hc levice 90 rokov

Ten, kto sa zaujíma o hokejové dianie aj z historického hľadiska vie zásluhou internetového portálu HK Levice, že veľké oslavy hokejových Levíc mali svoj vrchol 7. februára toho roku v divákmi bohato zaplnenej hale Zimného štadióna Levíc.

Už úvodná hymna Slovenskej republiky živo podaná pre takmer 2000 prítomných divákov, v jeho vynovenom šate, deťmi z umeleckej školy skutočne jej majstrovským a úprimným zaspievaním, otvorila defilé hokejových spomienok konfrontovaných s prítomnosťou. Prečo? Z historického hľadiska o tom píše veľmi dôstojne už spomenutý internetový portál HK Levice takto:

„Korčuľovanie bolo popri iných športoch populárnym aj v Lévai Sport Egylet ( L.S.E. – Levická športová jednota ), ktorá bola oficiálne založená v roku 1897. Veľmi významným krokom bolo založenie hokejového oddielu v rámci Levickej telocvičnej jednoty v roku 1930 pod vedením K. Laufera.

Prvé hokejové stretnutie sa v Leviciach zohralo 16. februára 1931 po trojnásobnom odložení zápasu kvôli roztápajúcemu sa ľadu. V tomto priateľskom stretnutí si zmerali sily domáci hokejisti L.T.E. zo silným celkom Slávie Banská Bystrica. Zápas skončil víťazstvom hostí v pomere 7:2. Levice nastúpili v zložení Gális, Baranja, Laufer, Stark, Muller a Izsóf. Zápasu sa prizeralo 400 – 500 divákov. Keďže vedenie L.T.E. nevedelo zabezpečiť odborné vedenie svojho hokejového oddielu, ľadový hokej sa ďalej rozvíjal v rámci Juventus Sport Klubu Levice, ktorý vznikol v novembri 1934 na čele ktorého stál dr. Strasser Elemér. Juventus S.C. si vztýčil za hlavnú úlohu rozvoj menej populárnych športových odvetví.“

Dodávame k tomu, že aj v tom čase na základe historických údajov o poveternostnej situácii, boli decembrové zimy málo priaznivé pre prevádzkovanie prírodných ľadových plôch v decembri 1930, kedy uvádzaný zápas mali Levice doma proti Banskej Bystrici odohrať. Tentoraz skôr, než ho hrať ich pokračovatelia začali, bola na červenom koberci veľmi kvalitne pripravenej ľadovej plochy, milá slávnosť.

Predseda HK Levice a manažér „A“ tímu Marcel Ozimák, primátor mesta Levice RNDr. Ján Krtík a majster sveta v ľadovom hokeji, Dušan Milo odovzdali do skla gravírované plakety týmto osobnostiam, ktoré sa výrazne pričinili o rozvoj hokeja v Leviciach:

Michalovi Pastierovi, Ing. Rastislavovi Petrechovi, Ing. Jánovi Ciriakovi, Ing. Milanovi Burdovi, Ing. Erikovi Filipovi, Ing.Štefanovi Mišákovi, Ing. Ladislavovi Szuťányimu, JUDr. Slavomírovi Brzovi, Mgr. Márii Čukovej, Tomášovi Raksányimu, Stanislavovi Tunákovi, Jánovi Šebovi, Petre Lepeňovej – Červenákovej, Mgr. Júliusovi Beňušovi, Táni Ivanickej, Lukášovi Moravskému, Ondrejovi Petrášovi, Ing. Jaroslavovi Matejovi, Ing. Františkovi Murínovi, Ing. Michalovi Mihalovi, Jozefovi Guťanovi, Stanislavovi Kmeťovi, Anne Benedikovej, Petrovi Hričinovi a Alžbete Štofkovej Dianickej, zo 4. ZŠ Levice.

Ocenenie si prevzali i dve hokejové rodiny.

V zložení Jozef Novák st., Jozef Novák ml. Slavomír Novák, Dominik Novák a Marcel Novák, spolu s rodinou Adamíkovcov v tejto rodinnej zostave na preberaní ocenenia: Július Adámik st. Miloš Adámik st., Miloš Adámik ml., Denis Adámik, Július Adámik ml.

Odmenení boli i skvelí hokejoví priaznivci ULTRA LIONS hokejových Levíc, ktorí aj v exhibičnom zápase súčasných seniorských klubov HK Levice – HC 05 iClinic Banská Bystrica povzbuzovali veľmi športovo, svojsky, so známym, zvučným, predzápasovým: Levičania, Levičania – hej! Levičania, Levičania – hej! Tentoraz aj s roztiahnutým znakom ULTRAS LIONS s veľkou deväťdesiatkou.

Keď primátor mesta Levíc, Ján Krtík, vhodil symbolické buly medzi hokejky kapitánov mužstiev - hosťujúceho Bubelu a domáceho Michala Nováka, začalo skutočné krásne hokejové predstavenie.

Domáci tréneri: Pavel Takáč – Jaroslav Matejov vyslali do súboja toto mužstvo:

Kožiak (Gajan, Pavličko – každý chytal tretinu i záverečné nájazdy) – Cebák, Kobolka, Tábi, Tužinský, Vorobyev – Novák, Kohút, Gubo, Mihálik, Štefanka st.- Adámik, Klenko, Špankovič – Beták, Kudrna,Štefanka ml.,

Hosťujúci trénerský dvojlístok: Cerman – Droppa vyslal trojnásobného majstra Slovenskej republiky a súčasný vedúci celok Tipsport ligy s týmito hráčskymi vizitkami: Melicherčík ( Belányi) – obrancovia: Petrinec, Žiak, Cardwell, Zubák, Mihálik, Lopejský, Hudec, útočníci: Mesaroš, Gábor, Mlynarovič, Bubela, Šoltés, Kriška, Fafrák, Jaaskelainen, Róth, Kabáč,Giertl, Matoušek, Nemčík.

