uradnik hala

Banskobystrický chodecký míting otvoril svojim dnešným 4. ročníkom, verme, aktívnu a úspešnú atletickú chodeckú sezónu druhej polovice roka, v ktorom bola v jeho prvej polovici veľkou brzdou koronakríza.

nemcok repre

Reprezentačné tričko Patrikovi Nemčokovi svedčí veľmi. Svojimi výkonmi to zatiaľ dokumentuje skvele. Tentoraz p zranení achiloviek málo kto čakal jeho osobák na Banskobystrickom chodeckom mítingu. Prekvapenie, ale milé. Viac z najbližšej analýze zo spomínaného podujatia. Foto: archív Športlandia.sk

„Nemali sme to v organizovaní tohoročného medzinárodného mítingu pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici ľahké. Teší ma, že kvalitu súťaže si pochvaľovali samotní pretekári, ich tréneri, ale aj početné divácke publikum. Krásna scenéria i viaceré skvelé časy v cieli boli odmenou pre organizátorov, ale i všetkých priaznivcov tejto krásnej a pre Slovenskú republiku, ale predtým aj Československo, veľmi úspešnú disciplínu kráľovnej športu. Celkom k nám prišli do Banskej Bystrice pretekári z piatich krajín. Hotovali sa tu aj špičkoví chodci z Talianska, Anglicka či ďalších štátov, ale tamojšia situácia s COVIDom 19 im to nedovoľovala. A tak históriu 4. ročníka Banskobystrického chodeckého mítingu napísali kvalitní reprezentanti z Nemecka, Litvy, Maďarska, Českej republiky, Rakúska a domácej Slovenskej republiky. Z našej elitnej, síce úzkej špičky dospelých, nepretekal len olympijský víťaz a majster sveta v atletickej chôdzi na 50 km Matej Tóth, no ako hosť spolu s ďalším olympijským víťazom Jozefom Pribilincom, ktorý získal olympijské zlato na 20 km trati, atraktívnosť i zvuk kvality podujatia hlavne v zahraničí zvýraznili. Bolo mi cťou odmeniť pamätnými pozdravnými vinšami vyrytými do ozdobných platní a umiestnených v upomienkových krabiciach vzácnych jubilantov – 75. ročného bývalého úspešného reprezentanta a známeho trénera olympijských víťazov Juraja Benčíka, 60. ročného olympijského víťaza zo Soulu Jozefa Pribilinca, ale aj trvalého podporovateľa podujatí z atletickej chôdze v Slovenskej republike, v súvislosti spojených s našim klubom ŠK BCF Dukla Banská Bystrica zvlášť, bývalého majstra Československa na 20 km trati JUDr. Jozefa Saba a známeho československého publicistu dnes 70. ročného jubilanta, Jozefa Mazára.

Slovenskí špičkoví, dovolím si zdôrazniť, talentom elitní mladí pretekári Daniel Kováč, Jakub Bátovský a Ivana Dudová vzácnosť predávania týchto ocenení ešte prizdobili“- povedala po podujatí pre internetový magazín Športlandia.sk predsedníčka organizačného výboru Erika Karová, veľká aktivistka atletickej chôdze i športovo – humanitno – charitatívnych podujatí nielen v klube ŠK BCF Dukla Banská Bystrica, ale i v celej Slovenskej republike.

Dodávame, práve zverenec trénera Petra Mečiara zo ŠK ŠOG Nitra Daniel Kováč v kategórii juniorov, talentovaný mladý pretekár oceneného jubilanta Juraja Benčíka z ŠK BCF Dukla Banská Bystrica, Jakub Bátovský a zverenkyňa Kláry Zemkovej, pretekárka AK Martin Ivana Dudová v kategórii žiactva na 3 km trati urobili víťazstvami radosť sebe i druhým.

Bokom neostali ani ďalší pretekári, tých zahraničných nevynímajúc. Od soboty 27. júna budú na listine víťazov medzi mužmi v histórii Banskobystrického chodeckého mítingu uvádzaní i Nemec Leo Kopp, ôsmy na juniorských MS v roku 2016 v Bydgoszczi. Ak berieme do úvahy, že tam bol náš Miroslav Úradník vtedy medzi juniormi celkovo šestnásty, z pohľadu poradia i výsledného času musíme hodnotiť jeho rekordný výsledný čas na 10 km trati pod holým nebom pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici 27. júna dopoludnia za veľmi sľubný, kvalitný. Rovnako tak možno hodnotiť aj výkon našej úspešnej reprezentantky Márie Katerinky Czákovej, ktorá v cieli na 10 km trati nestačila iba na víťaznú reprezentantku Maďarska, skúsenú Viktóriu Madarászovú. Tá sa odpútala od našej pretekárky po 3 km pretekania sa plece pri pleci, aby si náskok udržala až do cieľa.

Za zlepšenie nedávneho osobného rekordu na 10 km z českých Milovíc, síce len o jedinú sekundu, sa tešila aj Dubničanka Alžbeta Ragasová. Tá tiež skončila v cieli medzi juniorkami druhá za Češkou Martíkovou.

Druhé miesta obsadili i najlepší dorastenec SR Patrik Nemčok z domáceho ŠK BCF Dukla, ktorý finišoval na 10 km v osobnom maxime 46:18 min, keď z predošlého vlani v Dudinciach stiahol až 31 sekúnd. Zverenkyňu Henriety Rusnákovej z Košíc Karin Devaldovú predstihla na 5 km len Spillerová z Maďarska. Aj talentovaná pretekárka zo Slávie TU si tiež zlepšila osobný rekord o 19 sekúnd.

V kategóriách staršieho žiactva na trojkilometrovej trati dominovali slovenské nádeje – medzi chlapcami Jakub Bátovský (13:56) a Ivana Dudová (15:33).

Výsledné časy i celkové umiestnenia všetkých 140 pretekárov a pretekárok sú uvedené na webovej stránke Slovenského atletického zväzu. Internetový magazín Športlandia.sk sa k medzinárodným pretekom v atletickej chôdzi pod Pamätníkom SNP vráti v priebehu týždňa tak fotografickým, ako i širším analytickým materiálom.

Peter Hronček

Popis k titulnej fotografii:
Toto je príprava Miroslava Úradníka ešte pre Covidom 19 v hale Strednej športovej školy v Banskej Bystrici. Odvtedy sa v jeho výkonnosti i v tréningových aktivitách veľa zmenilo. Výsledkom je aj jeho osobný rekord pod holým nebom na tohoročnom Banskobystrickom chodeckom mítingu.
Foto: Športlandia.sk

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com