futbal starsi ziaci 1983

Neverím, že si každé dieťa nekopne aspoň raz v živote do futbalovej lopty. Alebo sa mýlim? Usudzujem tak preto, lebo futbal bol a ešte dlho bude patriť k najpopulárnejším športom na tejto planéte. Mňa samotného sprevádzal futbal celým mojim životom. Cesta k nemu pre mňa začala v najútlejšom veku. Futbal mi pripravil nezabudnuteľné zážitky už v detstve a preto aj teraz, keď svetové noviny píšu o Reale Madrid, FC Barcelone či anglickom FC Liverpol, rád sa vraciam k svojmu starému, ošúchanému futbalovému šlabikáru.

julius benus hk levice

Keď sme sa prvý raz osobne stretli s Mgr. Júliusom Beňušom, v našej debate sme našli jednu spoločnú a pre slovenský šport veľmi potrebnú myšlienku: Ani viera v tú najkvalitnejšiu športovú publicistiku neponúka hotové riešenia na zložité problémy súčasnej nie len hokejovej pospolitosti. Mala by však ponúkať hlboké preniknutie do poznania ľudskej prirodzenosti a jej potrieb, zároveň o tom podávať pravdu o súvislostiach s láskou, nie intrigami a jednoznačným patentom na rozum. Taký človek, s takým patentom na rozum, sám o sebe neexistuje.

benedik zvalo

 

Slávne futbalové jedenástky, ktoré pod logom Dukly Banská Bystrica trénoval Peter Benedik, boli unikátne. Stačí uviesť napríklad zostavu dorasteneckých majstrov Československa z roku 1989. Holec – Balon, Karásek, Fízel, Praženica - Scheling, Zátek, D.Tóth, Strelec – Rusnák, Dikacz, Slobodník. K tejto zostave možno smelo pričleniť aj Gaška a mohli by sme i podaktorých ďalších, vekovo však mladších ( M. Penksa mal v tom čase 14 rokov a už dostával herné príležitosti), ktorí sa v tom čase už v dorasteneckom drese Dukly objavovali. V tom čase chodili dorastenci Dukly Banská Bystrica pravidelne na kvalitne obsadený turnaj do západonemeckého Ostrachu, kde hrávali špičkové dorastenecké európske kluby.

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com