hokej

Nemusím vyhrať za každú cenu, ale musím žiť v pravde. Nemusím mať úspech za každú cenu, ale musím sa správať podľa svojich zásad. A aká je tá hlavná zásada? V prípade dejiska tretieho zápasu o víťaza II. hokejovej ligy seniorov pre sezónu 2018/2019 medzi MHK Rimavská Sobota a HK Zvolen by mal podľa mňa rozhodnúť žreb o jednom z troch, ktorí sa o organizovanie zápasu zaujímali.

Vraj zaujímali sa HK Brezno, HK Prievidza a HK Detva. Prečo? Organizátor súťaže, v tomto prípade Výkonný výbor SZĽH nerozhodol dávno pred skončením súťaže o mieste prípadného tretieho stretnutia. V hre, po mnohých funkcionárskych rošádach, odôvodňovaných rôznorodo, rozhodol Výkonný výbor SZĽH, bez prítomnosti zástupcov klubov HK Levice a MHK Rimavská Sobota, že hrať sa bude v Detve. Vraj, žrebom!

Prečo potom bez prítomnosti zástupcov oboch klubov? Vraj preto, lebo im už nestihli dať pozvánku na také dôležité rozhodnutie. Smiešne. Pravdivé? Asi áno i keď na základe spôsobu, ktorý je obsiahnutý v tomto výroku o pravde: „Každá žena dokáže urobiť z muža milionára, pravda len z toho, ktorý bol predtým miliardárom.“ Tento výrok vyslovil slávny komik Charlie Chaplin. Dnes vie každý, len trochu sa zaujímajúci v Slovenskej republike o dianie v II. hokejovej lige, že v tej I. lige seniorov ostane čierny Peter najpravdepodobnejšie pre mužstvo Prešova. Hrajúce ako rezerva Zvolena. Ak sa tak nestane, potom to budú juniori Nových Zámkov. A namiesto tých by mohli na kvalifikačný zápas o zotrvanie v I. lige nastúpiť hráči extraligových Nových Zámkov. O tom sa už dosť popísalo, pohovorilo. Aj tu bude iste v reglemente súťaže obsiahnutý právne problém dokonale. Prečo a načo potom tá „čaplinova“ zábava? Hlavne, ak sa pomaly verejne hovorí, že Rimavská Sobota ani hrať veľmi I. ligu nechce? Prečo potom toľko divadla a zákulisných prekáračiek.?..

Na finálové zápasy o víťaza II. hokejovej ligy prišlo podľa mojej mienky okolo 2 500 divákov. Neviem, koľko príde na to tretie? Domnievam sa, tiež dosť záujemcov. Iste medzi nimi nebudú chýbať ani takí, ktorí vedia rátať gazdovským rozumom, ani také, ktorí mali a majú radi Chaplina. Ja som mal a stále ešte chcem mať rád hokej ako jednu veľkú aj novinársku lásku. Kým sa cnosť nevypláca už tu, v tomto prípade v našom slovenskom hokeji na ľade, bude etika márne horliť... Reálna zmena vo vzťahu ľudí k majetku a nadobudnutiu statkov vďaka hokeju by pomohla slovenskému hokeju väčšmi, ako prikázania...

Možno aj preto už po zápase HK Levice – Rimavská Sobota mi od srdca jedna veľká láska odpadne. Ale to už bude iba môj problém...Tak ako je problémom niekoho odstaviť z hry o prípadnú účasť v súboji o I. ligu seniorov, konkrétne odstaviť mužstvo HK Levice. Levice majú na svoju účasť k splneniu cieľa za sebou zatiaľ 2 finálové zápasy, ak nepočítame play – off zápasy v II. lige skupiny Západ, ktorú vyhrali po fair – play stretnutiach. Za účasti ďalších tisícok divákov. Teraz im stanovili ďalšie prekážky chaplinovsky ladení funkcionári. Na rozdiel od Chaplina, nie majstrovsky, ale záškodnícky. Spoza bučka. Kdeže, vôbec nie funkcionári z Výkonného výboru SZĽH. Veď tam sa deje všetko podľa pravidiel. Pripravených tak, aby vyhovovali reálnym predstavám reálnych funkcionárov. Divák nech ide bokom. Ten druholigový i ten, ktorý nevie čo je vlastne v hre. A že s nimi odíde i jeden novinárik? Ten hokej nespasí. Veď v hre nie je prakticky nič. 

A teraz znova za seba: V mojom prípade iba reč vlastného srdca. S jedinou otázkou: Prečo ? O všetkom viac a konkrétnejšie po treťom finálovom zápase o víťaza II. ligy a potom po kvalifikačnom zápase o postup či zotrvanie v lige prvej. Nuž a práve tam je skryté tajomstvo odpovede na otázku: Prečo?

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Vraj, v slovenskom hokeji a o slovenskom hokeji čudné a cudné fotografie neexistujú?..
Foto: teraz už aj archív www.sportlandia.sk ( veď čo? Hokej ako hokej...)

 

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com