hokejisti sr 18

Zaujímavý rodák z Podpoľania. Presnejšie - z Detvy. Keď máte možnosť pozorne načúvať jeho slovám zistíte, počas usilovania sa niečo spoznávať bližšie napríklad z hokeja s deťmi a pri deťoch, že občas skúsite bližšie chápať seba samého a ostatných. Zaujal napríklad výrokom : "Najlepším podporovateľom každého dieťaťa pri jeho športovom raste by mal byť jeho rodič“ Odôvodnil to jednoducho, ale pravdivo vo chvíli keď dodal:

„Rodič je najčastejšie a najdlhšie pri svojom dieťati. Dobrý rodič dokáže motivovať, hrať sa s ním, úprimne sa s dieťaťom tešiť a spoznávať odtiene jeho života od rannej mladosti po neskorú dospelosť. Ak rodič pochopí, že jeho synček ľúbi hokej, pohyb, šport a dokáže sa naladiť s jeho trénerom na jednu vlnovú dĺžku v rozvoji motivácie dieťaťa, stáva sa úžasným vzorom dieťaťa a pre kvalitného trénera už v prípravke jeho predĺženou rukou. Dobrý tréner sa k svojmu zverencovi správa inak vo veku športovej prípravky, inak v hokejovej triede, keď cibrí dieťa v hokejovej abecede, iné metódy a spôsoby praktických ukážok nácviku hokejových zručnosti a zdokonaľovania mladého, začínajúceho hokejistu používa v jeho pokročilejšom žiackom veku. Rodič má možnosť najlepšie spoznávať detské vnútro vlastnej ratolesti, a má možnosť zistiť pre ktorý šport najviac bije jeho srdce.“

Tieto slová Norberta Javorčíka, úspešného trénera slovenskej reprezentačnej osemnástky z roku 2017 , potrebujú pri prezentácii na verejnosti poznanie širších súvislosti o športe detí a so športom detí. V oblasti hokeja zvlášť. Aj preto, že vďaka úspešnému absolvovaniu Fakulty telesnej výchovy a športu v Bratislave, kde vyštudoval aprobáciu Telesná výchova - Dejepis a získal aj trénerské vzdelanie, dokáže spájať prax s teóriou v súvislostiach úspešného života.

Sám Norbert, ktorý sa narodil 3. novembra 1974 si živo pamätá na svoje vlastné hokejové začiatky, kedy vnikal do tajov hokejovej abecedy pod drobnohľadom svojich prvých trénerov Rudolfa Kašicu a Oscara Eleka vo Zvolene. Keď tam navštevoval I. Základnú školu na Jilemnického ulici, riaditeľom školy bol Štefan Ferianc, ktorý bol jedným z hlavných iniciátorov založenia hokejových tried vo Zvolene. Tie časy sú však preč. Ostali spomienky na mená i krásne momenty z detských hokejových začiatkov. V jeho prípade sú spojené s menami trénerov Karola Jablonského a Miroslava Marcinka a spoluhráčov Laca Čierneho, Jula Beňuša, Jožka Čierneho či vekovo staršieho Dušana Pohorelca, potom i Andreja Podkonického, Dušana Andrašovského a iste by menoval aj ďalších, ak by mal byť nápomocný pri písaní presnej histórie hokeja Zvolena v období, keď Norbert naskakoval do úspešného hokejového vagóna rýchlika, ktorý je riadený po hokejových koľajniciach pravidlami úspešného hokejového rastu. Aj v I. dorasteneckej lige.

trener sr 18 norbert javorcik foto sp jh

Len múdri, vzdelaní a empatickí tréneri šíria svetom vlastnou praxou starú pravdu, že výsledky ich vlastného premýšľania sú hodnotnejšie ako všetka získaná cudzia múdrosť. Tak som vnímal chvíľu počas rozhovoru, keď na otázky, aby mohol vzniknúť tento publicistický výstup odpovedal pre internetový portál Športlandia.sk úspešný tréner hokejovej mládeže cibrený prácou s výstupmi so svetovou konkurenciou v spomenutej hokejovej kategórii - Norbert Javorčík, rodák z Detvy. Text: autor článku, foto: archív Norberta Javorčíka

