jej pribeh

Vzťahy.....jedno slovo a tak veľa znamená. Každý závislý by o nich vedel veľmi veľa rozprávať. Svojou závisťou sme nechali tento krásny vzťah medzi deťmi, partnerom, rodinou a okolitým svetom či už v práci, alebo s priateľmi zhniť. Zabudli sme aj na vzťah s knihou, komunikáciou s múdrymi o múdrych a potrebných veciach. Obklopili sme sa falošným svetom, v ktorom sme sa ľutovali a ako " vlk samotár" sme plávali životom v opojení alkoholom, alebo iných drog. Uzatvárali sme sa, s nikým sme nehovorili....mlčali sme. Na ústavnom liečení nás naučili znovu komunikovať a zveriť sa so svojimi problémami. Učiť sa ich riešiť, pomáhať sebe i druhým. Spoznávať sa lepšie. Nie len navzájom, ale aj seba samú.

Je ťažké si budovať dôveru po liečbe závislosti v blízkom okolí, hlavne vlastnej rodiny. Mne sa ani po druhom liečení nepodarilo usporiadať vzťahy s mojimi deťmi z prvého manželstva.....ani len netuším, koľko času ešte potrebujem, či ja, alebo moje dospelé deti.

Keď som sa vrátila z prvého liečenia....moja najmladšia dcéra bola síce rada, že sme spolu, ale odmietala odo mňa mlieko, kŕmenie a uloženie na spánok. Trvalo niekoľko týždňov, kým mi začala dôverovať, trpezlivo, aj keď so slzami v očiach a veľkou ťažobou na duši som si ju pomaly získala....a oplatilo sa mi vydržať. Dnes sme nerozlučná dvojica, trávime spolu všetok voľný čas, ráno pri puse do škôlky si zaželáme pekný deň a obe sa nevieme dočkať, kedy si ju popoludní prídem vyzdvihnúť do škôlky.

Čomu sa naozaj teším, je môj vzťah mama a ja.....sestra a ja. Nedá sa slovami opísať, ako to funguje. Mama mi s plnou dôverou umožnila starať sa o malú, bez kontrolných telefonátov môžeme ísť na výlet ,do mesta.
Moje prvé manželstvo stroskotalo na základe " žiadna komunikácia"....manžel roky pracoval v zahraničí, keď sa vrátil domov, dospával....ráno ma odbil slovami, aby som ho ešte nechala spať. Veľa času strávil s mamou a bratom....a ja som bola na vedľajšej koľaji. Časom sa ukázalo, že okrem deti, nemáme nič spoločného. Výber partnera je veľmi dôležitý.....prvotná zamilovanosť vyprchá.a čo ďalej? Vzťah treba budovať a pestovať celý život. Je dobré " naladiť sa na spoločnú vlnu"..... Veľa komunikovať, spoločne riešiť problémy, spoločne sa tešiť, zdieľať všetko, čo nám život ponúka, to dobré a aj to zlé. Milovať neznamená vidieť krásneho človeka bez chýb, dokonalého, bohatého, úspešného...Milovať znamená prijať partnera takého aký je....občas aj v zlej nálade.

Znamená to vedieť čítať s porozumením všetko, čomu sa hovorí, bohatstvo človeka. Také myšlienky mi vyleteli na papier, keď som si prečítala na Športlandii.sk debatu o probléme, ktorý som sa snažila priblížiť z inej strany. Načrtnúť svojsky, prečo je potrebné tento problém skloňovať aj na verejnosti sústavne tak s odborníkmi i laikmi. Kto mi povie, že oblasť, o ktorej sa v rozhovore Škodlivá závislosť je bahnom v harmónii života a zdravia, nepotrebuje celospoločenskú podporu, mal by prinajmenšom porozmýšľať o kvalite vlastnej sebareflexie. Je to o nás, všetkých. Aj o tých, ktorí tvrdia, že im a ich rodinám či ich blízkym sa to nemôže stať. Tvrdím, môže. Možno aj stalo, len v iných obmenách... Vlastne aj preto píšem tieto riadky...

Mirka, abstinujúca alkoholička

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com