brunclik

Rozprávali sme sa mnoho raz na rôzne témy. Fascinoval ma a stále fascinuje priamou rečou na priame otázky tak, ako mu slová prichádzajú z myšlienkového sveta na jazyk. Ak mu napríklad položíte otázku či sa cíti byť slávnym v tieni slávnych, alebo chce zostať vždy sám sebou, možno aj vo vašom prípade sa v tej chvíli úprimne usmeje, aby svojsky skonštatoval:

„Každý z nás si užije svojich 15 minút slávy a každý svojsky.“

Jeho dres visí pod strechou Zimného štadióna vo Zvolene s číslom 14, na ktorom je jeho vizitka: Ján Podkonický. Keď sme mu v jednom rozhovore povedali, že úprimnosť, ktorú so sebou nosí vo svojom srdci je úžasný veľmi drahý dar, ktorý nemožno očakávať od sebeckých ľudí, zareagoval:

Sám život časom všetko odhalí. Ja som sa pochytil aj s majstrom sveta Jánom Lašákom. Povedal mi, že pred 40 rokmi sa nehral hokej. Hovorím mu, Janko, ty si vtedy ešte nebol na svete, ale pred 40 rokmi sa hral hokej a nie to, čo teraz vy hráte,“ Pochopili sme veľmi rýchlo čo mal v tom čase tréner HKM Rimavská Sobota Ján Podkonický na mysli, lebo nám to nakoniec potvrdil on sám dôvetkom: „ a pokračoval som: Janko, Ty nevidíš čo robia podaktorí majstri sveta u nás s hokejom?... Tu si robí každý kto chce, čo chce! “

Keď nám to rozprával neviem prečo sa pred našimi očami odvíjala niť hodnotení slávnych Igorom Libom, hokejovou stálicou sveta, ktorá žala aplauz v drese výberu veteránov mužstva majstrov sveta, proti bývalým výrazným osobnostiam svetového hokeja, ktoré písali dlhodobo, ba aj dnes píšu na iných než hráčskych pozíciách, učebnicovú históriu hokeja. Vtedy, po zápase v moskovskom Mitišči Igor Liba okrem iného povedal:

„Tak hokej, ako i život sám, majú presné pravidlá odvíjajúce sa od vlastnej sebadisciplíny a sebareflexie. Ak nedodržiavaš úctu k starším, ktorí Ťa vychovali, nevážiš si ich múdrosť, šikovnosť, prácu, vďaka ktorej Ťa vyslali do hokejového sveta, páchaš hriech na sebe, deťoch, spoločnosti. Jedinou úctou k starším od Boha je poctivosť.“

Obaja, tak Ján Podkonický ako aj Igor Liba, ale aj mnohí ďalší podobne zmýšľajúci a konajúci, sa nehanbia v žiadnej debate vyzdvihovať prednosti a skvelé výsledky tých, vďaka ktorým sa oni dostávali na hokejové výslnie.

„Mal som osem, deväť rokov keď prišlo hrať do mojej rodnej obce, Zvolenskej Slatiny, slávne ZKL Brno hokej. Ako malému chlapcovi mi vtedajší hokejoví funkcionári dali do ruky geletku s bryndzou, aby som ju daroval pánom hokejistom Dandovi, Bubníkovi, Jiříkovi, Potschovi a ďalším. Úprimnosť a učenlivosť i úcta k šikovnejším a v mnohých končinách sveta obdivovaným sa nepísaným zákonom nosila našim Slovenskom v tom čase ako samozrejmosť k múdrym, bystrím, ľudsky veľkým a širokým spoločenstvom vyhľadávaným. Toto sa dnes v našom hokeji nenosí. Ako nemôžu mnohí tréneri v praxi nepoznať a neuplatňovať napríklad metodiku docenta Ladislava Horského?... Aj v kolíske hokeja, v Kanade si ju dali prekladať aby ju mali stále naporúdzi. Chápem, že hokejový svet sa ponáhľa míľovými krokmi. Ale vždy platilo a platí, že každá vzdelanosť, aj tá hokejová sa začína dôkladným a dôsledným poznaním ťahov prvých písmen hokejovej abecedy. Tak ako v bežnej priemyselnej praxi nezvýšime výkonnosť výrobou veľkých lopát, ale sústavným štúdiom a zdokonaľovaním získaného, nadobudnutého a konfrontovaného v tvorivom tíme odborníkov, ani hokej sa nedá robiť na základe nerešpektovania a nepoznania súčasného stavu, kvality vlastného hokejového vzdelanostného, ale často nerešpektovaného vlastného slovenského potencionálu, lebo „výrobný artikel zo svetových hokejových výšin“ nemá čas robiť a odvíjať svoju prácu od analýzy súčasného stavu. Čo tým chcem povedať? Učme sa hokeju z minulosti, žime pozitívne pre našu celú súčasnú hokejovú pospolitosť v prítomnosti tvorivo, lebo ak to nebudeme robiť, nemôžeme hľadieť perspektívne prostredníctvom pozitívnych premien na budúcnosť kvalitného života pokolení, ktoré prídu po nás, verme, ešte do slovenského hokejového prostredia. Pokiaľ sa nepustíme aj do prerábania bohatej a úspešnej historickej faktografie slovenského či československého hokeja! Góly, body, umiestnenia ostanú, verme, pozapisované. Pri nich aj mená a priezviská. Naše úprimné srdiečka pre slovenský hokej vymierajú už dávnejšie. Odpovedáme si úprimne – Prečo?... Prečo aj dnes neregistrujeme hokejové úspechy? Poctivá analýza, dobrá, kvalitná, to je nie jeden vyjadrený či napísaný príspevok, to nie je jedna štúdia či skúsenosť jedného – dvoch majstrov sveta, jeden populistický hokejový zápas, to je súhrn poznatkov z mozgov múdrych, výsledkami aj v slovenskom hokeji na funkcionárskych, trénerských, rozhodcovských či pedagogicko – metodických, psychologických a iných postoch preverených.“

