kakula ok

Tí, ktorí sa zaoberajú tenisom či bedmintonom iste registrujú vo svete, sústavný nárast hráčskej základne crossmintonu. Hry, ktorá je v laickom ponímaní niečo medzi tenisom a bedmintonom. Dnes vyjadruje strešná svetová organizácia crossmintonu vyše 10 tisícovú hráčsku základňu prostredníctvom registrovaných hráčov a hráčok, v ktorej má svoje dôstojné zastúpenie aj Slovenská republika.

jozef gibala

Na snímke Jozef Gibala,prezident Slovenskej asociácie crossmintonu. Foto: archív Slovenskej asociácie crossmintonu.

Dôstojné preto, lebo Slováci budú mať vo svojej 24 člennej výprave na 5. majstrovstvách sveta v Budapešti, ktoré začnú už v polovici tohto týždňa tiež horúce želiezka v ohni. O tom však bližšie s Jozefom Gibalom, prezidentom Slovenskej asociácie crossmintonu.

Pán Gibala, vy ste známa hráčska i funkcionárska osobnosť v crossmintone nie len na domácej, slovenskej scéne, ale i medzinárodnej. Dokonca vaša dcéra priniesla z majstrovstiev Európy v tomto, v slovenských zemepisných šírkach stále málo propagovanom športe aj medailu. Tých medailových umiestnení z našej republiky bolo z významných svetových podujatí však oveľa viac. Mohli by ste byť v tomto smere konkrétnejší?

Slovenská jednotka má v kategórii mužov Adama Kakulu vo svetovom rebríčku momentálne na 8 pozícii. V kategórii mužov nad 40 rokov je Ján Štiavnický  SBK Lipany vicemajstrom Európy a jeho syn Janko v kategórii chlapcov do 12 rokov majstrom Európy. Rovnako je spomenutý Janko Štiavnický majstrom Európy v tejto vekovej kategórii aj vo štvorhre spolu so svojim klubovým partnerom z SBK Lipan Branislavom Bujnáčkom. Postupne sa prepracúvajú na popredné miesta svojich rebríčkov aj dievčatá a po tvrdom tréningu sa možno presadia podaktoré už teraz na týchto majstrovstvách sveta. Horúcou favoritkou je napríklad Banskobystričanka Barbora Syč Kriváňová, ktorá na historicky prvom turnaji „Masters“ získala zlato. Spolu s Adamom Kakulom nás budú reprezentovať medzi najlepšími aj spolu v mixe, kde tiež patria medzi favoritov..

Ktoré krajiny tvrdia hernú kvalitu v športe, ktorého zrod spájajú s Nemeckom? A ak sa už dotkneme histórie, mohli by ste čitateľom prezradiť, koľko štátov je združených vo Svetovej federácii crossmintonu? Predpokladáme, že väčšina čitateľov siahne po ďalších informáciách o základoch tejto hry, jej náročnosti na osobnostnú hráčsku štruktúru, ale i náčinie, ktoré je pre toto športové odvetvie potrebné. Ktoré krajiny patria v crossmintone medzi vyspelý svetový predvoj v tomto športe? Máme na mysli tak hráčsku ako i funkcionársku oblasť.

Zrod tohto športu je síce v Nemecku, ale sú krajiny ako Slovinsko, Chorvátsko, Švédsko ktoré majú hráčov veľmi dobrej úrovne. Každopádne viacerí z nich prehovoria do poradia na prvých miestach v jednotlivých kategóriách. A sú tu ešte naši susedia. V poslednom roku sa rozbehol veľmi dobre crossminton práve v Českej republike, kde vďaka štátnej podpore tento šport rapídne napreduje. Iste sa to odzrkadlí aj v medailových umiestneniach v Budapešti.

Vráťme sa ešte na domácu scénu v crossmintone. Ako by ste ju stručne priblížili našim čitateľom?

Doteraz vyvíja v Slovenskej republike svoju organizovanú pretekársku činnosť 8 klubov, v ktorých trénuje okolo 180 aktívnych hráčov. Hráčska základňa rastie pomerne rýchlo, budujeme štruktúry za pochodu a verím, že čoskoro budú tento šport robiť hlavne mnohí mladí ľudia na kvalitnej medzinárodnej úrovni v ešte početnejšom hráčskom zastúpení.Samozrejme, máme aj rekreačných hráčov ktorí sa časom začnú zaoberať okrem samotného pohybu s raketou aj v iných crossmintonových činnostiach. Mám na mysli trénerské i funkcionárske kádre. Ale všetko vždy niekedy a niekde začalo...

O vás sa vie, že sám ste jednotkou v Slovenskej republike v kategórii mužov nad 50 rokov. Ak štatistiky neklamú, v tejto kategórii vám vo svete patrí šiesta priečka. Budete obhajovať túto pozíciu aj na týchto MS? Ako vidíte naše možnosti v medailovom umiestnení?

Už v jednej z predchádzajúcich odpovedí som bol dosť konkrétny. Samozrejme, že aj moja maličkosť bude na MS v Budapešti hrať vo svojej kategórii. Ako? To uvidíme. Slovenská republika nosila zatiaľ medailové umiestnenia z každých MS či ME. Verím, že ani teraz nesklameme. Naše hráčky a hráči budú reprezentovať medzi vyše 500 reprezentantmi z iných krajín v 15 – tich vekových kategóriách. Urobíme maximum, aby sme úspešne reprezentovali Slovenskú republiku. Naše kluby už aj preto, že nás napríklad po prvý raz za doterajšej našej činnosti podporilo okrem sponzorov a vlastnej peňaženky aj Ministerstvo školstva a športu za čo sme veľmi vďační tak vedeniu z tejto štátnej inštitúcie ako aj vám z redakcie magazínu Športlandia.sk, ktorí ste prejavili záujem o našu činnosť. Neradi by sme sklamali ani čitateľov a priaznivcov športu v Slovenskej republike.

Budeme držať palce a už teraz sa tešíme na rozhovory a publicistiku o našej účasti i vašich víziách v tomto športe aj po tohoročnej Budapešti.

Rozhovor pripravil Lev Starew

Poznámka na záver:
Zahľadeli ste sa do tváre na úvodnú fotografiu? Už v roku 2014 sa objavili na stránkach športových magazínov fotografie talentovaného mladíka s priezviskom Kakula. Vtedy ako majstra sveta v raketových športoch. Priezvisko Kakula nie je neznáme ani v crossmintone. Pamätáte sa napríklad na túto úvodnú fotografiu z novembra 2014 vo farebnom časopise Svet športu? Pokrokový svet si kvalitu športových individualít nie len ctí, ale aj historicky ukladá medzi klenoty progresu športových i spoločenských aktivít. A čo my, v Slovenskej republike? Ako sa staviame k takým návratom a momentom?...
Foto: z archívu J. Mazára, vtedy šéfredaktora časopisu Svet športu,

 

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com