„Tam nás trénoval Peter Mikula, učiteľ, ktorý ma chvíľu učil telesnú výchovu na už spomenutej základnej škole vo Zvolene. Potom som pri ňom pracoval v úlohe asistenta pri reprezentačnej osemnástke. Pri tejto kategórii som spolupracoval ako asistent aj s Antonom Bartánusom. V reprezentácii som však začínal ako asistent pri Jergušovi Bačovi v sedemnástke." Aj tieto fakty sa v podaní mladého trénera ľahko zapisovali na papier, lebo on sám má rád presnosť a váži si silu každého užitčného argumentu. Preto dodal:

"Najviac som strávil v úlohe asistenta pri trénerovi reprezentačnej dvadsiatky, Ernestovi Bokrošovi. Celkom 3 roky." Na jeho pôsobenie ako hlavného trénera pri reprezentačnej hokejovej osemntástke sa pýtať nie je potrebné. Keď dňa 21. októbra 2017 vydala agentúra SITA správu: - Tréner Norbert Javorčík sa rozhodol predčasne ukončiť svoje pôsobenie pri slovenskej hokejovej reprezentácii do 18 rokov. Jeho nástupcom sa stal doterajší kouč reprezentácie do 16 rokov Viliam Čacho. "Musel stíhať dve veci - klub aj reprezentáciu. Evidovali sme to a z časových dôvodov sa rozhodol, že bude pokračovať v Banskej Bystrici a reprezentačných povinností sa vzdal pre niekoho iného," povedal generálny manažér slovenských hokejových reprezentácií Miroslav Šatan pre RTVS - ostala v hokejových análoch dopísaná ďalšia dôležitá časť jeho trénerského hokejového príbehu.

Súčasťou tohto krásneho, zaujímavého príbehu boli rozhodne Majstrovstvá sveta hráčov U18 v Poprade a Spišskej Novej Vsi v dňoch 13. - 23. apríla 2017, kde bola nominácia našej reprezentácie nasledovná:
brankári Jakub Kostelný (HK Dukla Trenčín), Juraj Sklenár (MMHK Nitra), Juraj Ovečka (MHKM Skalica)

Obrancovia: Martin Fehérváry (Malmö Redhawks/Švéd.), Michal Ivan (HKM Zvolen), Martin Kupec (HC '05 iClinic Banská Bystrica), Adam Žiak (HK Poprad), Adam Dúžek (HK Dukla Trenčín), Marek Korenčík (Lulea HF/Švéd.), Daniel Demo (HK Ružinov 99)

Útočníci: Martin Pospíšil (EC Red Bull Salzburg/Rak.), Adam Ružička (Sarnia Sting/Kan.), Adam Liška (HC Slovan Bratislava), Patrik Hrehorčák, Miloš Roman (obaja HC Oceláři Třinec), Filip Krivošík (HKP Hämeenlinna/Fín.), Jakub Urbánek, Miloš Fafrák (obaja MHC Martin), Adam Stacho (Havrani Piešťany), Matúš Havrila (HC Penguins Prešov), Pavol Regenda (HK Mládež Michalovce), Jakub Köver (Piráti Chomutov)

Realizačný tím: Ernest Bokroš (vedúci výpravy), Ľuboš Jakubec (manažér), Norbert Javorčík (hlavný tréner), Vladimír Turan (asistent trénera), František Kučera (tréner brankárov), Milan Kabát (kondičný tréner), Patrik Michnáč (videoanalytik), Peter Eperješi (lekár), Slavomíra Gazdíková (mentálna trénerka), Jozef Guzlej, Peter Ondrejka (maséri).

Naša úspešná hokejová reprezentácia tam v zostave:

Sklenár (Kostelný) – Ivan, Fehérváry (C), Kupec (A), Žiak, Korenčík, Dúžek, Demo – Ružička, Fafrák, Liška (A) – Miloš Roman, Krivošík, Hrehorčák – Stacho, Baláž, Urbánek – Havrila, Regenda, Köver – Pospíšil skončila svoju hokejovú púť vo štvrťfinále, keď v dramatickom, zaujímavom a kvalitnom zápase podľahla Rusom v predĺžení 2:3...

