hk levice majstri

Po včerajšku je rozhodnuté. Skvelú hokejovú trilógiu ukončili na ľade v Detve pred zrakmi bezmála 1 400 divákov hokejové mužstvá Levíc a Rimavskej Soboty celkom odlišným rozložením hokejovej kvality, než tomu bolo v predchádzajúcich zápasoch. Kým v prvých dvoch finálových súbojoch bol výsledok skóre otvorený do posledných sekúnd veľmi kvalitnej hry zo strany oboch súperov, v Detve tvrdili hokejovú muziky lepšie hokejisti v žlto – zelených dresoch.

Odborníci, medzi ktorými nechýbal ani od minuloročného septembra tréner extraligového HKM Zvolen, Andrej Podkonický, ktorý sa už objavil aj v úlohe asistenta reprezentačného trénera na striedačke seniorského „A“ mužstva Slovenskej republiky sa zhodli, že Levice boli v zápase lepším mužstvom a zaslúžene zvíťazili. Hosťujúci tréner Ján Podkonický, bývalý úspešný hokejista známy vyspelými analýzami stavu súčasného hokeja v SR, po zápase portálom www.sportlandia.sk a www.svetsportu.sk povedal:

„V tomto rozhodujúcom zápase zvíťazili Levice zaslúžene. Zablahoželal som svojmu trénerskému kolegovi z Matejovovi z Levíc i športovému riaditeľovi Marcelovi Ozimákovi, ale aj naše mužstvo hokejových amatérov vo finálových súbojoch demonštrovalo často skvelý, profesionálny hokej. Nakoniec, odrazilo sa to na návštevách v hľadisku či už v Leviciach, alebo doma v Rimavskej Sobote, výnimkou nebola Detva. Očakávam, že už najbližší ročník nebude registrovať hokejový amaterizmus, funkcionárske nedostatky v riadení podľa mojej mienky, kvalitných celoslovenských hokejových súťaží. Tá skončená, druholigová medzi seniormi sa rovná lige prvej, ba podaktoré dvojice či trojice sú hernou kvalitou extraligové.“

Pre čitateľskú zaujímavosť, viaceré divácke skupinky sa v prestávkach spomínaných troch hokejovo kvalitných finálových súbojoch ( videlo ich spolu takmer 4000 – slovom štyritisíc divákov – pozn. autora článku) iba uškŕňali nad tým, ak niekto porovnával tieto zápasy s organizovaním zápasu veteránov v Banskej Bystrici. Ak povedal, že kvalita bola na hokejovo – vodnopólových banskobystrických Štiavničkách, dostalo sa mu úprimného, ale smutne ladeného výsmechu. Medzi tými, ktorí hodnotili popisované finálové súboje medzi HK Levice a Rimavskou Sobotou z pohľadu kvality s úctou a rešpektom bolo i dosť vážnych trénerov, bývalých hokejistov - úspešných reprezentantov, dokonca i medailistov z MS či OH, ale i športovcov, trénerov či funkcionárov z iných športových odvetví.

Samotný zápas v Detve už od úvodných sekúnd naznačil, že hráči Levíc súperovi nič ľahko nedarujú, rýchle, dôrazne, šikovnou prácou rúk s hokejkami a pukom upozornili skúseného Križana, ktorý bol dominantnou osobnosťou v predchádzajúcich finálových súbojoch, že to nebude mať brankársky ľahké ani v súboji treťom. Po necelých dvoch minútach hry kapituloval po strele od Koniga k bližšej tyčke. Rimavská Sobota pôsobila od úvodu herne a kombinačne zakríknuto, oveľa pomalšie pracovala s pukom, dokonca pomalšie ako u jej hráčov bolo zvykom - korčuľovala a veľmi strnulo sa dostávala pred mladého Sklenára v bráne Levíc.

Zásluhou obrannej chyby pri oslabení Levíc pred Sklenárom dala Budom po svojej prvej priamej strele na bránu vyrovnávajúci gól, ale o 11 sekúnd už bolo po úniku trojice J. Štefanka – Tužinského a Bogolovského znova vedenie v rukách hokejistov Levíc. Práve Bogolovskij po krásnej a rýchlej kombinácii dal druhý gól, aby o necelú minútu po nahrávke Šramatyho Vrťo upravil stav po I. tretine na 3:1 v prospech svojho kolektívu.

