hk levice

Tí, ktorí sledujú objektívne dlhodobejšie náš slovenský, či predtým sledovali československý hokej vedia analýzami zo svojich pohľadov dedukovať jeho klady a zápory. Prvé kvalifikačné stretnutie o účasť v novom ročníku I. hokejovej ligy, žiaľ, upozornilo, že terajší Výkonný výbor SZĽH sa musí pred slovenskou hokejovou verejnosťou, ak jeho členovia v sebe nosia aspoň štipku súcitu, veľmi červenať. Organizačnou schémou i praktikami ponížili II. ligu neprávom do stavu, že funkcionári, tréneri či samotní hokejisti, fanúšikov nevynímajúc sú podpriemerní, menej kvalitní ako tí prvoligoví či extraligoví.

Netvrdíme a spomenutý kvalifikačný zápas medzi zostupom z I. ligy ohrozeným Prešovom a HK Levicami, ktoré vyhrali II. ligu po nádherných hokejových finálových dueloch s Rimavskou Sobotou, že tieto mužstvá dosahujú výkonmi extraligovú hodnotu. Ani nemôžu, nie sú profesionálne. Rozhodne však učia láskou k hokeju viacerých členov súčasného vedenia SZĽH, presnejšie hlavne podaktorých členov jeho výkonného výboru hokejovej abecede cez reč vlastných hokejových srdiečok.

Zápas Prešov – HK Levice (2:8) na poloprázdnom hokejovom štadióne ukázal v plnej nahote ako si Výkonný výbor SZĽH ctí či nectí, nie len podľa našej mienky, všetkých, ktorí písali dejiny II. ligy seniorov v hokejovom ročníku 2018/2019. Už to, že zápas o účasť v prvej lige rozhodli odohrať na pravé poludnie. Čo tam členov, pardón, podaktorých pánov z Výkonného výboru SZĽH, že sa hralo so začiatkom pol hodiny po obedňajšom zvonení. Zo strany Levíc sa však hral majstrovský hokej. Chlapci v žlto – zelených dresoch predvádzali nádherné hokejové kúsky zrejme aj preto, lebo ich vedenie, trénerský i hráčsky kolektív neodradili ani čudné móresy, ktoré zo strany vedenia SZĽH k tejto súťaži v ročníku 2018/2019 pretrvávali.

Levice hrali technický, priamočiary, rýchly a kultivovaný hokej. SZĽH vyslal k tomuto zápasu iba trojicu rozhodcov. Muži v pruhovaných dresoch, Norbert Druga –Filip Crman, Peter Hanko stretnutie zvládli. Menej už boli spokojní hráči Prešova. Okrem I. pätorky, v ktorej herne dominovali veterán Pucher s Haščákom, ostatní hrou nedosahovali ani priemer II. hokejovej ligy seniorov. A tak, vlastne, zápas samotný bol pre Levice celkom slušným, ale pre amatérsky klub, zrejme i drahým tréningom. Ba pozorný divák nezabudol dodať: Tento kvalifikačný zápas bol aj upozornením pre funkcionárske súkolie SZĽH, že popredné mužstvá v II. lige , okrem už spomenutých Levíc a Rimavskej Soboty, teda aj Bardejov, Púchov a možno i zopár ďalších by v I. lige obstáli herne i divácky ďaleko lepšie ako napríklad spomenutý Prešov či extraligovými hráčmi nahradení juniori Nových Zámkov,ktorí skončili úplne na dne prvoligovej tabuľky, hoci na ich zápas neprišlo veľa raz ani v domácom prostredí viac ako 20 (dvadsať) divákov. V II. lige videlo 3 finálové súboje dokopy takmer 4 000 divákov. A počas nich rozhodne kvalitou nadpriemerné zápasy z pohľadu úrovne tých, ktoré zvykli hrávať mužstvá v I. lige ak na seba narazili napríklad Michalovce s Martinom, alebo Skalica s Martinom či Michalovce so Skalicou...

Slovenský hokej má aj dnes talentované deti, talentovaných trénerov a schopných funkcionárov v mládežníckom hokeji. Ak im chýbajú peniaze na zvýšenie kvality hry, tak často aj preto, lebo nastolené a nie často verejne približované, skloňované a hlavne odstraňované problémy, nachádzajú na najvyšších poschodiach slovenského hokeja urobiť v tomto smere zmeny k lepšiemu. Zajtra sa hrá vo Zvolene v poradí druhý kvalifikačný zápas. Možno ponúkne viac hrou hodnotiť konkrétne hokejové dianie na ľade. To dnešné bolo jednoznačne jednostranné. Tréningové pre kolektív HK Levice, lebo tam sú pravdepodobne naučení nárast kvality každej práce v hokejovom dianí registrovať inak, ako bolo linkované v riadení prvo a druholigových súťaží v práve končiacom sa hokejovom ročníku 2018/2019. Iné boli zlaté a úspešné hokejové časy, keď prvoligové oddiely boli zásobárňou kvalitnými hokejistami pre majstrovský Slovan či majstrovské Košice. Vtedy sa v hokejovom hnutí ctil múdry hokejový rozum, aby napríklad Libovci, Lukáčovci, Rusnákovci, Tajcnárovci, Kuželovci zdobili špičkový hokejový svet, aby metodiku Horského prekladali do anglického jazyka a Dzurillu, Golonku či ďalších im podobných zdobili prívlastky – hrdí na svoju vlasť, na rodnú hrudu, lebo si uvedomovali ako mohli cibriť svoj talentovaný hokejový rozum v prospech ďalších z oveľa neskorších generácií. Ale vtedy sa amatérske súťaže dospelých hrávali počas sobôt a nedieľ, peniaze boli v športe druhoradé, na prvých priečkach bolo skloňované umenie baviť tribúny hokejovým kumštom, motivovať mladých pre krásu a pôžitok z tejto hry, uznávať osobnosti, ktoré ich pre také spôsoby vychovali a vyslali do sveta hokeja. Veru, aj také súvislosti ponúkli situácie, ktoré dozreli až do takej hokejovej prezentácie, ktorá naplnila históriu prvého kvalifikačného zápasu medzi Prešovom a Levicami o účasť v I. lige pre hokejovú sezónu 2019/2020. Samozrejme, že v ňom padali aj góly. Trochu sme ich popísali nevšedne, lebo často padali aj do vlastnej siete.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Takto priblížili dej zápasu a skóre Prešov - HK Levice 2:8 (1:2, 0:5, 1:1) na jednom z facebookov priaznivci HK Levice.Góly: Hrabčák, Pucher - Štefanka, Novák, Školník, Novák, Bogoslovskii, Mihalík, Tužinský, Dobrý
Foto: redakcii Športlandia.sk zaslal J. Guťan 

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com