Pre každého, kto chce robiť tvorivú a spoločnosti prospešnú žurnalistiku, je poskytnúť také myšlienky pre hokej, lebo sú z hokeja a o hokeji,, naviac v odbornej hokejovej sfére uznávaných hokejových osobností, úžasne vzácne potrebnou hodnotou.

Nakoniec, všetko nevedieť nie je ani pre novinára hanbou. Neopýtať sa však na to, čo z histórie i srdiečok vzácnych hokejových osobností nepoznám a pritom sa mám možnosť dotýkať ich životov - je však hriechom!

Možno, čitateľ by rád vedel a spoznával ako sa hralo Janovi Podkonickému v jednom útoku so slávnou hokejovou legendou Golonkom, ako a koľko býval Igor Liba na jednej izbe so slávnym Wayne Gretzkym, alebo ako a prečo bol Igor Liba ešte v letištnej hale prehováraný slávnym brankárom Rogie Vachonom, vtedy hokejovým manažérom, v súčasnosti už dlhodobejšie členom Siene slávy NHL, aby neodchádzal ako hokejovo aktívny hráč do Európy a zostal hrať v NHL. Možno by čitateľa tiež zaujalo, s akým obsahom od amerického hokejového fanúšika dostáva Igor Liba listy ešte aj dnes?...

Pri všetkej úcte k slávnym, veľkým a múdrejším než je moja maličkosť, ani tesne pred otvorením tohoročných MS v Slovenskej republike nepokladá za potrebné práve toto momentálne rozširovať. Podľa môjho názoru sme tak veľkou hokejovou krajinou, akou ju momentálne robíme, ako nás v tej robote vníma vyspelý hokejový svet.

Ostatné – to sú v propagácii iba možno nedochutené omáčky, ktoré hokejový znalec a labužník chváliť nebude. A prečo by aj mal, ak ich nedokážeme správne ochucovať?... Nechceme? Nevieme? Čo je za tým všetkým skryté?...

Mnohé je zo štatistík a výsledkov či tabuľkových umiestnení známe. Mnohé z hokejovo vyspelých krajín serióznymi analýzami zdokumentované!

U nás, v Slovenskej republike, oproti skutočným hokejovým veľmociam, je však stále menej prezentovaná reč srdca úprimných ľudí, podkutých skúsenosťami, komunikovaná s vedátormi a konfrontovaná stále v širokej rodine hokejovej slovenskej, ale aj širším svetom uznávanej nie len hokejovej pospolitosti.

Slovensko nie je zďaleka krajinou negramotných ľudí. Ani z hokeja. Práve naopak. Len si akosi doma tých múdrych a vzdelaných, preverených bohatou praxou, aj v iných sférach života, veľmi nevážime. O tom sa v širších súvislostiach argumentačne a tvorivo, spoločensky a pre zvýšenie kvality práce aj v slovenskom hokeji píše stále málo, alebo takmer vôbec nepíše. Pritom sa však v podaktorých slovenských médiách hrdíme, že sme výraznou hokejovou krajinou sveta.

Poctivo je potrebné skonštatovať, že sme krajinou, ktorej tesne pred otvorením svetového šampionátu seniorov vypadla osemnástka zo špice svetovo najlepších v tejto vekovej kategórii a seniori v príprave na MS ledabolo dokázali dvakrát vyhrať nad v Európe, pri všetkej úcte k súperovi, stále len sotva priemernými susedmi z Rakúska. Prečo? Aby išlo o taktický zámer, tajomné skúšanie, testovanie. tesne pred MS zo strany kormidelníkov nášho hokeja?...Možno aj... Čo vy na to?...

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Medzi známe legendy československého hokeja patrí aj Bedřich Brunclík, ktorý dal priaznivcom hokeja na známosť, že hokej je jeho celoživotnou láskou. Keď sme sa s ním rozprávali o hokeji, podčiarkli sme si v našich archívoch, že dokonalosť sa získava pomaly, ale hlavne širokospektrálnym poznaním a absolvovaním komunikácie s kvalitnými, úspešnými, skromnými a vzdelanými. Aj Bedřicha Brunclíka ( na snímke počas jeho úspešnej hokejovej kariéry v drese slávnych VSŽ Košice – pozn. autora) v našom hokeji sme si dovolili do tejto skupiny zaradiť.
Snímka: archív hokejového albumu B. Brunclíka

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com