matej toth

Takmer 18.000 klientov prešlo vlani bránami liečebných domov Smaragd, Rubín a Minerál, ktoré patria spoločnosti Kúpele Dudince, a. s. Bolo to zhruba o 2500 viac ako rok pred tým.

Keďže spolupráca portálu Športlandia.sk a Kúpeľov Dudince a.s., má rôznorodé mediálne a komunikačné podoby vo voľnej debate s ich manažérkou Andreou Petrušovou sme skloňovali aj otázku: V akých súvislostiach sa dá vnímať napríklad zrod Dudinskej päťdesiatky, ktorej štart sa nezadržateľne blíži, na kvalitu a prínosy pobytu v tejto oáze ticha a pokoja?

DSC 0881 lr

Reprezentantky v atletickej chôdzi zo Španielska a ďalších krajín vždy patrili a veríme, budú patriť i naďalej k ozdobám veľkého sviatku svetovej atletiky, športu vôbec v Dudinciach. Už roky toto významné podujatie podporujú aj Kúpele Dudince a.s.
Foto: Jaroslav Jenčo

Patrí sa podotknúť,že Športlandia.sk má v tomto smere dostatok svojich poznatkov aj prostredníctvom vzácnych osobností športu, takže to bol tiež jeden z dôvodov, že som sa rozhodol svoje žurnalistické skúsenosti, ale aj a historické publicisticky zdokumentovať takto:

Vždy sa dobre počúvajú superlatívy o kvalite každej práce. Ak ich v súvislosti so zrodom a prienikom Dudinskej päťdesiatky do sveta približujú olympijskí víťazi a velikáni športu, pre mňa je to úžasne cenná vizitka. Mám tým na mysli napríklad slová olympijského víťaza Róberta Korzeniovského z Poľska či Jefferzona Peréza z Ekvádoru. Obaja zostanú na večnosť úžasnými velikánmi chodeckého športu sveta. Bol som dva týždne počas sústredenia v Kúpeľoch Dudince k dispozícii denne ako tlmočník i sprievodca známemu a úspešnému chodcovi z Guatemaly, víťazovi Dudinskej päťdesiatky v roku 2003, Luisovi Bechimie Garciovi, ktorý si nevedel vynachváliť služby, ale i kvalitu minerálneho prameňa na regeneráciu svojho tela počas svojho náročného sústredenia v našom malom, ale peknom mestečku. Vtedy mi okrem iného povedal:

"Máte tu skvelých ľudí, fantastickú oázu zdravia, ešte keby som to mohol všetko so sebou tak preniesť do Guatemaly..."

chodza Dinis lr

Yohann Diniz z Francúzska v čele pretekárskeho poľa Dudinskej päťdesiatky, po ktorej ho vyspovedal vtedajší šéfredaktor časopisu Svet športu Jozef Mazár.
Foto: Marek Čecho

Alebo taký Yohann Diniz z Francúzska, ktorého som mohol vyspovedať po jeho rekordnom výkone na trati Dudinskej päťdesiatky v roku 2009. Mám dodnes v pamäti úvodné slová jeho reakcie na dosiahnutie traťového rekordu, keď vtedy pre Svet športu povedal: "Čas, ktorý som dosiahol ostane zapísaný v análoch histórie. Ale moje vnútro je obohatené o skvelých ľudí, úžasnú atmosféru, o fantastické podmienky, ktoré tak trochu môjmu silnému konkurentovi Matejovi Tóthovi aj závidím. Tá úžasne silná a kvalitná voda na rehabilitáciu, ešte šťastie, že ju môžem využívať aj doma, vo Francúzsku..."

Čo som mohol počuť krajšie na úvod prejavu svojej radosti od víťaza ako redaktor, ako občan Dudiniec, ako hrdý Slovák?!...

Vždy nesmierne vo svojom vnútri oceňujem slušnosť a kvalitu každého životného prejavu a postoja, vzácnej to súčasti dokumentu každej chvíle i doby. Je dobré, že Kúpele Dudince a.s., navštevuje množstvo takých ľudí. Dnes, keď kráčam k prameňu nabrať si a napiť sa zdravej dudinskej "prdľavky" ako mnohí domáci slengom tento svetovými osobnosťami cenený a uznávaný nápoj nazývajú, sa občas vrátim aj k slovám známej veličiny svetového hokeja Viktora Tichonova, ktorý v jeden pozdný večer, keď bol s CSKA Moskva na jednom hokejovom turnaji vo Zvolene, mi v mojej garzónke tu v Dudinciach povedaL:

DSC 0979 lr

Takto sa postavili na stupne víťazov družstvá po absolvovaní III. ročníka Európskeho pohára v atletickej chôdzi ako súčasti Dudinskej päťdesiatky.
Foto: Ján Miškovič

"Jozef, garzónka nie je veľká. Ale prostredie, v ktorom sa nachádza je svetové, unikátne. Propaguj ho, aby ho čo najviac využívali nie len športovci, ale všetci ľudia. Máte niečo, čo by mnohí brali domov hneď, máte úžastné bohatstvo liečivej vody. Ak k tomu pridáš aj bohatstvo žurnalistického slova, pokoj na duši ti isto ostane. Všetko o čom tu hovoríme sa spája so zdravým životom. Pamätaj na večnosť."

Pre mňa úžasný odkaz, ktorý som si dovolil zopakovať vo V.I. P miestnosti hokejového objektu Moskovskej športovej haly Mitišči v prítomnosti svojho kamaráta Jožka Rejdoviana a známej veličiny svetového hokeja Vladimíra Petrova i ďalších vzácnych hostí 71. ročníka MS v tomto športe. Som nesmierne dojatý a prežívam úžasnú spokojnosť na duši, že to môžem ešte raz zdupľovať pre všetkých, ktorí chcú poznať môj názor, reč môjho srdca k Dudinskej päťdesiatke, Kúpeľom Dudince i Slovenskej republike.

Píšem to aj preto, lebo ma život presvedčil, že láska je zo všetkých vášní najsilnejšia. Ale pozor! Láska súčasne útočí na hlavu, srdce, telo a peňaženku.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Toto je záber, keď zdolával Matej Tóth dôležité metre trate v Pekingu, kde získal titul majstra sveta na 5o kilometrovej vzdialenosti v roku 2015, keď do cieľa prišiel pred austrálčanom Jaredom Tallentom, ktorý skončil druhý, s úžasným náskokom. Samotný fenomenálny Matej nie raz zdôraznil, aké dôležité a užitočné je pre neho súťažiť v konkurencii najúspešnejších svetových chodcov na trati Dudinskej päťdesia
Foto: Pavol Uhrin

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com