križanom a dočkali sa vedúceho gólu.

Celá pätica hráčov Rimavskej Soboty ostala stáť na ľade, viac sa prizerala útočnej kombinácii po ose Bogoslovskij, Kasana, hlavne Nociar nechal Kasanovi priestor na krásnu prihrávku Šramatymu a v 16. minúte bolo 0:1 práve po strele Šramatyho. Celých 20 minút to bol vyrovnaný boj i keď na zápase prítomný trénerský veterán Eduard Giblák, ktorý viedol československú hokejovú mládežnícku reprezentáciu, keď v nej hrávali Jágr, Čechmánek, Šlégr a ďalší, neskôr hokejisti svetového formátu, pre portál www sportlandia. sk povedal:

„Hostia vyhrávajú, sú dôraznejší a hokejovejší na puku, viac o sebe vedia, domáci sa dávajú vytláčať v útočnej retine do rohov od brány, ale hokej sa hrá na 3 tretiny. Uvidíme, čo bude ďalej.“

Udrel klinec po hlavičke. Videli sme spolu s veľmi hlučnými divákmi v športovo peknom prostredí, že II. tretina bola o niečo hokejovo slabšia, ale ponúkla tesne pred záverom výsledkový zvrat. Keď sme registrovali z oboch strán viacero nepresností, Levice až do 39. minúty umne kontrolovali vývoj zápasu. Vtedy dal pomerne ľahkou strelou od modrej Vilčinskij prvý gól Rimavskej Soboty a keďže od 35. minúty vyhrávali Levice po góle Mihálika 2:0, znížil ich vedenie na gól. Ani nie za 50 sekúnd utešenou bombou vyrovnal domáci Slovák a diváci právom očakávali v III. tretine hokejový vrchol tohto súboja. Skvele v ňom demonštrovali svoj hokejový kumšt, kolektívnym poňatím, enormnou snahou po víťazstve hokejisti Rimavskej Soboty

Brankár Sklenár sa znova viac raz ukázal ako veľmi vzácna hokejová akvizícia na ľade v dese Levíc, ale v 53. minúte azda najlepší hráč na ľade, Rus Dmitrijev, ho nádhernou strelou prekonal a dal gólovú bodku za súbojom, ktorý bol dramatický do posledných sekúnd. Útoky sa prelínali zásluhou hokejového kumštu z oboch strán pred Križanom či Sklenárom, skóre sa však nemenilo. Obaja „gólmani“ boli pozorní.

Necelú minútu pred záverečným hvizdom objektívnej rozhodcovskej štvorice Druga, Gajdošík – Stankovič, Staššák si hosťujúci trénerJaroslav Matejov vybral oddychový čas. Hostia odvolali Sklenára z brány, ešte pár sekúnd pred záverečným hvizdom nebezpečne vystrelili na Križana, ale puk šiel z dobrej pozície tesne vedľa. Rimavská Sobota vyhrala o gól zaslúžene, lebo jej hráči vyvinuli viac úsilia hlavne v poslednej tretine po víťazstve.Hostia za stavu 0:2 v II. tretine podľahli sebeklamu, že víťazstva sa zvyknú rodiť aj ľahko. Keď sa snažili vrátiť do reálu, narazili na odpor súpera. Ukázalo sa, že na výsledkový zvrat už bolo neskoro.

V sobotu 23. februára toho roku, na neutrálnom ľade, najpravdepodobnejšie v Brezne, to bude isto znova boj na ostrie noža.

K zápasu, ktorým Rimavská Sobota vyrovnala finálové skóre na 1:1 mužstvá nastúpili takto:
Rimavská Sobota: Karol Križan – Michal Slovák, Matej Majerík, Jakub Škantár, Denis Nociar, Demit Luchnikov, Radoslav Gábor – Ján Slovák, Peter Filipiak, Michal Šagát, – Denis Moroz, Tibor Koniar, Georgy Vilchinskij,–Ivan Zorvan, Artem Dmitriev, Slavomír Buda.
HK Levice: Juraj Sklenár – Filip Kuzma, Jozef Školník, Ivan Kohút, Dušan Milo, Vladislav Buianov, Ivan Káčer – Dávid Konig, Juraj Štefanka, Adam Tužinský – Ľuboš Dobrý, Jozef Mihálik, Dominik Novák – Vladislav Bogoslovskij, Erik Šramaty, Filip Kasana..

Zo zápasových štatistík: Vylúčení: 4:5, presilovky 0:0 ( pozoruhodnosťou bolo, že pri vylúčení hosťujúceho Koniga, Levice v I. tretine súperovi za 2 minúty takmer nepožičali puk a Rimavská Sobota hrajúca o jedného hráča viac sa nedostala do súperovho obranného pásma. Aj taký vie byť hokej). Strely na bránu: 33:40, v poslednej tretine 12:13.

Keďže sa nám nepodarilo oficiálne zistiť počet platiacich divákov, našim odhadom zápas sledovalo do 800 ľudí.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Hokej v II. slovenskej národnej lige je znova kvalitnejší. Dokumentujú to aj finálové súboje hokejistov Rimavskej Soboty a Levíc. Dráma o víťaza vrcholí. Radosť z každého gólového úspechu je úžasná. Brankársky súboj skúseného Karola Križana a mladého reprezentanta Slovenskej reprezentácie U 20 Juraja Sklenára sa dostáva do záverečného rozuzlenia. Kto sa z nich bude tešiť viac? Objektívny divák vie oceniť za každej situácie hokejovú krásu. A hokej by sa mal hrať v prvom rade pre divákov.
Snímka: archív redakcie