Znie to neuveriteľne, ale pravdivo, v hre piatich proti piatim hokejisti Rimavskej Soboty v I. tretine poriadne v bráne Sklenára ani neohrozili. Mnohí prítomní tvrdili, že sa viac venovali všetkému inému, len nie vlastnej hokejovej hre. Nezávideli sme trénerovi Podkonickému jeho situáciu ani to, že už v I. tretine vybral oddychový čas pre svoje mužstvo. V II. tretine pribudlo vylúčení, ďalší gól v sieti Križana z hokejky Ivana Kohúta, keď hrali Levice presilovú hru.

Divácke tábory boli rozdelené, ten z Levíc tvorilo do 300 priaznivcov svojho mužstva, živo najmä v prvých minútach povzbudzovalo prinajmenšom toľko fanúšikov hokejistov Rimavskej Soboty. Často im pomáhali hlasivkami i skupiny domácich skalných, medzi ktorých patrilo i niekoľko hokejistov extraligovej Detvy. V úvode III. tretiny sme sa všetci pozerali v reále na bitku. Rusa Lichnikova v drese Rimavskej Soboty s Mihálikom, hráčom Levíc. Všetkému dali koniec rozhodcovia o čom svedčia i štatistické údaje z tohto súboja. Jeden z nich dokonca vyniesol Lichnikova na trestnú lavicu pod vlastnou pazuchou, lebo tam po ich verdiktu ísť nechcel.Tretia tretina po spomenutej bitke bola hodnú chvíľu zo strany hráčov Levíc opatrnejšia, ale puk hokejistov Rimavskej Soboty nepočúval aj keď hrali presilové hry.

Záverečné minúty už boli úplne v herne kvalitnejšej réžii mužstva Levíc, lebo nalomená psychika z vylúčení, ale podľa nás možno aj z prílišného úsilia chcieť vyhrať, ale herne nedokázať tvoriť, urobili svoje Keď dal piaty gól Levíc Šramaty a zaznela záverečná siréna,. hráči oboch mužstiev prevzali medaily a poháre, ďakovali divákom v hale a iste budú ešte dlho analyzovať svoju skvelú hernú hokejovú trilógiu súboja, ktorému sa rozhodne budeme venovať analýzami aj na spomenutých internetových portáloch z viacerých hľadísk a prostredníctvom viacerých publicistických žánrov.

Najbližšie to bude komentár k pripravovanému prvému kvalifikačnému zápasu medzi mužstvami Prešova a Levíc o zotrvanie resp. postup do I. ligy. Hrať sa bude na ZŠ vo Zvolene v najbližší utorok.

HK Levice 5:1 HKM Rimavská Sobota (3:1; 1:0; 1:0)
Góly: 2. König D. (Šramaty, Buianov), 11. Bogoslovskii (Tužinský, Štefanka st.), 12. Vrťo (Šramaty), 34. Kohút (Mihalík, Dobrý), 60. Šramaty (König D., Kasana) – 11. Buda (Zorvan)
Zostava LV: Sklenár – Kuzma, Školník, Bogoslovskii, Štefanka st., Tužinský – Kohút, Milo, Dobrý, Mihalík, Novák – Buianov, Káčer, König D., Šramaty, Vrťo – Bačkor, Kasana, T. Segíň. Do brány bol pripravený Búry.
Zostava RS: Križan – Majerík, Slovák M., Koniar, Slovák J., Šagát – Gábor, Nociar, Filipiak, Moroz, Vilchinskiy – Matúška, Škantár, Buda, Dmitriev, Zorvan – Luchnikov, Fiľo, Havran, Strelec
Strely: 42:26
Vylúčenia: 6:9 na 2 min.. navyše J . Slovák (RS) – 10 min. napádanie rozhodcov, Mihalík (LV) – 10 min. bitka, Luchnikov (RS) – 5+ do konca zápasu (bitka), Križan (RS) – 10 min. nešportové správanie sa.
Presilové hry: 2:1

Jozef Mazár

Popis k titutlnej fotografii:
Pred finálovými súbojmi o titul majstra Slovenskej republiky v sezóne 2018/2019 medzi seniorskými mužstvami Rimavskej Soboty a HK Levice sme uverejnili 10. februára toho roku fotografiu MHK Rimavskej Soboty. Dnes sme si dovolili prevziať foto záber z webovej stránky HK Levice záber, na ktorom približuje jeho autor atmosféru víťazného kolektívu rozhodujúceho finálového súboja o majstra SR v II. lige tesne po zisku titulu i zlatých medailí.