Hádam dosť dôvodov na to, aby mali slová o práci s mladými hokejistami vyrieknuté Norbertom Javorčíkom svoju váhu. Keď sme ho o to požiadali, zareagoval: "Na svete pracuje s hokejovými ratolesťami, deťmi a mládežou, ale i pri reprezentačných výberoch množstvo trénerov. Niet dvoch takých trénerov, ktorí by boli rovnakí vo všetkom vo svojej trénerskej práci. Zastávam názor, že každá dobrá robota sa hokejovej verejnosti ukáže sama. O tom netreba písať ospevné traktáty, ale keďže sa pýtate na moje pohľady na skvelých trénerov v práci s deťmi, žiakmi, dorastencami či juniormi v slovenskom hokeji, musím vážiť slovo. Nerád by som niekoho zabudol a keďže nemôžem mať osobné skúseností s prácou všetkých trénerov , ktorí by si zaslúžili, aby sme ich spomenuli, uvediem ako príklad inšpiratívneho trénera kolegu, ktorého som mal možnosť spoznať až nedávno v Banskej Bystrici. Tam ma oslovil kvalitou práce Braňo Bendík. Sám hral hokej na Slovensku aj v zahraničí a hneď od začiatku som si všimol, že trénuje s úžasným zápalom, chuťou a deti ho veľmi chcú, majú ho radi. To považujem v práci trénera s mládežou za prioritné. Dieťa sa musí na každý tréning tešiť. Musí prejavovať svojsky, úprimne túžbu, chcieť ísť trénovať. Ako som už spomenul, každý tréner má svoju cestu, svoje prednosti, ale Braňov zápal je nasledovaniahodný aj pre mňa osobne .

Rodič by mal byť za jedno s trénerom a čo je dôležité, nemiešať sa mu priamo na ľade do jeho roboty. Nekričať spoza mantinelu, ako má trénovať, neusmerňovať svoje dieťa ako má hrať. Nemal by dieťa učiť klamať, ale hľadať a pomáhať odhaľovať v dieťati úprimnou komunikáciou s trénerom jeho detské prednosti. Vlastnú kreativitu v jeho detskom konaní. Osobitne v detskom veku, mám totiž aj svojho syna v takom veku, kladiem na prvé miesto radosť dieťaťa z tréningu a pohybu vôbec.

Snažíme sa v našom klube presadzovať v trénerskej práci s deťmi taký metodický prístup, ktorý učí dieťa samostatnosti a zároveň prekonávaniu prekážok. Osobne som bol v začiatkoch sám dosť direktívny, dnes som z toho trochu upustil, ale tým nechcem povedať, že sa z mojej práci vytratila dôslednosť, náročnosť na seba i druhých."

"Podľa mňa, a toto si znova dovolím ešte raz zdôrazniť, pri práci s dieťaťom pri akomkoľvek športe je dôležitým faktorom rodič. Ak bude zlyhávať jeho pomoc pri motivácii dieťaťa a jeho rozhodovaní o výbere vhodného športu, ak sa bude dívať na jeho hokejový rast cez vidinu zárobku, tak to môže byť začiatok konca zmysluplnej trénerskej práce s takým dieťaťom. Rodič, tréner, klub, mesto, región by sa mali spolu snažiť vytvárať optimálne prostredie pre motiváciu každého dieťaťa, aby chcelo športovať, aby túžilo po pravidelnom pohybe, po rozvoji zručností a návykov potrebných na neskorší život.

Dobrý klub vie vytvoriť takú atmosféru aj v horších materiálnych podmienkach. Existujú take skúsenosti z celého Slovenska. V hľadaní vhodných príkladov nestačí navštíviť len extraligové kluby, lebo pozitívne skúsenosti z práce s deťmi sú napríklad aj v Liba academy v Čani, Leviciach či Púchove no i ďalších !menších" kluboch. Na tieto témy je potrebné komunikovať a viesť verejne dialógy orientované z pohľadov konkrétnej hokejovej, ale nie len hokejovej, praxe. V čase, ktorý žijeme, kedy biznis a šport sú spojenými nádobami je to viac ako potrebné. V dobrom hokejovom prostredí sa budú rodiť zdravé základy neskorších hokejových úspechov.

Podľa nás, zaujímavé a potrebné myšlienky nie len na uvažovanie.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Vraj, vďaka láske k veľkým hokejovým víťazstvám sa rodí čas, ktorý sa stáva udalosťou a z ktorého sa nestráca ani chvíľka...Kto vie čo by na také konštatovanie s odstupom času povedal každý, kto je na tejto pamätnej fotografii v slovenskej reprezentácii U18.
Foto: archív Norberta Javorčíka

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com