zraloci 01

Predvčerom som mal na východe republiky, presnejšie – v Prešove, fantastický deň. Najskôr som si vypočul priateľa už po niekoľký krát, ako sníval keď bol chlapcom, že sa stane lodným kapitánom. Nestal sa ním. Ktosi mu vysvetlil, čo sú to žraloky!

IMG 0766 shark longimanus


O niekoľko hodín neskôr, keď som navštívil známeho športového fotoreportéra Viktora Zamborského a poprosil som ho, aby obohatil príspevky, v ktorých sa píše na Športlandii.sk fotopostrehmi z futbalových zápasov 1.FC Prešov v III. lige skupiny Východ o majstrovské body, ukázal mi fantastický pohľad na žraloka.
O žralokoch a potápaní rozprával tak zaujímavo, že ma svojim rozprávaním upozornil prečo málo viem. Málo čítam a bojím sa potápať! Zaslal mi svoj pohľad a svoje skúsenosti zo stretnutí so žralokmi a priložil k tomu i niekoľko ďalších fotografií.
Povedal som si, téma pre život zaujímavá a človeka obohacujúca ako hrom. Citácia príspevku Viktora Zamborského príspevku, , vrátane fotografií, to potvrdzujú:
„Túžil som sa potápať, ale svoj sen som si začal plniť až na „staré kolená.“ Jednoducho som dohnal semester potápania, ktorý sme mali pri štúdiu brannej výchovy, ktorú som študoval v kombinácii s telesnou výchovou na Pedagogickej fakulte UPJŠ v Prešove. Tento semester som vynechal pre žltačku.

Potápam posledných desať rokov, v lete aj zime , nielen naše vody ale aj moria v rôznych častiach sveta, dokonca aj jaskyne nazývané cenoty na mexickom poloostrove Jukatan. Som pravidelným účastníkom aj na eko akciách , keď sa čistia dna nádrží, priehrad, či plies vo Vysokých Tatrách.

IMG 0767 dlhoplutvy

V našich vodách je viditeľnosť čoraz horšia, Stane sa , že ledva vidíme na budíky (potápačsky počítač, či kompas). Preto výbornou zmenou je potápanie v mori. Podmorský svet je prekrásny svojou flórou aj faunou a farebný. Potápam pod hlavičkou ŠKP Prešov. Posledné roky sme sa chceli stretnúť pri potápaniach so žralokom veľrybím. Bol to môj sen, byť s najväčším žralokom na dotyk , to sa mi splnilo tohto roku na Filipínach. Krásny zážitok, keď okolo vás pláva viac ako desať metrová „rybička“. Tento žralok obrovský, alebo veľrybí sa živí planktónom, takže tam nehrozí aby si na vás pochutnal, no ak ho naštvete, môže vás ovaliť plutvou či chvostom. Väčším ako ste vy. Mňa ním „preskenoval“ vo vzdialenosti centimetra.

Rekreační turisti, ak idú k moru si myslia, že tam nie sú žraloky. Mýlia sa. Sú v každom mori, je to ich prostredie. Votrelcami sme mi, a moja skúsenosť pri potápaní je tá , že nie žralok naháňa potápača , ale je to naopak. No dá sa s nimi aj „dohodnúť“ pokiaľ sa správate tak ako treba. Pri decembrovom safari potápaní v Červenom mori pri Big Brother asi v 20 metrovej hĺbke plával oproti mne priateľsky a pomaly Carcharhinus longimanus – žralok dlhoplutvý. Rukou som mu naznačil, aby šiel trocha hore, že bude pekný záber. Na prekvapenie tak urobil, potom síce trikrát okolo mňa zakrúžil, ale aspoň som ho mohol nafotiť. A nepotvrdilo sa ani to, že vás napadne ak cíti krv. Robili sme tri , štyri ponory denne tak som mal rozmočené ruky a ani som nezaregistroval, že som si mi tečie z ruky krv. Zrejme pri zapínaní neoprénu a strojení som niekde ňou zavadil. Žralok je tiež tvor zvedavý, príde k vám blízko, ale keď ho nedráždite , trocha vás ťukne a ide ďalej, Človečina nie je na jeho jedálnom lístku“... na druhej strane, ak sa krása a fair – play futbalu dotkne vnútra človeka, pritiahne ho na zelenú trávu sledovať túto hru hier. Ostáva veriť, že tá v podaní 1.FC Tatrana Prešov a jeho súperov v III. lige skupiny Východ prinesie aj v ďalších majstrovských stretnutiach a v Slovenskom pohári, veľmi zaujímavé zápasy. Veď už v stredu 11. septembra príde do Prešova na zápas Slovenského pohára FK Poprad. Veru, veľa raz futbal žralokov aj svet žralokov, tých v morskej vode obsahuje veľa tajomstiev. Čo tak sústavnejšie im venovať pozornosť. Napríklad už len jedinou otázkou. V akých hlbinách dnes plávajú? V akej vode? Kto všetko ich obdivuje a prečo mnohí nie?... Svet žralokov, krásna fotoreportážna fotografia a futbal v sebe v takom ponímaní tiež môžu skrývať veľa tajomstiev. Čo vy na to?...

Michal Tatranský

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com