Kto očakával, že to bude hokej bez dynamiky, herného nasadenia, či pekných, ukážkových kombinácií, nedočkal sa svojich predstáv. Diváci videli už z prvého útoku vedúci gól z hokejok majstra po nádhernej rýchlej kombinácii celej pätorky na ľade, ale i vtipné rýchle útočné odplaty i viaceré krásne kombinačné akcie v podaní domácich mladých hokejistov. Častý potlesk striedali rýchle prechody predsa len hokejovejšej Banskej Bystrice zborové prekrikovačky fanúšikov: Bystrica, do toho, Levičania, Levičania – hej, hej! Aj v obrátenom garde, keď fanúšikovia Banskej Bystrice na jednej strane povzbudzovali Levice a domáci diváci na strane opačnej chlapcov Banskej Bystrice.

Ale na ľade si hráči nič zadarmo nedarovali, neuchyľovali sa však k unfair zákrokom. Hokejoví fajnšmekri sa mali možnosť presvedčiť nielen o skvelom čítaní hry hosťujúceho brankára Melicherčíka, ale aj o pohotovej a presnej ostropaľbe kapitána Banskej Bystrice Bubelu. Na rad prišli i dve trestné strieľania, po každom na jednej strane. V tomto zápase sa za fauly nevylučovalo, ale vždy po faule hráča prišiel samostatný nájazd hráča z postihnutého mužstva na súperovho brankára. Tak Kožiak ako aj Melicherčík gól z trestného strieľania počas zápasu nedostali. V súboji s aktérmi trestných strieľaní boli úspešnejší.

Nájazdy ozdobili a zatraktívnili hokejový súboj aj po konečnom hvizde rozhodcovskej trojice Jozef Bachúrik (ako hlavný z Nových Zámkov) – Patrik Stankovič, Peter Kepieš (v úlohe čiarových, obaja odchovanci hokeja Levíc). Zápas vyhrali podľa očakávania hokejisti HC 05 Banská Bystrica 5:1( 0:3, 1:1, 0:1) a na trestné strieľania 3:2.

Peknou chvíľou bolo aj vystúpenie dvoch nádejných krasokorčuliarok z Nitry v prestávke medzi II. a III. tretinou zaujímavej hokejovej lahôdky.

O podujatí povedali:

Primátor mesta Levíc, RNDr. Ján Kartík: „Výnimočné podujatie na počesť skvelej hokejovej histórie. Ale túto históriu teraz píše aj toto skvelé a veľmi početné divácke publikum a mužstvá, ktorí vďačných divákov lákajú peknou hrou a kvalitným herným nasadením.“

František Lukáč, vodič autobusu hokejistov HK Levice:
„Je mi cťou voziť skvelú hokejovú partiu z Levíc na zápasy po celom Slovensku. Som rád, že zažívam nádhernú kulisu osláv s veľmi dobrým programom. Cítim sa, že sa tu v hale zišli veľkí hokejoví priaznivci, fajnoví ľudia. Pekné poďakovanie tým, ktorí sa o túto históriu zaslúžili i pre tých, ktorí ju píšu, ale zvlášť aj pre tých, ktorí túto parádu pripravili.“

Jozef Guťan, 16 rokov pôsobiaci v hokejovom kolotoči Levíc:
„Celý priebeh dnešných osláv hodnotím na jedničku s hviezdičkou. Výborná atmosféra v hale, skvelé rockové pesničky v podaní na živo zásluhou hudobnej skupiny ZEUS z Nitry, krásna, takmer 2 tisícová návšteva, precízne zrealizovaná réžia celého podujatia, atraktívny súper, veľa pozitív z hokejových Levíc pre celé Slovensko.“

Čo k tomu dodať?

Redakcia Športlandie.sk pripravuje pre fantastické publikum hokejových Levíc, ako jeden z mediálnych partnerov HK Levice, špeciále vydanie magazínu z týchto osláv. Aj ako symbol vďaky pre tých, ktorí sa snažia v Leviciach do hokejového seniorského kolektívu začleňovať veľké hokejové nádeje. Máme na mysli teraz konkrétne 15 ročného hokejistu Nemca, mladých hokejistov Šimka a Zubáka, ktorí začali hrať a cibriť svoj talent v hokejovom Brezne, tiež Krajča či Olejníka zo Spišskej Novej Vsi, ktorí sa už objavili v drese „A“ mužstva Levíc. V čase osláv za mužstvo Levíc nemohli nastúpiť. Hokejový fanúšik však na ich talent a krásne herné napredovanie ani na oslavách nezabudol. Vedel o ich úlohe bojovať v dôležitých súbojoch v družstve dorasteneckej reprezentácie Slovenskej republiky U15.

Aj to bude obsahom spomínaného magazínu, kde dostanú zvláštny priestor mnohí odmenení a tiež hlavná scenáristka a režisérka programu, pracovníčka HK Levice, Mgr. Denisa Kleinová.

Jozef Mazár

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com